Najčastejšie chyby pri upratovaní - nerobíte ich tiež?

Sponzorované odkazy:

Najčastejšie chyby pri upratovaní - nerobíte ich tiež?

Každý má zo svojho detstva určitú predstavu o tom, ako by mal vyzerať uprataný byt, preberáme upratovacie návyky a rutiny od svojich rodičov. Nikoho upratovanie nebaví, to si pokojne priznajme. Keď sa pri upratovaní dopúšťame niektorých chýb, skôr si prácu prirábame a potom nám táto nepríjemná činnosť trvá o to dlhšie. Pýtate sa, akých chýb sa ľudia pri upratovaní najčastejšie dopúšťajú?

Ako na upratanú domácnosť?

Používate leštidlo, či leštidlo v spreji na nábytok? A ste si istí, že ste predtým odstránili všetok prach? Inak totiž vznikne na nábytku lepkavá hmota, ktorá veľa parády neurobí.

Ani na koberci a čalúnenom nábytku sa škvrnám neubránime, v rýchlosti vezmete handru, ktorú máte po ruke, a automaticky začnete škvrnu drhnúť. To je celkom prirodzený reflex, ktorý však môže celú situáciu iba zhoršiť. Lepším riešením je škvrnu odsať papierovou utierkou a postupne niekoľkokrát poliať sýtenou vodou s bublinkami a odsávať a celý postup opakovať, kým škvrna nezmizne.

Kúpeľňa musí byť čistá vždy

Ruku na srdce, kto z nás niekedy neumyl okno, na ktoré svietilo slniečko. Nielenže vám vzniknú nevzhľadné šmuhy, ale zbytočne si prirobíte prácu. Rovnako nikdy nepoužívajte sprej na čistenie okien na citlivé displeje vašej domácej elektroniky! Na to sú špeciálne handričky, spreje a vlhčené obrúsky.

Pozor na prílišné používanie abrazívnych čistiacich prostriedkov, ako je napríklad tekutý piesok. To sa hodilo na staré umývadlá a vane, tie sú teraz väčšinou z akrylátu a moderných materiálov, síce odstránite škvrny, ale ich povrchy po čase zmatnejú a vy si budete musieť kúpiť novú vaňu. Rada? Čítajte návody – úplne ku všetkému!

Nestierajte drevené podlahy a plávajúce podlahy z laminátu príliš mokrým mopom. Voda a drevo nie sú kamaráti. Radšej častejšie zametajte a vysávajte.

O vysávač sa musíte starať

Na sklo a zrkadlá nepoužívajte papierové utierky, ale investujte pár eur do znovu použiteľnej utierky z mikrovlákna. Zrkadlá a okná budú bez šmúh a vy navyše budete šetriť nielen peňaženku, ale aj prírodu.

Vysávate vysávačom, ktorý má plnú nádobku na prach? A viete, že sa väčšina vysatého prachu vracia do miestnosti? Pri vreckových vysávačoch meňte vrecká na prach zakaždým, keď sú plné a pri bez vreckových vysávačoch vysypávajte nádobku po každom použití a raz za čas vyčistite filtre a nádobku vymyte.

Chodíte často vynášať odpad? Super, nebude vám doma zapáchať. Ale ako často čistíte koše na odpadky? Aspoň raz za mesiac ich riadne vydezinfikujte.

Článok Najčastejšie chyby pri upratovaní - nerobíte ich tiež? bol publikovaný 16. dubna 2022 v 08.00 v rubrike Dom. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...