Moderná obývačka

Tagy:  obývacia izba, moderný interiér, obývačka, moderné trendy obývacej izby

Sponzorované odkazy:

Moderná obývačka

Obývacia izba patrí k miestnostiam, ktoré od nepamäti plnia úlohu nielen sviatočnú, ale aj úlohu reprezentatívnu a v neposlednom rade zomknutiu rodinného kruhu. Je to miestnosť, v ktorej sa trávi najviac času, miestnosť, kde sa obvykle schádza celá rodina a riešia sa všedné problémy, radosti i starosti.

Od tradície k modernizmu

Nie je tomu tak dávno, kedy mala obývacia izba funkciu len sviatočnú alebo televíznej miestnosti, kam sa chodilo po večeri na pravidelný televízny program. Novým, moderným trendom je vytvorenie veľkého priestoru, ktorý dosiahneme spojením kuchyne a obývacej miestnosti. Tomuto riešeniu prispela najmä myšlienka spríjemniť si stolovanie a začať v obývacej izbe konečne bývať. Dôležitým faktorom, pri spojení týchto dvoch miestností do jednej, je predovšetkým rešpektovanie súkromia ostatných spolubývajúcich. Spojený interiér by sme mali mať rozdelený na tri hlavné zóny: pracovnú, spoločenskú a odpočinkovú. Pracovnou zónou sa myslí kuchyňa, v ktorej sa pripravujú pokrmy, umýva sa riad alebo je spustený digestor. Najlepším riešením je tieto detaily čo najviac eliminovať, k čomu nám môžu poslúžiť rôzne dekoratívne závesy. Spoločenská časť je predstavená vo forme jedálne, jedálenského stola, doplnené o príborníky či vinotéky. Dôležitým faktorom je perfektné osvetlenie nad jedálenským stolom. Odpočinková zóna slúži predovšetkým na sledovanie televízie, čítanie, počúvanie hudby či obyčajnú relaxáciu.

Moderný vzhľad obývacích stien

Ďalším trendom dnešných obývacích izieb je minimalizmus nábytku a obývacích stien, ktoré sú nahradené menšími kusmi, ktoré sa navzájom jeden druhého nedotýkajú. Moderným poňatím je odľahčený priestorový vzhľad, ktorého docielime napríklad tým, že jednotlivé police, alebo skrinky zavesíme priamo na stenu. Dominantou však zostáva televízny stolík, ktorého dnešná moderná podoba tkvie v nízkom, dlhšom kuse so subtílnym podnožím, na ktorý nadväzuje skrinka či police. Vzhľad tejto nábytkovej zostavy významne prispieva k celkovému charakteru miestnosti. V posledných rokoch sa stávajú veľmi obľúbené stavebnicové systémy, ktoré si zákazníci montujú aj navrhujú podľa svojho vkusu a bytových dispozícií. Nábytok by mal charakterizovať určitý stupeň nadčasovosti, ktorá spočíva v tvarovej ľahkosti, kruhovom alebo oválnom tvare a už spomínanej strohosti. Obmedzením nábytku ušetríme finančné prostriedky a vďaka tomu, môžeme kúpiť kvalitnejšie, drahšie kúsky.

Moderné farby

Farby jednotlivých miestností v byte sú ovplyvnené predovšetkým módnymi trendmi, ktoré sa však každým rokom menia. Farby sú však zvyčajne háklivou témou, pretože každý z nás má svojich favoritov aj farebných nepriateľov, ktoré by do interiéru nevolil ani keby boli top in. Moderné obývacie izby sú vymaľované neutrálnymi farbami, medzi ktorými nechýba biela, smotanová alebo vanilková. Pokiaľ náš byt disponuje menšími priestormi, je nutné vyhnúť sa tmavým farbám nábytku, stien a doplnkov. Naopak svetlé farby, sklenené povrchy a zrkadlá priestor opticky zväčšia a rozjasnia.

Osvetlenie

Dominantou každej miestnosti, teda aj obývacej izby, by malo byť centrálne osvetlenie, ktoré je schopné osvetliť celú miestnosť. Doplnkové svetlá plnia funkciu výrazného osvietenia, napríklad pri čítaní, písaní, pracovnej činnosti. Všetky svetlá v miestnosti by sa mali navzájom snúbiť, a to nielen funkčne, ale aj esteticky.

Podlaha

Prvenstvo patrí podlahám plávajúcim, ktoré predčia pred podlahami drevenými, korkovými a linoleovými. Návratom moderných podlahových krytín sú aj koberce z vlny alebo vlnenej zmesi s hustým vlasom. Problém u týchto kobercov spočíva predovšetkým v pošliapaní či zodraní, preto je skôr vhodný len ako módny doplnok v podobe kusového koberca pod konferenčný stolík. 

Sedacia súprava, pohovka

Najdôležitejším kusom nábytku každej obývacej izby je sedačka, ktorá môže byť doplnená jedným alebo dvoma kreslami. Tvar či veľkosť sedačky závisí predovšetkým na priestorových možnostiach obývacej izby, materiál je záležitosťou vkusu každého užívateľa. Trendom sú sedačky kožené, ktoré sú oproti látkovým hygienickejšie a jednoduchšie na údržbu.

Dnešné moderné trendy však za krátku dobu pominú, budú vystriedané zase inými, lepšími a efektívnejšími. A kto vie, možno sa zase vrátia tie, ktoré tu už niekedy boli…

Článok Moderná obývačka bol publikovaný 22. prosince 2012 v 15.30 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...