Umývadlá do kúpeľne

Tagy:  kúpeľňa, umývadlá

Sponzorované odkazy:

Umývadlá do kúpeľne

Umývadlo tvorí základný a štandardný prvok každej kúpeľne. Je to predmet, s ktorým sa dennodenne niekoľkokrát stretávame, dotýkame sa ho a požadujeme od neho stopercentnú funkčnosť a nenáročnú údržbu.

Výber umývadla je jednou z najdôležitejšou vecou pri zariaďovaní novej kúpeľne, či len pri jej rekonštrukcii. Umývadlo väčšinou býva najpoužívanejším predmetom kúpeľne, preto je veľmi dôležité, aby tvar aj dizajn vyhovoval danému priestoru a štýlu kúpeľne a zároveň spĺňal požiadavky všetkých jeho užívateľov. V prvom rade, by malo užívateľovi poskytnúť dostatočný priestor na prevádzkovanie základnej – každodennej hygieny. Ďalšou požiadavkou na súčasné umývadlá je dostatočne veľký odkladací priestor, ktorý umožňuje odloženie rôznych drobných predmetov, ako napr. hodinky, prstienky alebo hygienické potreby.

Trendy v požiadavkách na umývadlá sa opakujú rovnako ako trendy vo svete módy. Posledným hitom sú umývadlá postavené na dosku, ktoré prinášajú do kúpeľne luxus a eleganciu. Zhruba pred sto rokmi sa miesto umývadla používal lavór, ktorý sa pokladal na malý stolík, dosku alebo policu s dostatočne veľkým odkladacím priestorom, kde stál džbánok s vodou, ktorý slúžil pre každodennú hygienu. K tomuto sa dnešný návrhári, dizajnéri a výrobcovia opäť vracajú a ich diela zbierajú obrovské úspechy.

V súčasnej dobe zažívajú umývadlá na slovenskom trhu naozajstný boom. Požiadavky a potreby zákazníkov sa neustále zvyšujú, čo je potrebné premietnuť do vysokej kvality materiálu, moderného dizajnu, dokonale premyslených detailov, širokej škály farieb a expresívnych dekorov a v neposlednom rade do špecifík funkčnosti. Vysoké nároky sú kladené najmä na funkčné detaily, ktoré zároveň musia spĺňať podmienku praktickú, ako napr. pevný držiak uterákov, ktorý je umiestnený na prednej strane umývadla alebo na jeho boku.

Umývadlá sa vyrábajú z rôznych materiálov, z ktorých najbežnejšími je sanitárna keramika a sklo, ďalej nerez, drevo, plast alebo kameň prírodný, liaty či umelý. K výrobe dreveného umývadla sa používa výhradne špeciálne upravené tvrdé exotické drevo. Drevené umývadlá pôsobia veľmi efektne a luxusne, čo sa premieta do vysokej ceny a pomerne náročnej údržby. Naopak veľmi dobre sa udržujú umývadlá z umelého kameňa a sanitárnej keramiky s plytkým a rovným tvarom, bez zbytočných záhybov. Údržba dnešných umývadiel nie je časovo náročná, za čo vďačíme špeciálnym povrchovým úpravám.

S postupujúcim časom sa stále uberá ich hĺbka, a tak dnešné, moderné umývadlá sú plytké, čo súvisí aj s ich funkčnosťou a vyťažením. V minulosti boli hojne využívané predovšetkým k prepieraniu bielizne, čo v dnešnej dobe mnoho žien radšej prenechá šetrnému programu práčky. Najobľúbenejšími tvarmi dnešnej doby sú obdĺžnik, kruh a štvorec.

Typy umývadiel:

• rohové umývadlá – využívané skôr v malých kúpeľniach, kde je potrebné šetriť miestom
• klasické umývadlá – klasické, najlacnejšie a stále žiadané
• akrylátové umývadlá – výhodou je teplý povrch a široká škála farieb
• keramické umývadlá – povrch je glazúrový a lesklý, tieto umývadlá sú na našom trhu najvyhľadávanejšími
• umývadlá z nerez ocele – z ušľachtilej ocele, ktorých povrch je matný alebo vysoko lesklý
• sklenené umývadlá – elegantné a veľmi módne, vyrobené z bezpečnostného skla, ktoré sa pri rozbití rozpadne na tupú drť
• zápustné umývadlá – zapúšťajú sa do kúpeľňového nábytku alebo do dosiek, nábytok efektívne zakryje odpad
• umývadlá na dosku – módny hit, elegantný vzhľad, veľké odkladacie priestory
• dvojumývadlá – vhodné len do veľkých kúpeľní, jeho cena je však vyššia ako za dve samostatné umývadlá
• umývadlá z umelého kameňa – najpoužívanejším materiálom je corian alebo varicor, ktorý nevyžaduje zvláštnu údržbu a je príjemný na dotyk
• umývadlá z prírodného kameňa – najčastejšie zo žuly a mramoru
• drevené umývadlá – veľmi ťažko udržiavané, ale veľmi módne
• umývadielka – používajú sa najmä na toaletách na umývanie rúk

V súčasnej dobe trh teda naozaj ponúka nepreberné množstvo umývadiel s najrôznejšími tvarmi, veľkosťami, farbami, … Voľba však záleží na estetickom cítení a vkusu každého z nás. Či sa rozhodneme tak alebo onak, uspokojivým záverom je fakt, že máme z čoho vyberať.

Článok Umývadlá do kúpeľne bol publikovaný 13. ledna 2013 v 09.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...