Aké farby voliť do kuchyne a jedálne?

Tagy:  jedáleň, farby, odtiene, štúdie, miestnosť, izba, linka, byt, dom

Sponzorované odkazy:

Aké farby voliť do kuchyne a jedálne?

Mnohí z vás sa možno nikdy do hĺbky nezamysleli nad tým, aký vplyv majú na ľudskú psychiku farby v okolí. Ak sa budete dlhší čas zdržiavať v miestnosti tmavých či sivých farieb, určite na vás čo nevidieť padne únava, melancholická skleslosť či dokonca depresia. Čisto biely interiér bez akýchkoľvek doplnkov či dekorácií vo vás prebudí chlad a potrebu ohriať sa a naopak odtiene veselé, farebné a živé vám dokážu výrazne zdvihnúť náladu a zmeniť aktuálny zlý stav. Ak viete, že steny vo vašom byte či dome priamo nezodpovedajú vplyvu, aký by na vás mali mať, popremýšľajte o ich zmene a začnite rovno v kuchyni.

Kuchyňa je pravdepodobne tým najdôležitejším miestom každého obydlia. Tu vznikajú všetky chutné pokrmy a sama hostiteľka, ktorá ich s láskou pripravuje pre svojich najbližších, tu trávi veľa času. Vedecké štúdie dokazujú, že vzhľad, typ kuchyne, postavenie kuchynskej linky, priestor a samozrejme potom farby v izbe, značne ovplyvňujú nielen samotnú prípravu jedla a jeho následnú úpravu, ale aj predbežný nákup.

Cítite sa vo svojej kuchyni dobre?, autor: ChalonHandmadeCítite sa vo svojej kuchyni dobre?, autor: ChalonHandmade

Vplyv kuchyne na osobu

Americkí vedci prišli so závratným zistením, že jedinci, ktorí vlastnia ultramoderné kuchyne v sivých alebo čiernych odtieňoch a preferujú minimalistické, studenšie prvky, sa stravujú skôr po reštauráciách či využívajú polotovary, ktoré zaberú minimálny čas na prípravu. Zelené čerstvé bylinky, korenie, vystavenú misu s ovocím a ďalšie potraviny u nich jednoducho nenájdete.

Naopak tí ľudia, ktorí vlastnia kuchyňu skôr z masívneho dreva či plnú farieb, tiež majú nespočetné množstvo kvetov, čerstvých surovín, plnú špajzu i chladničku a predovšetkým veľmi často a radi varia. Zatiaľ čo prvá sledovaná skupina, vyznávajúca futuristicky klasický moderný štýl, si vedeckú návštevu chcela rýchlo odbiť, rodiny z „rozkvitnutých“ kuchýň návštevu srdečne privítali a nezabudli ponúknuť domáce koláče, jednohubky či dokonca večeru.

Aký je výsledok?

Výsledok štúdie nemožno dopodrobna upresniť, keďže sa tu ponúka hneď niekoľko zaujímavých otázok. V prvom rade je potrebné sa zamyslieť, či prvá skupina preferuje čistý štýl z dôvodu minimálnej potreby varenia a starosti o rodinu, alebo či zvolený typ kuchyne a jej celkové prostredie má až tak negatívny vplyv na majiteľa. Čo je však jasné je fakt, že ak chcete mať lepšiu náladu a cítiť sa pozitívne, tipujte na prírodné motívy, farby a život.

Kuchyňa vypovedá o vašej povahe, autor: hickey-freyKuchyňa vypovedá o vašej povahe, autor: hickey-frey

Článok Aké farby voliť do kuchyne a jedálne? bol publikovaný 20. května 2014 v 07.00 v rubrike Byt a Dom. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...