Patchwork - deky vyrobené touto technikou nemajú chybu

Tagy:  látka, deka, zvyšky, šiť, ručné práce, textílie, textil, patchwork

Sponzorované odkazy:

Patchwork - deky vyrobené touto technikou nemajú chybu

Patchwork je technikou, ktorá má dlhú históriu a stále je využívaná aj v dnešnej dobe. Na jej základe vznikajú rozmanité doplnky, najmä deky, vankúšiky, ale aj obľúbené prikrývky cez posteľ a deky. S patchworkom vnesiete do každej izby jedinečnú atmosféru a zvláštnu náladu.

Patchwork v našom domove

Patchworkové deky sú veľmi zaujímavým, pekným a predovšetkým vkusným bytovým doplnkom, ktorý svoje miesto nájde najčastejšie v obývacej izbe alebo v spálni. Okrem toho, že patchworková deka príjemne zahreje pri televízii, má predovšetkým funkciu estetickú. Robí domov domovom a pôsobí veľmi nadčasovo. Môže navyše krásne ladiť s farbami v interiéri a vytvárať tak dokonalú harmóniu.

Ako patchwork vzniká

Patchwork vzniká zošívaním rôznych kúskov látok dohromady v jeden celok. Kombinovať je pritom možné ľubovoľné množstvo látok či iného materiálu, najlepšie kontrastných farieb, aby pekne vynikla rôznorodosť. Patchwork býva najčastejšie pravidelný, symetrický, možno ním vytvárať rôzne obrazce a iné zaujímavé efekty. Patchworkové výrobky si môžeme zakúpiť hotové, či si ich pri troche šikovnosti vyrobiť sami doma. V takom prípade bude len na nás výber látok a budeme môcť naplno ovplyvniť výsledok. Ide o postup, ktorý bude iba tak pracný, ako si sami vymyslíme. Zošívanie štvorčekov však rozhodne patrí k tým jednoduchším technikám.

Krása symetrie

Ako už bolo povedané, patchwork celkom iste nie je o náhodnom zošívaní zvyškov. Zvyšné kusy látky samozrejme použiť môžeme, ale patchwork je predovšetkým o symetrii, presnosti a nápade. Skvelú inšpiráciu vidíme napríklad na béžovej deke, kde prevláda svetlý neutrálny odtieň obohatený o farebné, predovšetkým teda červené a modré štvorčeky. Táto deka skvele vynikne nielen vo vidiecky zariadených interiéroch. Skvele kontrastovať bude aj v moderných izbách.

Jednoduchá, ale krásna deka, autor: Le Petit PoulaillerJednoduchá, ale krásna deka, autor: Le Petit Poulailler

Rozmanité farebné variácie

Na patchworku je úžasné to, že môžeme využiť ľubovoľné množstvo materiálu a získať hotový výrobok presne podľa predstáv. Nemusíme zošívať iba rovnaké kusy látky. Môžu to byť kúsky asymetrické či kombinácia štvorcov a obdĺžnikov, ako môžeme vidieť na veselej farebnej deke.

Zaujímavé farby a vzory, autor: Vintage FairytaleZaujímavé farby a vzory, autor: Vintage Fairytale

Dôležitá je originalita a nápad

Nápadom sa medze skutočne nekladú, deku preto môžeme ozdobiť aj obrázkami a motívmi a vytvoriť z nej tak rovno umelecké dielo. Všetko je otázkou vkusu a dostupného materiálu. Isté však je, že patchworková deka urobí v interiéri veľký dojem.

Vzory vianočné detské, autor: Le Petit PoulaillerVzory vianočné detské, autor: Le Petit Poulailler

Článok Patchwork - deky vyrobené touto technikou nemajú chybu bol publikovaný 20. května 2013 v 16.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...