Spálňa snov

Tagy:  spálňa, posteľ, doplnky do spálne, spálňový nábytok

Sponzorované odkazy:

Spálňa snov

Miesto určené na spanie je jednou z veľmi mála vecí, ktoré nás sprevádza od prvopočiatku existencie ľudského rodu. Popri zháňaní si potravy, patrilo aj nájdenie si bezpečného a pohodlného miesta na spanie, k zásadným prvkom prežitia.

Vysnívaná spálňa by mala byť predovšetkým menej frekventovanou miestnosťou, v ktorej nájdeme pocit uvoľnenia, harmónie, možnosť relaxácie a regenerácie nášho organizmu. Je to miestnosť, v ktorej sa načerpávajú nové sily do ďalšieho dňa a teda by sme tomu mali celý interiér prispôsobiť. Pri zariaďovaní interiéru spálne je kladený veľký dôraz predovšetkým na zdravý a dobrý spánok, čomu je prispôsobený aj výber kvalitného nábytku. Zdravý životný štýl podlieha aj spálňam, čo je odrazom hektickej doby plnej smogu a ostatných škodlivých látok. Spálňa snov by mala byť miestnosťou, v ktorej sa dá relaxovať, uvoľniť a v pokoji odpočívať.

Posteľ

Každej spálni dominuje posteľ, ktorá by mala byť vybavená kvalitným roštom a matracom, ktorý by sa mal prispôsobiť tvaru nášho tela. Na matraci prespíme tretinu života, teda by sme mali vyberať len kvalitné typy a rozhodne v tomto prípade nešetriť. Najkomfortnejšími matracmi sú matrace so zónovou tvrdosťou, ktoré sú vyhotovené priamo na mieru majiteľa. Štandardný rozmer jedného lôžka je 90×200 cm, optimálny rozmer dvojlôžka je 180×200 cm, čomu by mala byť prispôsobená aj dĺžka matraca, a to o 25 cm dlhšia, než celková výška postavy nocľažníka. Tvrdosť matraca je záležitosťou zvyku, pokiaľ sa však nemôžeme rozhodnúť, voľme matrace s rôznou tvrdosťou strán, matrac však pred kúpou vyskúšajme ležmo priamo v predajni. Pre zdravé spanie je vhodné vyberať postele bez úložného priestoru, ktoré zaisťujú dôkladné vetranie matraca a ľahký prístup pre upratovanie priestoru pod posteľou. Charakteristika dnešných moderných lôžok tkvie v priamych a jednoduchých líniách, v snúbení krásy a účelnosti, v dostatočnej priestrannosti a ľahkosti. Neoddeliteľnou súčasťou postele sú pokrývky, a tiež posteľné obliečky, ktoré sa vyrábajú z rôznych druhov materiálov, z ktorých najpreferovanejšími sú prírodné materiály, alebo ich zmesi. Základným a tradičným materiálom je stopercentná bavlna, k ďalším obľúbeným materiálom patrí krep, satén, bavlnený satén a flanel.

Posteľové stolíky

Z praktického hľadiska by mali byť súčasťou spálne nočné stolíky, ktoré slúžia predovšetkým na odkladanie predmetov osobnej potreby. Nočné stolíky sú tiež miestom pre stanovište stolných lampičiek, ktoré patria k nevyhnutne potrebným doplnkom.

Úložné priestory

Spálňa býva veľmi často využívaná ako miestnosť slúžiaca k úložným účelom, v podobe vstavanej skrine, ktorá tvorí dominantný prvok celej miestnosti. K obľúbeným prídavným materiálom šatníkových skríň patrí predovšetkým celoplošné sklo alebo kovové doplnky. Výhodou vstavaných skríň je maximalizácia využitia daného priestoru a dostatok miesta pre ukladanie nielen oblečenia, ale aj bytového textilu či iných predmetov. Moderným trendom dnešnej doby sú samostatné šatne, ktoré bývajú umiestnené vedľa spálne, čo je samozrejme možné len v prípade dostatku priestoru v danom interiéri.

Podlahová krytina

Do spální sa odporúča podlahová krytina s hladkým a ľahko udržovateľným povrchom typu plávajúcej podlahy, linolea, marmolea alebo drevenej krytiny s veľmi kvalitným lakovaným povrchom. Pre zútulnenie je možne doplniť priestor vedľa postele behúňmi alebo kusovým kobercom kdekoľvek v miestnosti. Obľúbenou podlahovou krytinou spální zostáva aj naďalej celoplošný koberec, ktorý pôsobí viac útulne a zároveň hreje. Odporúčajú sa koberce s krátkym alebo stredne dlhým vlasom, koberce s dlhým vlasom sú nádherné, príjemné na dotyk, ale z praktického hľadiska najmenej využívané.

Farby

Farebné zladenie spálňových doplnkov s farbami stien patrí k dôležitým prvkom interiéru, ktoré vytvárajú celkovú atmosféru miestnosti. Spálňam by nemali dominovať výrazné, expresívne a agresívne farby, ktoré sú považované za rušivý element a pri ktorých sa veľmi zle zaspáva. Za nežiaduce farby sa považuje divoko červená alebo žltá v kombinácii s čiernou. Spálňam by mali dominovať farby, ktoré vyvolávajú pocit tepla, pokoja a pohody, ku ktorým patria jemné, prírodné farby či farebné nádychy alebo klasická biela farba, ktorá je koordinovaná s tmavším nábytkom či doplnkami. Svetlé odtiene stien opticky zväčšia priestor miestnosti a zároveň ju počas dňa dostatočne presvetlia.

Článok Spálňa snov bol publikovaný 3. dubna 2013 v 15.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...