Strešné škridly

Tagy:  strecha, škridla, strešná krytina, strešná krytina, pálená škridla, betónová škridla

Sponzorované odkazy:

Strešné škridly

Určite každý z nás aspoň raz za život vyslovil alebo vysloví vetu „mať strechu nad hlavou“ a už len to je dôkazom, že strecha je základ ľudskej existencie. Teda výber strešných škridiel je veľmi dôležitým bodom pri stavbe nového domu aj celoplošnej výmeny existujúcej krytiny. Strecha je vo svojej podstate náš ochranca pred mrazom, dažďom, vetrom, snehom, slnkom…

Kategórie strešných krytín

Výber strešnej krytiny v dosť veľkej miere ovplyvňuje únosnosť strešnej konštrukcie a sklon strechy. V súčasnej dobe sú najpopulárnejšou strešnou krytinou škridly betónové a keramické pálené, plechové a asfaltové šindle.

Pálená škridla

Tradičná keramická pálená škridla patrí medzi najstaršie druhy moderných strešných krytín. Suroviny potrebné k jej výrobe sú hlina a íl, ktoré sa za vysokých teplôt vypaľujú do tehlovo červenej keramiky. Farebné prevedenie škridly vzniká tzv. engobovaním (matný povrch) a glazovaním (lesklý povrch). Vrstva engoby a glazúry účinne chráni škridlu pred UV žiarením a klimatickými vplyvmi, čím jej zaisťuje farebnú stálosť a dlhodobú životnosť. Keramická pálená škridla sa ďalej rozlišuje podľa rôznych vlastností, medzi ktoré patrí farebnosť povrchu, drážkovanie, použité technológie pri výrobe, tvar a rovnosť povrchu líca či spôsob krytia. Životnosť pálených škridiel sa uvádza okolo 100 rokov.

Betónová škridla

Betónové škridly sa začali prvýkrát vyrábať až začiatkom 20. storočia a sú oproti páleným škridlám podstatne lacnejšie. Betónová škridla, vďaka vysokým parametrom kvality, sa stala plnohodnotnou alternatívou škridlám páleným. Farebnú stálosť a odolnosť škridly zaisťuje ochranný nástrek, ktorý sa v súčasnosti uskutočňuje až v piatich vrstvách. Hlavnou surovinou na ich výrobu je kremičitý piesok a portlandský cement, z čoho vznikne betónovo šedá farba škridly. Rôznych farebných odtieňov sa dosiahne pomocou oxidu železa, ktorého farebná stálosť je oproti glazúre podstatne kratšia.

Plechová krytina

Medzi výhody plechových krytín patrí predovšetkým dlhá životnosť a nízka hmotnosť materiálu. Voda a sneh po hladkom povrchu bez problémov stekajú, ale nevýhodou môže byť, že práve tieto prírodné živly môžu pri náraze spôsobiť väčšiu hlučnosť. Životnosť plechovej krytiny sa pohybuje okolo 50 rokov.

Asfaltový šindeľ

Strešná krytina z asfaltového šindľa patrí k najlacnejším a najmenej pracným pokládkam strechy. Jej položenie spočíva v tom, že sa ľahký šindeľ pribíja klincami na drevený podklad. Asfaltový šindeľ je vyrobený väčšinou z polyesterovej textílie, ktorá je zosilnená o sklenené vlákna a je potiahnutá oxidovaným asfaltom.

Cenová kalkulácia

Najdrahším typom strešnej krytiny sú pálené škridly, za ktoré v priemere zaplatíte okolo 15 €/m². O niečo lacnejšie si zaobstaráte škridly betónové, ktoré sú oproti páleným lacnejšie o 3 €/m². Z plechových krytín je najdrahšia meď, ktorá vyjde zhruba na 45 €/m², cena za hliník a pozinkovaný plech sa pohybuje okolo 7 €/m² a asfaltový šindeľ nás vyjde na 6 €/m².

Pri výbere zo širokej škály rôznych strešných krytín, ich farebnosti a prevedenia, budete stáť pred rozhodnutím, či zvolíte škridly posuvné či neposuvné. Posuvné škridly je možné pri pokládke posunúť až o 60 mm, čo znamená, že sa môžu položiť na rôzne od seba vzdialené laty. Škridly neposuvné sa využívajú predovšetkým pri realizáciách novostavieb, kedy je vopred navrhnuté latovanie.

Konečné rozhodnutie o voľbe strešnej krytiny však musí majiteľ určiť sám. Máme však jednu radu na záver: na strešnej krytine nešetrite, vyberte kvalitnú, ktorá vás prežije.

Článok Strešné škridly bol publikovaný 14. června 2013 v 06.15 v rubrike Dom. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...