Domáca knižnica

Tagy:  kniha, čítanie, regál, spálňa, pracovňa, leňoška, kreslo, knižnica

Sponzorované odkazy:

Domáca knižnica

Knihy patria k nášmu životu a preto by sme pre ne mali mať aj zodpovedajúce miesto, kam ich budeme odkladať. Nie každý má vo svojom byte či dome priestor na samostatnú miestnosť, podľa množstva kníh si vystačíme aj s niekoľkými policami alebo skrinkou.

Samostatná knižnica

Kto má v byte či dome dostatok priestoru, určite ho nebude ľutovať využiť pre účel knižnice. Samostatná miestnosť vyplnená knihami pôsobí veľmi vznešeným a upokojujúcim dojmom. Knižnica by okrem účelu bezpečného uskladnenia všetkých kníh mala poskytovať aj pohodlný kút, kam sa s knihou možno uchýliť. Kreslo či leňoška je v takom prípade ideálnou voľbou. Nutné je v knižnici tiež dbať na dostatočné osvetlenie. O knihy je potrebné sa starať a k tomu patrí tiež pravidelná starostlivosť, ktorú knižnici budeme musieť venovať.

Autor: juhansoninAutor: juhansonin

Ak sa nenachádza knižnica v samostatnej miestnosti, býva zvyčajne spojená s pracovňou. Tam majú knihy okamžité praktické využitie a sú vždy po ruke.

Zariaďte si knižnicu aj v malom byte

Pre uloženie kníh úplne postačí aj regál z pevného materiálu, ktorý unesie váhu mnohých kilogramov, ktoré do neho v podobe kníh umiestnime. Knižnicu môžeme postaviť do spálne či obývačky, kde bude istým spôsobom aj interiérovým doplnkom. Čítanie je v posledných rokoch najmä vďaka internetu veľmi zanedbávané a rýchlo vymiera tradícia kníh. Je viac než jasné, že je to veľká škoda a vzdelaný človek vie, že nad čaro kníh nič nie je. Knižnica o svojom majiteľovi všeličo prezrádza. Ak je umiestnená na dobre prístupnom mieste, každá návšteva ihneď pochopí, že prišla k múdremu sčítanému človeku.

Dúhová knižnica, autor: jdeeringdavisDúhová knižnica, autor: jdeeringdavis

Regál v ktorom budeme svojej knihy zhromažďovať môže byť otvorený, v lepšom prípade uzatvárateľný sklenenými dvierkami. Dobré je, keď knižnica dizajnovo zapadne do interiéru. Knižnica môže byť aj pomerne úzka, vďaka čomu sa zmestí prakticky kamkoľvek. Vedľa knižnice je opäť praktické umiestniť leňošku či kreslo, kde sa s knihou posadíme.

Údržba knižnice

O knižnicu je potrebné náležite sa starať, obzvlášť ak je otvorená a nič tak knihy nechráni. Tam, kde skladujeme knihy by malo byť sucho, je teda dôležité strážiť aj vzdušnú vlhkosť. Knihy je dobré pravidelne oprašovať a raz za čas by sme mali vyčistiť kompletne celú knižnicu.

Článok Domáca knižnica bol publikovaný 25. května 2013 v 08.00 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...