Patchwork kam sa pozrieš

Tagy:  patchwork, prehozy cez posteľ, pléd, textilné doplnky, vankúše, poťahy, obliečky, bytový textil, ručné práce

Sponzorované odkazy:

Patchwork kam sa pozrieš

Patchwork je zaujímavá technika výroby textilných doplnkov, ktorá u nás začala byť známa už pred nejakou dobou. V dnešnej uponáhľanej dobe jej domáca tvorba trochu upadá, napriek tomu si patchwork zachoval svojich priaznivcov a nájdeme ho v hociktorom interiéri. Patchwork má svoje čaro, ktoré len ťažko niekedy stratí.

Čo presne technika patchwork znamená

Patchwork vzniká zo zošívania kúskov niekoľkých rôznych, obvykle vzorovaných látok. Kúsky sú rôzne veľké a počet látok sa tiež líši. Kúsky látky nie sú zošívané náhodne, ale vo výslednom dojme tvoria celok, často geometrický obrazec. Záleží len na skúsenostiach výrobcu patchwork, ako jeho výsledná práca vyzerá, a ako veľmi je obrazec zložitý. Patchwork bola skôr rýdzo ručná práca, ktorej sa s trochou šikovnosti a tréningu dalo bez problémov venovať aj doma.

Pôvod patchwork

Patchwork má dlhú tradíciu a jeho pôvod je medzi ženami amerických osadníkov. Pri patchworku sa dá využiť každého kúsku látky, a práve na to prišli gazdinky už pred značnou dobou. V patchworku tak mohli využiť aj látky z už obnosených šiat a žiadny zvyšok neprišiel nazmar. Dnes býva patchwork tvorený zvyčajne z úplne odlišných dôvodov. Patchwork je pomerne kreatívnou záležitosťou a jeho výrobu niektoré ženy majú ako koníček. Uplatniť sa v ňom navyše dá nielen zručnosť, ale aj kreatívne a estetické vlohy.

Ako začať s patchworkom

Výrobky z patchworku sú obľúbené de facto po celom svete, najviac v Japonsku a Spojených štátoch. U nás má táto metóda výroby textilných výrobkov aj svojich skalných priaznivcov a pre lepší kontakt medzi nimi vznikajú aj patchworkové kluby. Na takých stretnutiach a prednáškach sa dá určite dozvedieť veľa užitočných rád a typov. Pre začiatok môže byť istým pomocníkom aj niektorá z kníh a príručiek pre začiatočníkov.

Pestrá prikrývka na posteľ s využitím háčkovaných dielov, autor: net_efektPestrá prikrývka na posteľ s využitím háčkovaných dielov, autor: net_efekt

Ako materiál vám pre prvú prácu poslúži prakticky čokoľvek. Látka na patchwork by mala byť 100% bavlna ľubovoľnej farby či vzoru. Obvykle sú volené látky rôznofarebné, s drobným vzorom. To však nie je podmienkou a tvoriť sa dá z takmer čohokoľvek. Z obrázkových knižiek možno načerpať inšpiráciu pre prvé patchworkové dielo.

Využitie patchworku

Patchworková látka sa dá skvelo využiť na výrobu poťahu na vankúšiky, ale aj na prikrývky cez posteľ či pohovku. Patchworkový pléd má skrátka svoje čaro. Patchwork sa dá uplatniť pri výrobe textilných dekorácií a rôznych dečiek. Pevný vystužený patchwork môže slúžiť aj ako koberček.

Kuchynská chňapka, autor: spin spinKuchynská chňapka, autor: spin spin

Článok Patchwork kam sa pozrieš bol publikovaný 9. května 2013 v 15.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...