Ako si vybrať chladničku

Tagy:  chladnička, ako vybrať chladničku, americká chladnička

Sponzorované odkazy:

Ako si vybrať chladničku

Chladnička patrí k nenahraditeľným a najpoužívanejším spotrebičom každej kuchyne, bez ktorej by si len málokto vedel predstaviť chod domácnosti.

Pri samotnej kúpe je potrebné brať do úvahy niekoľko faktorov, ktoré zásadne ovplyvňujú finančný rozpočet domácnosti.

Spotreba elektrickej energie

K hlavným kritériom pri výbere chladničky patrí spotreba elektrickej energie, ktorú výrobcovia uvádzajú veľkými tlačenými písmenami AG. Za najviac šetrnú je považovaná energetická kategória skupiny A, ktorú výrobcovia v posledných rokoch rozšírili až o dva plusy, čím dosiahli absolútne možné minimum spotreby. Spotrebiče s energetickým štítkom B patrili ešte donedávna k štandardom, ktoré bolo možné kúpiť za veľmi prijateľnú cenu, ale ušetrené peniaze sa premietli vo vyšších poplatkoch za elektrinu. O kúpu chladničky s energetickou triedou C radšej ani nepremýšľajte, pretože pri dnešných vysokých cenách za elektrickú energiu, by ste s ňou prerobili.

Prídavné funkcie

Moderné chladničky disponujú niekoľkými technickými vymoženosťami, ktoré udržia potraviny čerstvé po dlhšiu dobu. Oceniteľnou funkciou je tzv. nulová zóna, v blízkosti ktorej sa teplota udržuje pri bodu mrazu, čím vydržia potraviny dlhšie čerstvé. U niektorých chladničiek je nulová zóna súčasťou zásuvky, ktorú je možné teplotne regulovať podľa uložených potravín. Pri drahších typoch chladničiek je bežným štandardom nenámrazový systém, tzv. No Frost, vďaka ktorému nie je potrebné chladničku a mrazničku odmrazovať. Výhodou tohto systému je aj odstraňovanie nepríjemných pachov a škodlivých mikroorganizmov, čo zabezpečuje rozvod a riadenie prúdu chladného vzduchu vo vnútri celej chladničky.

Objem

Pred samotnou kúpou je tiež nutné zvážiť, ako objemnú chladničku budeme potrebovať. Štandardom je 50 litrov chladiaceho a 25 litrov mraziaceho priestoru na osobu. Veľkosť a tiež aj objem chladničky je závislý predovšetkým na priestore, ktorý jej môžeme v miestnosti venovať. Súčasné trendy upúšťajú od zabudovania chladničiek do kuchynskej linky, čím chladničke vyčleňujú priestor, vďaka ktorému je vnímaná ako solitérny, dominantný prvok moderného interiéru.

Typy chladničiek

Jednodverové chladničky

Jednodverové chladničky, s malou mrazničkou vo vnútri, predstavujú klasiku, ktorá sa na našom trhu vyskytuje už niekoľko desiatok rokov. Od tohto typu však niekoľko domácností ustupuje, a to predovšetkým z dôvodu nulového mraziaceho priestoru.

Dvojdverové chladničky

Mraziacu a chladiacu časť predstavuje samostatný priestor, v ktorom sú mrazené a chladené potraviny umiestnené pod sebou. Dvojkrídlová chladnička zaujíma výhradné postavenie v rade domácností, pretože je nenáročná na priestor a oproti americkým chladničkám je vyrábaná v rôznych cenových kategóriách.

Americké chladničky

K moderným a stále obľúbenejším typom chladničiek patria chladničky americké, ktorých dizajn sa vyznačuje dvojkrídlovými dverami, za ktorými sa nachádza užšia mraznička a priestranná chladnička. Obľuba tohto typu spočíva predovšetkým v možnosti automatickej výroby ľadu, ľadovej triešte a čapovanie studenej filtrovanej vody.

Materiál

Nerez

Všeobecne môžeme povedať, že spotrebiče vyrobené z nerezu predstavujú elegantný a štýlový prvok každej miestnosti. Klasický nerezový materiál bol nahradený kvalitnejším, škriabaným alebo fóliovým materiálom, ktorý je veľmi jednoduchý na údržbu, odolný proti odtlačkom a predstavuje dokonalú imitáciu nerezu.

Farebné prevedenie

Za klasickú farbu chladničky je považovaná farba biela, ktorá aj naďalej prevláda v rade domácností. Súčasný trh ponúka širokú škálu farebného prevedenia chladničiek, ktoré môžu byť doplnené rôznymi motívmi – kvetinou či abstraktnými ornamentmi.

Článok Ako si vybrať chladničku bol publikovaný 1. dubna 2013 v 06.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...