Ako vymaľovať byt

Tagy:  bývanie, vybieliť, maľovanie, steny, farby, štetce

Sponzorované odkazy:

Ako vymaľovať byt

Novo vymaľované steny váš byt krásne rozžiaria a oživia. Vymaľovanie bytu ale nemusí byť také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Preto Vám ponúkam nasledujúce rady a tipy pre správne maľovanie.

  1. Najideálnejšie podmienky k maľovaniu sú za teplého slnečného počasia, kedy môžete veľa vetrať a farba teda môže rýchlo schnúť. Odporúča sa tiež maľovať za denného svetla, kedy sa dobre odhaduje farba zvoleného odtieňa a nerušia vás tiene.
  2. Pred tým, než sa do maľovania pustíte je potrebné odstrániť z miestnosti čo najviac vecí. Drobnejšie veci môžete odniesť, väčšie kusy nábytku prikryte igelitovou fóliou. Tou prikryte aj podlahu a okná, aby ste ich nemali špinavé od farby.
  3. Ak boli steny maľované už viackrát, je potrebné najprv oškrabať či umyť starú omietku. Škrabanie je rýchlejšie, môže ale zanechať odreté stopy. Vhodné je umyť starú omietku hubou (cca 25 cm dlhou a 15 cm širokou), ktorú je treba veľakrát namáčať vo vode, aby omietka púšťala rýchlejšie.
  4. Najprv začnite maľovať strop, natierajte ho v pruhoch širokých približne jeden meter. Ďalej postupujte od okna ku dverám, aby na vymaľované miesta nedopadal tieň.
  5. Steny maľujte sprava doľava (ľaváci naopak) – budete tak mať stále voľnú ruku pre opretie sa o nenatretú plochu.
  6. Počet vrstiev záleží predovšetkým na podklade. Ak je podklad svetlý, mali by vám stačiť 2 nátery. Je dobré farbu pre prvý náter trochu zriediť, aby lepšie vsakovala, pre druhý náter už nemusíte.
  7. Než začnete maľovať, namočte na chvíľu štetku do vody, aby jej štetiny povolili a zmäkli. Štetku namáčajte do farby zhruba do jej polovice, potom ju s farbou otrite o okraj vedierka. Ďalšia možnosť je maľovať s valčekom, ktorý vašu prácu uľahčí a urýchli.
  8. Ťahy na stenách by mali byť vedené zvisle, zhruba v šírke 10 cm a je potrebné vždy pretrieť časť vedľajšieho pruhu, aby vám nevznikali vynechané biele miesta.
  9. Pri izbovej teplote (21 – 23°C) je nutné nechať maľbu zaschnúť aspoň tri až štyri hodiny než sa pustíte do ďalšieho náteru.
  10. Nezabudnite, že odtieň namiešanej mokrej farby bude vždy iný ako zaschnutá maľba na stene! Preto odporúčam najskôr natrieť malý kúsok steny a pozrieť sa ako bude vyzerať suchý.

Článok Ako vymaľovať byt bol publikovaný 14. prosince 2012 v 09.00 v rubrike Byt. Autorom článku je Katka Jamb.. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...