Chystáte sa maľovať? Vieme, ako na to!

Tagy:  byt, dom, izba, miestnosť, ako vymaľovať, farby, steny, múry, odtiene, tóny

Sponzorované odkazy:

Chystáte sa maľovať? Vieme, ako na to!

Nové svieže vymaľovanie dokáže s každou miestnosťou zázraky. Aj tá najstaršia izba bude razom vyzerať mladistvo a stará kuchynská linka vedľa nových farieb razom ožije a zrazu vám nebude pripadať ani tak staromódna. Otázkou ale zostáva, ako na to, aby ste vymaľovali rýchlo, efektívne, jednoducho a hlavne svojpomocne. Máme pre vás pár užitočných trikov a dobrých rád, ktorých sa rozhodne držte a uspejete!

Ako často maľovať?

Ako často maľovať je otázkou skôr individuálnou, lebo každý túto potrebu cíti inak. Niekedy môžete mať pocit a chuť zmeny už za rok, inokedy čas letí ako splašený a vy si ani neuvedomíte, že pôvodne biele steny už dávno zošediveli. Všeobecne však platí, že často používané priestory ako je kuchyňa alebo obývacia izba je dobré maľovať po troch rokoch. Ostatné miestnosti, napríklad spálňa alebo izba pre hostí a jedáleň môžu byť vymaľované raz za päť rokov. Tu tiež záleží na farbách v miestnostiach. Svetlé odtiene samozrejme potrebujú častejší zásah, než tie tmavé.

Pretrieť alebo zoškrabať?

V tomto prípade je rozhodujúcim faktorom farba a vek náteru. Keď sú steny svetlé a vy ich hodláte pretrieť na tmavší odtieň, nie je čo riešiť. Jednoducho ich premaľujte a je hotovo. Keď sú na stenách tmavšie farby alebo akékoľvek praskliny, odreniny a povrch je celkovo nerovnomerný, musíte ho nekompromisne oškrabať.

Autor: Thomas ClaveiroleAutor: Thomas Claveirole

A čím starú omietku zoškrabať? Kúpte si kvalitnú škrabku so zaguľatenou špičkou, s ktorou pôjde práca pekne od ruky. Než sa do diela pustíte, steny poriadne navlhčite, aby voda prenikla do všetkých vrstiev. Potom sa nebojte trochu pritlačiť. Ak sa v stene objavia ešte väčšie praskliny, nezúfajte, ľahko ich vyplníte škárovacou hmotou. Tú zaobstaráte napríklad v predajniach OBI alebo Baumax.

Najskôr penetrujte

Než na stenu nanesiete novú vrstvu farby, musíte počkať až steny úplne zaschnú a následne ich potrite penetráciou. Tá umožní jednoduchšie maľovanie a farba navyše bude jednoliata a zjednotená. Vďaka kvalitnej penetrácii sa tak vyhnete nepríjemným fľakom a škvrnám, ktoré by nevyzerali príliš dobre. Penetráciu tiež zaobstaráte v obchodoch pre domácnosť, stavbu alebo v predajniach pre domácich majstrov.

Aký typ farby zvoliť?

V domácnostiach sa často objavujú farby akrylové. Tie síce dlho vydržia a majú sýte odtiene, nie sú však príliš praktické. Aj keď sú umývateľné, neprepúšťajú vlhkosť a následne sa ich len veľmi ťažko zbavíte. Ideálne sú preto farby disperzné, ktoré sú priedušné, vďaka čomu miestnosť môže „dýchať“ a navyše majú skvelú kryciu schopnosť.

Čo sa odtieňa týka, tu je voľba čisto na vás. Niekto preferuje výraznejšie tóny, iní zase nedajú dopustiť na svetlejšie farby, ktoré sú neutrálne a pre spoločenské miestnosti úplne vyhovujúce. Ak si nevyberiete z ponúkanej palety farieb, nechajte si namiešať presne takú, ktorá by vám vyhovovala.

Autor: jolandeAutor: jolande

Článok Chystáte sa maľovať? Vieme, ako na to! bol publikovaný 17. října 2014 v 12.00 v rubrike Byt a Dom. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...