Kuchynské utierky

Tagy:  utierky, kuchynské utierky, bavlnené utierky

Sponzorované odkazy:

Kuchynské utierky

Kuchynské utierky patria k nevyhnutným a nenahraditeľným textíliám, ktorými by mala byť vybavená každá domácnosť.

Pôvodný účel využitia kuchynských utierok pomaly stráca svoju úlohu, tú totiž z veľkej časti prevzali umývačky riadu. V súčasnej dobe slúžia utierky predovšetkým k prikrytiu košíka s pečivom, misy s cestom alebo tácky s múčnikom.

Tí, ktorý umývačku riadu nevlastnia používajú aj naďalej kuchynské utierky na účel, pre ktorý boli vynájdené – teda k utieranie vlhkého riadu. Avšak aj tí, ktorí umývačku vlastnia potrebujú niekoľkokrát za deň utrieť väčšie kusy riadu, alebo vyleštiť nápojové sklo.

Materiál

K výrobe kuchynských utierok sa najčastejšie používa materiál, zložený z ľanu alebo bavlny, ostatné materiály sa pre svoje účinky na tento účel príliš neosvedčili. K najdôležitejším vlastnostiam kuchynských utierok patrí samozrejme vysoká miera savosti, ktorou práve najviac disponujú bavlna a ľan.

K veľkým prednostiam kuchynských utierok z ľanu, patrí neunikavosť vlákien, teda sú utierky z ľanu vhodné predovšetkým na leštenie nápojové skla. Naopak k nevýhodám kuchynských utierok z ľanu patrí tvrdosť materiálu a obtiažna údržba, ktorá sa najviac prejaví pri žehlení.

Možnou alternatívou sú bavlneno-ľanové utierky, označované ako poloľanové kuchynské utierky.

Za veľmi kvalitný materiál, používaný na výrobu utierok, sa považuje froté zo stopercentnej bavlny. K ich vysokým prednostiam patrí predovšetkým silná miera savosti, farebná stálosť a vysoký leštiaci účinok.

Netradičnou materiálovou kombináciou disponujú bavlnené utierky s prídavkom bambusových vlákien. K ich prednostiam patria antiseptické účinky, vysoká leštiaca schopnosť a štyrikrát vyššia savosť oproti bežným utierkam.

Tvar

Tvarová podoba textilných utierok je od svojho vzniku takmer nezmenená, utierky najčastejšie majú obdĺžnikový alebo štvorcový tvar v rôznych veľkostiach.

K atypickému tvarovému prevedeniu patria utierky valcovitého tvaru, ktoré sú vyrobené z mikrovlákna a disponujú vysoko absorpčným penovým jadrom. Tento druh utierok musí byť umiestnený v kovovom stojane, najlepšie z matne leštenej ocele. Pre správnu funkciu a účel musí byť utierka vlhká, po použití však musí veľmi dobre uschnúť, čo je možné práve v stojane.

Design

Kuchynské utierky by nemali slúžiť len na utieranie riadu, ale by sa mali stať súčasťou dizajnu kuchyne a farebne s ňou ladiť. Na tuzemskom trhu môžeme vyberať kuchynské utierky v nespočetných farebných odtieňoch, motívov či štýlov. Ponuka zahŕňa utierky jednofarebné, kockované, kvetinové, s abstraktnými motívmi, s geometrickými vzormi či prírodnými motívmi. Nevyhnutným doplnkom sú vešiaky, na ktorých by mali byť utierky zavesené, a to najmä preto, aby voľne neležali na kuchynskej linke. Vedľa estetickej funkcie však majú vešiaky aj funkciu praktickú, napomáhajú utierkam rýchlemu a dôkladnému preschnutiu.

Článok Kuchynské utierky bol publikovaný 25. dubna 2013 v 07.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...