Rekonštrukcia kúpeľne

Tagy:  kúpeľňa, rekonštrukcia kúpeľne, kúpeľňové doplnky, sanitárna keramika

Sponzorované odkazy:

Rekonštrukcia kúpeľne

Kúpeľňa – to je prvé miesto, kde prichádzame po prebudení a ako posledné pred zaspaním. Miesto, v ktorom odpočívame, relaxujeme, staráme o telo, skrášľujeme sa a naberáme síl do nového dňa.

Kúpeľne a kuchyne patria k najčastejšie rekonštruovaným miestnostiam v byte a to predovšetkým z dôvodu obnovy moderných trendov a nových vymožeností. Pred samotnou rekonštrukciou je dôležité mať predstavu novej podoby kúpeľne a finančných prostriedkov, ktoré sme ochotní do miestnosti investovať.

Priestor

Medzi hlavnými dôvodmi rekonštrukcie kúpeľne patrí zväčšenie priestoru miestnosti, ktoré môžeme docieliť napríklad tým, že spojíme toaletu s kúpeľňou. Záchodovú misu môžeme oddeliť sádrokartónovou alebo murovanou priečkou, ktorá môže z druhej strany slúžiť napríklad na zavesenie umývadla, popr. vysokého zrkadla. Dnešným trendom je začlenenie kúpeľne do interiéru bytu, z čoho je najpraktickejším riešením prepojenie kúpeľne so spálňou.

Výmena obkladov

Na trh prichádzajú stále nové, modernejšie a pre oko lahodnejšie obklady, ktorým by len málokto odolal a preto nie je divu, že rekonštrukcia kúpeľne je spojená aj s novým obložením. Do módy prichádzajú svetlé odtiene, ktoré sú doplnené tmavou mozaikou, veľkými, výraznými kvetinovými dekórmi, ktoré sú obtiahnuté plastikovou kontúrou.

Batérie

Životnosť batérie nie je večná a preto sa po nejakom čase môže stať, že voda bude pretekať pod pákou alebo regulácia teplej a studenej vody bude dosť ťažká. V takýchto prípadoch je najvyšší čas premýšľať o výmene novej batérie, najlepšie pákovej. Výber na trhu je rozmanitý, batérie sú ponúkané vo všetkých cenových kategóriách, avšak nevypláca sa kupovať tie najlacnejšie, pretože ich životnosť a funkčnosť nebýva optimálna.

Sanitárna keramika

Katalógy sanitárnej keramiky sú jasným dôkazom toho, že stojace záchody dávno vyšli z módy a dopyt po nich je veľmi minimálny. Hitom sa stali závesné toalety, ktoré majú špeciálne vyrobený povrch z akrylátu alebo ocele, ktorý minimalizuje usadzovaniu nečistôt, preto je ľahší na údržbu. Nepostrádateľným predmetom je umývadlo, bez ktorého by kúpeľňa nemohla byť kúpeľňou. Na našom trhu môžeme vyberať umývadlá zo všetkých možných materiálov: sklo, kov, drevo, akrylát, umelý kameň alebo napríklad mramor. Obľúbené sú umývadlá, ktoré disponujú širšou odkladacou plochou, ktorá býva využívaná pre odloženie drobných predmetov.

Sprchovací kút alebo vaňa

Rozhodnutie či zvoliť sprchovací kút alebo vaňu je podmienená našimi zvyklosťami a priestorovými možnosťami. Ak si každý deň napustíme vaňu horúcou vodou a tento stav nám vyhovuje nemá zmysel budovať sprchovací kút. Ak je však situácia taká, že sa vo vani vo väčšej miere sprchujeme a len občas vykúpeme, rozhodne by sme mali zvoliť variantu sprchovacieho kúta, ktorý spĺňa aj hygienické požiadavky. Sprchovacím kútom ušetríme aj priestor, ktorý môžeme využiť praktickejšie, napríklad ako úložný priestor alebo pre zavesenie bidetu, popr. inštaláciu práčky.

Výmena svetiel

Výmena čiže modernizácia kúpeľňových doplnkov je na celej rekonštrukcii tým najlepším a najpríjemnejším okamihom. Ak sme majiteľom malej kúpeľne, majme na pamäti, že je potrebné intenzívne, ostrejšie osvetlenie, ktoré priestor opticky zväčší. Dôležité je osvetlenie priamo nad zrkadlom, ktoré by však majiteľa nemalo oslňovať, ale naopak by malo rovnomerne osvietiť majiteľovu tvár. Hlavné, centrálne svetlo je umiestnené do prostriedku kúpeľne, a to najlepšie v podobe bodových svetiel, alebo svetiel, ktoré sú pripevnené na nerezovej podložke. Novinkou v osvetlení kúpeľní, sú LED diódy, ktoré bývajú integrované do ručných hlavových spŕch, umývadlových batérií, či vo dverách sprchovacieho kúta. Takto osvetlené predmety upokojujúcimi tónmi veľmi priaznivo pôsobia na psychiku človeka.

Univerzálny návod na rekonštrukciu kúpeľne neexistuje, aj keď kúpeľňové štúdia, špeciálne zamerané časopisy či výrobcovia obkladov prezentujú stále nové výrobky, ktoré predstavujú ako top moderné, nemusia však byť pre každého smerodajné, pretože každému z nás sa páči niečo iné. Jedno je však jasné: z dnešnej veľmi pestrej ponuky kúpeľňových predmetov, doplnkov a obkladov si vyberie určite každý a je jedno, či už modré obklady nie sú moderné, hlavné je to, že sa nám páčia a cítime sa v takomto prostredí dobre.

Článok Rekonštrukcia kúpeľne bol publikovaný 16. března 2013 v 08.00 v rubrike Dom. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...