Ako postaviť krb?

Tagy:  krb, záhradný krb, stavba krbu

Sponzorované odkazy:

Ako postaviť krb?

Záhradné krby sa stali obľúbeným miestom rodinných stretnutí, príjemným posedením s priateľmi a častou letnou alternatívou klasickej kuchyne, kde sa pripravuje teplá večera na otvorenom ohni. Praskajúce drevo a pohľad na horiace plamene v nás vyvoláva pocit uvoľnenia, pokoja a bezpečia.

Stavba krbu vyžaduje dostatok času, technickú zručnosť, priestorovú náročnosť a pravidelnú údržbu.

Umiestnenie krbu

Pred samotným začiatkom výstavby krbu musíme mať vyhradený priestor, ktorý ovplyvňuje predovšetkým prevládajúci smer vetra. Krb by nemal stáť na priamom slnku a už v tejto chvíli by sme mali premýšľať o prístrešku, ktorý zabráni prípadnému dažďu. Najprijateľnejším miestom je pokojné zákutie chránené pergolou alebo solitérne umiestnenie v záhrade, ktoré však vyžaduje priestorovú náročnosť. Pri výstavbe krbu je nutné kalkulovať s priestorom pre odkladaciu a pracovnú plochu, s priestorom pre uskladnenie vykurovacieho materiálu a s priestorom určeným na posedenie a stolovanie.

Príprava základov pre stavbu krbu

Pred vlastnou stavbou krbu by sme si mali pripraviť nákres, v ktorom budú uvedené jednotlivé kroky výstavby vrátane finálneho diela, rozmery krbu a jednotlivých položiek, rozpis materiálu a prípadná cenová kalkulácia. Prvým krokom pre zhotovenie základov je príprava terénu, ktorá vyžaduje urovnanie a vyhĺbenie pôdy do nezamrzajúcej hĺbky 75 cm. Základový betón je nutné vystužiť kameňmi alebo armovacími oceľovými prútmi a potom napustiť penetráciou, ktorá sa zaleje dvojcentimetrovou vrstvou cementovej malty.

Materiál použitý k stavbe krbu

Použitým materiálom pre výstavbu murovaného krbu je prírodný kameň alebo tehla alebo kombinácia oboch materiálov. Základom je betónový sokel, na ktorý nadväzuje obvodový plášť ohniska, pri výstavbe ktorého je nutné použiť kvalitné tehly.

Ohnisko

Ohnisko je nutné spevniť betónovým vencom, ktorého vrstva by mala mať rozmer výšky tehly. Podlaha a bočné steny ohniska sa domurujú šamotovými tehlami, ktorých škáry vyplníme šamotovou maltou. Necelých 10 cm nad ohniskom umiestnime rošt z oceľových prútov, ktorým regulujeme ťah a horenie. Vzdialenosť jednotlivých prútov musí byť podmienená veľkosťou dreveného uhlia, ktoré medzi nimi nesmie prepadávať.

Rošt

Rošt slúži predovšetkým k prívodu vzduchu pod ohnisko a k prepadávaniu popola. Pri výstavbe krbu teda musíme počítať s otvorom, do ktorého bude rošt umiestnený.

Komín

Medzi ohniskom a komínom sa stavia sopúch, ktorý sa najčastejšie vyrába z oceľového plechu, ale môže byť aj tehlový, kamenný alebo murovaný. Dobre fungujúci komín musí byť dostatočne vysoký, zvyčajne okolo 2 – 3 metrov, s dostatočnou svetlosťou, ktorá sa pohybuje v rozmeroch 30×30 cm vnútorného usporiadania. Komín býva obvykle zakončený medenou strieškou, ktorá má ozdobnú aj praktickú funkciu, ktorá spočíva v predchádzaní stekaní vody do komína.

Článok Ako postaviť krb? bol publikovaný 19. prosince 2012 v 15.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...