Nábytková stena v obývacej izbe

Tagy:  nábytková stena, stena v obývacej izbe, moderný nábytok

Sponzorované odkazy:

Nábytková stena v obývacej izbe

Nábytková stena tvorí neoddeliteľnú súčasť každej obývacej izby, ktorá vedľa estetického hľadiska predovšetkým zastupuje hľadisko praktické.

Dávno sú tie doby, kedy obývacím izbám dominovali masívne nábytkové steny, ktorých obrie rozmery dosahovali výšky stropov. Štýl a dizajn vtedajších nábytkových stien bol takmer totožný, jednotlivé kusy boli sústredené do kompaktného celku, nikde nezostávalo prázdne miesto. Robustný nábytok obvykle vyplňoval tú najširšiu stenu miestnosti, kde v spojení so svojimi tmavými odtieňmi pôsobil takmer depresívne.

Otvorené poličky a sklenené vitríny vyplňoval sviatočný porcelán, dekoratívne nápojové sklo a najrôznejšie drobnosti, suveníry. Zatvorené skrine plnili úlohu úložného priestoru, kde sa zvyčajne nachádzala posteľná bielizeň, bytové textílie, oblečenie a nepotrebné predmety. Prostriedok obývacej steny disponoval výklenkom, ktorý bol určený pre umiestnenie televízora.

S ubúdajúcim časom sa postupne začal meniť životný štýl občanov, do našich životov vošli moderné technológie, vďaka ktorým sa zmenili požiadavky a priania zákazníkov. Od masívnych obývacích stien sa začalo postupne ustupovať, mladí ľudia volili jednoduchosť a striedmosť.

Pri zariaďovaní dnešných obývacích priestorov sa ľudia zameriavajú na minimalizmus nábytku, obývaciu stenu zariaďujú jednotlivými, rôzne rozmiestnenými kusmi. Televízor je obvykle umiestnený na nízkom stolíku, doplnenom uzavretými regálmi na uloženie DVD a CD prehrávačov. Z ostatného nábytku prevládajú nízke zostavy komôd, závesné skrinky či atypické poličky, ktoré obvykle slúžia pre uloženie CD a DVD nosičov.

Z materiálového zloženia najčastejšie prevládajú rôzne druhy dýhy, ktoré sa kombinujú so skrinkami vyplnenými skleneno-mliečnymi dvierkami a dizajnovo obohatené kovovými úchytkami atypických tvarov. Do moderných interiérov sa perfektne začlení plastový, kovový, ratanový alebo celosklenený nábytok.

Z farebných odtieňov prevládajú tmavšie farby, obľúbený je odtieň wenge, zebrano, morený dub či toľko obľúbená čerešňa. Vyberať však môžeme z neprebernej farebnej škály odtieňov či najrôznejších imitácii drevín.

Článok Nábytková stena v obývacej izbe bol publikovaný 25. března 2013 v 14.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...