Záclona ako dekorácia

Tagy:  okná, záclony, tienenie, závesy, dekorácie okna

Sponzorované odkazy:

Záclona ako dekorácia

Záclony slúžia nielen svojmu praktickému účelu, čo je predovšetkým ľahko zatemniť či znemožniť nazretiu oknom do miestnosti. Majú tiež estetickú funkciu a je pomocou nich možné nádherne spestriť interiér. So záclonami sa dajú robiť skutočné divy a dokážeme z nich vytvoriť jedinečnú dekoráciu.

Výber záclony

Ak sa chystáme ísť nakúpiť záclony, je veľmi dôležité mať jasnú predstavu o tom, ako by taká záclona mala vyzerať a ako ju chceme naaranžovať. Podľa predstavy si musíme ujasniť predovšetkým jej veľkosť. Do obchodu ideme zásadne s nameranými proporciami okna a nákup je vždy dobré skonzultovať s personálom obchodu, ktorý bude schopný so správnym rozmerom poradiť. Navštíviť môžeme malé špecializované obchody, ktoré často ponúkajú zaujímavý neopozeraný sortiment. Pravdepodobne v nich budeme mať väčší výber, než vo veľkých nákupných centrách špecializovaných na zariaďovanie domácností.

Záclona na každé okno

Záclonou môžeme ozdobiť každé okno, bez ohľadu na jeho tvar a veľkosť. Všetko sa riadi našimi požiadavkami. Záclony môžu pokrývať celé okno, či ho zdobiť po stranách. Záleží na očakávaní, ktoré máme. Aby nebolo možné vidieť oknom jasne do miestnosti, je potrebné zavesiť dlhšiu záclonu, ktorá nazretie znemožní. Takéto záclony bývajú najčastejšie biele. Výrazne farebné záclony môžeme použiť ako dekoráciu a zakryť nimi ľubovoľne veľkú plochu okna. Záclony sú v byte takmer nevyhnutnosťou, bez ktorej okno vyzerá predsa len zvláštne.

S vlastnosťami záclony aj závesu, autor: IkeaS vlastnosťami záclony aj závesu, autor: Ikea

Moderné záclony

Podobne ako je udávaná móda v obliekaní, aj záclony prechádzajú vývojom a raz je moderné to, druhýkrát ono. Klasické krajkové záclony sú už skutočne prekonanou záležitosťou a v súčasnej dobe sa stále viac experimentuje s farbami. Dovoliť si môžeme skutočne ktorúkoľvek, jediné, čím by sme sa mali riadiť, je farba interiéru jednotlivých miestností. Jednoduchý interiér môžeme ozvláštniť aj veľmi výraznou, zdobenou záclonou. Pekne vyzerajú fialové, oranžové alebo červené tóny farieb, do spálne sa hodia chladnejšie odtiene modrej či zelenej. Záclony môžu padať až na zem, to predovšetkým, ak zdobia strany veľkých okien, vďaka tomu dôjde k optickému zdvihnutiu stropu a miestnosť sa bude zdať byť vyššia. Záclony môžeme ďalej tiež ozdobiť dekoratívnymi štipcami na záclony, či inými zaujímavými prvkami.

Článok Záclona ako dekorácia bol publikovaný 1. května 2013 v 07.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...