Staráte sa o domáce spotrebiče správne?

Tagy:  domáce spotrebiče, domácnosť, údržba, práčka, umývačka, chladnička, mraznička, vysávač

Sponzorované odkazy:

Staráte sa o domáce spotrebiče správne?

Každý vo svojom byte a dome potrebuje mať multifunkčné domáce spotrebiče, ktoré uľahčia nielen varenie, ale celkových chod domácnosti. Deti a partnerstvo vám okrem radostí prináša tiež množstvo strastí a k nim sa viaže práve ona starosť o všetkých okolo vás. Moderné sporáky nám zjednoduší prípravu obedu pre milovanú rodinu. Pranie, žehlenie, upratovanie, umývanie riadu a mnoho ďalších aktivít sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života a keby ste na všetko boli sami, pravdepodobne by ste nemohli robiť nič iné. Domáce spotrebiče sú skrátka pravou rukou každej ženy a v 21. storočí bez nich jednoducho nedá fungovať. Avšak aj tie najlepšie stroje vplyvom častého používania a postupom času strácajú svoju hodnotu a funkčnosť. Ich životnosť možno ale rapídne predĺžiť, ak sa o ne budete svedomito starať.

Práčka

Práčka nie je lacnou záležitosťou, preto by ste mali dbať na to, aby vám vydržala naozaj dlhé roky a pritom bola stále plne funkčná. Keď práčka dokončí pranie a vy z jej útrob vyberiete všetko prádlo, vytrite tesnenia a záhyby handričkou a nechajte otvorené dvierka, pokým práčka dokonale nevyschne. Ak by ste ju uzavreli a nevyčistili, zvyšky prášku a vody by vnútri hnili, čo rozhodne nechcete dopustiť. Pravidelne tiež vymývajte zásobník na prášok a aviváž, ktorý by sa neustálym pridávaním prostriedkov na pranie mohol upchať a práčku ľudovo povedané zavariť.

Autor: Andrew KelsallAutor: Andrew Kelsall

Umývačka

Obdobnú funkciu ako práčka má v domácnostiach aj umývačka. Tá síce nie je tak obvyklá, avšak dnes si už málokto dokáže predstaviť život bez umývačky riadu. Rovnako tak, ako bubon práčky zachytáva najrôznejšie nečistoty a vlákna z oblečenia, umývačka absorbuje špinu, zvyšky jedál a predovšetkým tuky, ktoré sa zachytávajú na stenách rúrok. Tie sa môžu po čase upchať a umývačka bude zapáchať a veľmi zle umývať. Pre všetky prípady si preto zaobstarajte prípravky na čistenie umývačky v podobe kapsúl, ktoré dezinfikujú a rozpúšťajú všetky nečistoty vo vnútri. Umývačka tak bude umývať po dlhé roky a stále bude skvele pracovať, ako by bola práve zakúpená.

Chladnička a mraznička

Predtým ste museli chladničky aj mrazničky raz za čas odmrazovať, pretože neplnili svoju funkciu stopercentne. Dnes už tieto domáce spotrebiče majú vlastnosť frost, vďaka ktorej sa nezamrazujú a tým pracujú presne podľa návodu. To však neznamená, že sa o ne nemusíte vôbec starať. Raz mesačne je dobré chladničku aj mrazničku vypnúť, vybrať všetky zásoby a pomocou octovej alebo citrónovej vody umyť všetko vnútro, vrátane záhybov. Zbavíte sa tak nečistôt a chladničku prirodzene dezinfikujete. Vyhnite sa chemickým prípravkom, ktorých zvyšky by mohli nasať potraviny, ktoré by sa potom stali veľmi nebezpečné.

Vysávače

Dnešné vysávače pôsobia takmer ako bezúdržbové, avšak ani v tomto prípade to tak nie je. Vysávač do svojich útrob absorbuje veľké množstvo prachu a iných nečistôt a aj keď pravidelne vymieňate vrecká alebo obsah vysypete do koša či vylejete do záchodu, vysávač má tiež filter, ktorý sa môže upchať a zavariť motor vysávača. Filter preto raz za rok kompletne vymeňte a vysávač bude fungovať ako celkom nový.

Článok Staráte sa o domáce spotrebiče správne? bol publikovaný 24. května 2016 v 00.00 v rubrike Byt a Dom. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...