Farby v byte

Tagy:  farby, farby v byte, farebný interiér

Sponzorované odkazy:

Farby v byte

Podľa odborníkov môžeme rozoznať až sedem miliónov farebných odtieňov, ale iba pre osem tisíc z nich existuje názov. Farby pôsobia na každého z nás, vyvolávajú v nás emócie, pocity a pôsobia na naše zdravie. Teda je nesmierne dôležité farebné zladenie každej domácnosti. Každá miestnosť bytu vyžaduje iné farebné zladenie, ktoré je závislé od toho, akým spôsobom a na aké účely budeme priestor využívať. Vždy však majme na pamäti, že interiér bytu by mal byť predovšetkým harmonicky farebne zladený.

Farba biela

Biela farba je farba neutrálna, prostá, ľahká a čistá, ktorá sa hodí takmer do všetkých miestností. Je to farba, ktorá opticky zväčší priestor a bude najlepšie odrážať svetlo, preto by sme ju mali stopercentne voliť v menších priestoroch, v malometrážnych bytoch. Vo väčších miestnostiach sa biela farba kombinuje s tmavšími doplnkami a prvkami v teplých farebných odtieňoch. Veľmi módny je sedací nábytok v odtieňoch vanilkovej, smotanovej a bielej.

Farba oranžová

Oranžová farba je veľmi obľúbenou farbou nielen bytových a interiérových dizajnérov, ale aj mnohých zákazníkov, ktorí túto farbu už dlhšiu dobu volia do svojich bytov. Táto farba má pozitívny vplyv na psychiku človeka, dobre podporuje trávenie, pomáha prekonávať depresiu a podľa štúdií posilňuje telo. Charakteristika tejto farby je ľahká dráždivosť, provokatívnosť, energetičnost a chuť do života. Jej najčastejšie využitie je v jedálňach, obytných halách a čiastočne aj v spálňach.

Farba zelená

Zelená farba evokuje prírodu, ekológiu, voľnosť a nádej, je symbolom vegetatívneho života, ktorý podporuje rast a rozvoj. Zelená farba dokáže v človeku vyvolať pocity spolupatričnosti s ostatnými, rozvinúť priateľstvo a utvárať dobré harmonické vzťahy. Zelená sa stáva veľmi módnou farbou, a to vo všetkých odtieňoch od tých najjemnejších cez tlmené s prídavkom šedej či olivovej až po tie najtmavšie odtiene. Najvhodnejšou miestnosťou pre zelenú farbu je pracovňa alebo študovňa, kde je potreba vysokej koncentrácie. S veľkým úspechom ju môžeme použiť aj do kúpeľne.

Farba červená

Červená farba podporuje chuť do jedla a vytvára príjemnú pohodu, teda ju môžeme voliť do jedálenského kúta či kuchyne. Červená je farba aktívna a povzbudzujúca, ktorá dodáva ľudskému organizmu potrebnú energiu a prebúdza v človeku životnú silu, lásku a istú dávku odvahy. V interiéri pôsobí červená farba veľmi výrazne a efektne. Vo svojom protipóle je farbou krvi, násilia, boja a zúrivosti. Veľmi zriedka je táto farba používaná na vymaľovanie stien, väčšinou sa objavuje v doplnkoch alebo v prevedení kuchynskej linky.

Farba fialová

Fialová farba sa stáva čoraz obľúbenejšou farbou mnohých zákazníkov, a to pravdepodobne preto, že pomáha harmonizovať duchovnú i fyzickú energiu a prináša do života inšpiráciu. Jemnejším odtieňom je farba ružová, ktorú je vhodné použiť v pracovniach, pretože upokojuje emócie a zaháňa hnev. V kombinácii s tmavšími doplnkami prináša do priestoru rovnováhu a aktuálnu módnosť.

Farba žltá

Farba slnka, ktorá rozsvieti celú miestnosť a zaplní ju pozitívnou energiou. Veľmi dobre pôsobí na ľudskú psychiku, ale musí sa voliť v tlmenejších odtieňoch. Nie je vhodné touto farbou vymaľovať všetky štyri steny, pretože nás z nej po určitej dobe budú bolieť oči. Vhodnými doplnkami sú prírodné materiály, napríklad ratanový nábytok alebo nábytok z masívneho dreva.

Farba modrá

Táto farba uvoľňuje a upokojuje myseľ, teda si dlhodobo udržuje prvenstvo v obľúbenosti farieb. Najvhodnejšou miestnosťou pre umiestnenie modrej farby je kúpeľňa, keďže ide o farbu vody a v tejto kombinácii pôsobí relaxačne. Najčastejšie sa však s modrou farbou stretávame v spálňach. Zároveň dokáže odbúravať pocit samoty a opustenosti. Modrá najlepšie vynikne v kombinácii s bielou farbou, kedy môžeme odtieň modrej použiť na steny a bielym alebo krémovým nábytkom doplniť interiér. Tyrkysovo modrá farba perfektne ladí s prírodnými materiálmi, keď najlepšieho efektu dosiahneme plávajúcou podlahou v orechovom dekóre.

Nezáleží na tom, aké farby alebo aké kombinácie farieb sú práve in. Záleží predovšetkým na vkuse, inštinkte a psychike každého z nás.

Článok Farby v byte bol publikovaný 10. prosince 2012 v 00.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...