Osvetlenie do kúpeľne

Tagy:  osvetlenie, kúpeľňové osvetlenie, svetlá do kúpeľne, bodovky, bodové osvetlenie

Sponzorované odkazy:

Osvetlenie do kúpeľne

Svetlo, či už priame denné alebo umelé, dokáže oživiť a presvetliť priestor, dodať svojim užívateľom pohodlie a pri správnom výbere skrášliť interiér. Vďaka širokej ponuke na našom trhu môžeme vyberať osvetlenie do kúpeľne nielen podľa svojich predstáv, ale aj podľa interiérových požiadaviek.

kúpeľniam pristane decentné, ale zároveň elegantné osvetleniekúpeľniam pristane decentné, ale zároveň elegantné osvetlenie

Aké svetlo do kúpeľne je teda to správne?

Osvetlenie do kúpeľne musí disponovať špecifickou normou: STN 36 0452 Umelé osvetlenie obytných budov. Pri výbere svetiel do kúpeľne však nezostaneme len pri jednom kuse, ale budeme potrebovať minimálne dve svetlá, počet kusov sa líši podľa veľkosti a dispozície daného priestoru. Centrálne osvetlenie by malo byť najintenzívnejšieho osvetľovacieho charakteru, malo by teda disponovať najvyšším výkonom. Ďalšie osvetlenie sa nielen podľa moderných, ale aj praktických trendov nachádza priamo nad zrkadlom alebo je ako súčasťou zrkadlovej skrinky. Intenzívne osvetlenie umiestnené priamo nad zrkadlom oceníme pri osobnej hygiene, holení alebo nanášaní make-upu. Veľmi praktickým pomocníkom je aj osvetlenie nad sprchovacím kútom alebo vaňou, to je obvykle potrebné predovšetkým vo väčších kúpeľniach.

hitom sa stáva osvetlenie zapustené do sádrokartónového podhľaduhitom sa stáva osvetlenie zapustené do sádrokartónového podhľadu

A čo dizajn?

Výber svetiel by sme samozrejme mali podriadiť celkovému charakteru našej kúpeľne, nie vždy, čo sa nám páči je vhodné do našej kúpeľne. Moderným priestorom slušia svetlá v materiálovom prevedení matné sklo a nerez, ide zvyčajne o dosky z nerezu na ktorých sú umiestnené rôzne tvarované tienidlá. Moderným trendom sú jednoduché a minimalistické tvary, ktoré pôsobia ľahko a zároveň luxusne. Kúpeľniam tiež pristanú najrôznejšie typy bodových osvetlení, v mnohých kúpeľniach prevládajú svetlá na kovových nerez rampách, rôzne smerujúce. Dizajnovo vkusnejšie, avšak finančne náročnejšie sú bodové svetlá zapustené v sádrokartónovej doske. Zo zapustených svetiel si môžeme vytvoriť tzv „hviezdne nebo“, keď si dáme do sádrokartónových podhľadov zabudovať veľmi drobné svetielka, ktoré pri rozsvietení pripomínajú maličké hviezdičky.

Sila osvetlenia v kúpeľni

Silu zdroja svetla opäť volíme podľa veľkosti kúpeľne, malým priestorom postačí centrálne osvetlenie o sile 60 W, naopak priestranné kúpeľne si vyžadujú oveľa intenzívnejšiu silu, a to až 350 W.

modernou kombináciou je mliečne sklo s nerez lištamimodernou kombináciou je mliečne sklo s nerez lištami

Článok Osvetlenie do kúpeľne bol publikovaný 18. února 2013 v 16.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...