Rozprávková kúpeľňa

Tagy:  kúpeľňa, vybavenie kúpeľne, kúpeľňový nábytok

Sponzorované odkazy:

Rozprávková kúpeľňa

Kúpeľňa predstavuje v každom dome, byte či chalupe nepostrádateľnú miestnosť, ktorú používame niekoľkokrát denne a vnímame ju ako priestor určený na relaxáciu a odpočinok. Mobiliár kúpeľní zostáva po celé desaťročia až stáročia stále v rovnakom zložení, ale kvalita, sortiment, úroveň spracovania a riešenia kúpeľní sa podstatne zlepšili.

Obklady

Každý rok so sebou prináša nové trendy obkladov, ktoré sú ponúkané v neuveriteľnom množstve farieb, farebných kombinácií a dezénov. Obľúbené sú jednoduché, svetlé obklady, ktoré možno kombinovať s rôzne farebnými doplnkami alebo doplniť výrazným dekórom, či zakončiť atraktívne listelou. Nerozlučným materiálom obkladov a dlažieb je od nepamäti keramika, ktorá je však v posledných rokoch vytláčaná sklom, kamennou dlažbou, keramikou či PVC.

Druhy nových obkladov

Kamenná dlažba pôsobí veľmi luxusne a predovšetkým originálne. Veľmi elegantne pôsobí kombinácia rôzne sfarbených odtieňov kameňa, ktorý použijeme na stenu a podlahu. Naopak by sme sa mali zdržať kombinácie prírodného kameňa s dlažbou či inými obkladovými materiálmi. Medzi výhody umelého kameňa patrí vysoká životnosť, jednoduchá údržba, vysoká odolnosť proti opotrebovaniu, široká škála využitia.

Stále viac obľúbeným materiálom pre obklad kúpeľní je sklo najlepšej kvality, typu float s vysokou mechanickou a chemickou odolnosťou. Na slovenskom trhu nájdeme sklenené obkladačky a dlažbu, ktorá sa vyrába v rôznych farebných odtieňoch a veľkostiach. Výhodou skla je stopercentná nenasiakavosť, odolnosť proti teplotným zmenám, spoločný farebný jas, priezračnosť a schopnosť prepúšťanie svetla. Zo skla sú tiež vyrábané kúpeľňové doplnky ba dokonca umývadlá, ktoré sa osadzujú do kamennej, drevenej či nerezovej dosky.

Pokrytie podlahy v kúpeľni PVC so sebou prináša rad výhod, ktoré spočívajú predovšetkým v pocite tepla pri dotyku bosou nohou a veľmi ľahkej údržby, kde nie je nutná dôkladná očista škár.

Umývadlo

Umývadlo je nepostrádateľnou súčasťou vybavenia kúpeľne, a to prakticky už od dôb vzniku kúpeľní. Tradičným materiálom na výrobu umývadiel sa stala sanitárna keramika, ktorá oplýva množstvom výborných vlastností, medzi ktoré patrí stála farebnosť, funkčnosť, lesk, jednoduchá údržba, vysoká odolnosť proti hrdzi, oteru, poškriabaniu a chemikáliám. Vedľa umývadiel zo sanitárnej keramiky nájdeme umývadlá zo skla, dreva, akrylátu, kovu či corianu, ktorých cena je oproti tým klasickým podstatne vyššia. Drevené umývadlá pôsobia veľmi efektne a luxusne, čo sa premieta do vysokej ceny a pomerne náročnej údržby. Naopak veľmi dobre sa udržujú umývadlá z umelého kameňa a sanitárnej keramiky s plytkým a rovným tvarom, bez zbytočných záhybov.

Sprchovací kút alebo vaňa

Rozhodnutie či zvoliť sprchovací kút alebo vaňu je podmienené našimi zvyklosťami a priestorovými možnosťami. Stále viac ľudí uprednostňuje sprchovací kút, ktorým ušetríme priestor, ktorý môžeme využiť praktickejšie, napríklad ako úložný priestor alebo pre zavesenie bidetu, popr. inštalácie práčky. Medzi ďalšie výhody sprchových kútov patrí úspora vody, energie a všeobecne je sprchovanie považované oproti kúpeľu, za hygienickejší spôsob očisty tela. Na trhu sa objavujú sprchové kúty rôznych veľkostí a farieb, ktoré sú vybavené masážnymi sprchovými panelmi alebo hlavovými sprchami, ktoré poskytujú vysoký komfort pri sprchovaní. Príjemné relaxačné a uvoľňujúce kúpele môžeme však prežiť iba vo vani napustenej teplou vodou, ktorá je prevoňaná rôznymi bylinkami alebo esenciálnymi kúpeľovými olejmi.

Úložné priestory

K nepostrádateľnému vybaveniu každej kúpeľne patria úložné priestory, ku ktorým patria skrinky rôznych veľkostí, nábytkové zostavy so zabudovaným zrkadlom, mobilné stolíky či umývadlové skrinky so zásuvkami. Doplnkový nábytok je zvyčajne mobilného charakteru, s kolieskami, teda s ním môžeme voľne pohybovať podľa momentálnej potreby. K materiálom pre výrobu kúpeľňového nábytku patrí tzv. MDF doska, ktorá je vyrobená zo zlisovanej drevotriesky, ktorej povrch je zabezpečený akrylátovým lakom, ktorý dobre odoláva vlhkosti. Medzi ďalšie obľúbené materiály kúpeľňového nábytku patrí sklo, nerez a kov.

Sanitárna keramika

Katalógy sanitárnej keramiky sú jasným dôkazom toho, že stojace záchody dávno vyšli z módy a dopyt po nich je veľmi minimálny. Hitom sa stali závesné toalety, ktoré majú špeciálne vyrobený povrch z akrylátu alebo ocele, ktorý minimalizuje usadzovanie nečistôt, preto je ľahší na údržbu. Dôležitým prvkom pri záchodových misách je splachovanie, ktoré by malo byť vybavené najlepšie dvojpolohovým ovládaním, čím môžeme regulovať spotrebu vody.

Článok Rozprávková kúpeľňa bol publikovaný 1. března 2013 v 07.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...