Kvalitná šikmá strecha – základ vášho bývania

Kvalitná šikmá strecha – základ vášho bývania

Chystáte sa urobiť si na dome novú strechu, ale neviete sa správne rozhodnúť, aký typ zvoliť? Oplatí sa všetky detaily dôkladne zvážiť, keďže strecha býva dlhodobo vystavená slnku, vetru, mrazu, snehu, dažďovej vode a rôznym nečistotám z prostredia. V našich podmienkach je tradičným tvarom, najmä na vidieku, šikmá strecha, teda taká, ktorá má sklon od 10 do 55 stupňov. Treba prihliadať aj na kvalitu krytiny, celkový charakter domu či poveternostné podmienky vo vašom okolí. Ak chcete navyše účelne využiť podkrovný priestor v dome, pri tomto type strechy máte vyhrané. Navyše, atypická dispozícia a skosený tvar stien vytvárajú atraktívny priestor, ktorý sa dá zariadiť celkom odlišne a originálne. 

Pre toto sa šikmá strecha jednoducho oplatí

Princíp šikmej strechy na prvý pohľad vzbudzuje dojem väčšej odolnosti, aj tu však treba dbať na správny návrh a realizáciu. Dvojnásobne to platí pri strechách, pod ktorými sa nachádzajú obytné priestory, teda podkrovie. Vzhľadom na jej väčšiu náročnosť treba pri jej stavbe myslieť na každý detail, aby sa vám pod ňou dobre bývalo. Medzi výhody šikmých striech patrí aj ich relatívna bezúdržbovosť a vo väčšine prípadov aj dlhšia životnosť použitej krytiny. Navyše, je vhodná aj na umiestnenie slnečných kolektorov, ak sa rozhodnete využívať alternatívne zdroje energie.

Dôležitosť ochrannej funkcie šikmej strechy proti poveternostným vplyvom si podľa Vladimíra Šablicu, konateľa spoločnosti Tondach Slovensko, zriedka uvedomujeme. „*Odolnosť šikmých striech pri použití osvedčených strešných materiálov a vysoko kvalifikovaných pokrývačov je preverená stáročiami.*“ Veď to možno sami poznáte: v lete sa dokáže strecha poriadne rozpáliť, v zime je vystavená vysokým mrazom a návalom snehu. Takéto opakované teplotné rozdiely pracujú v neprospech životnosti strechy, a tak výber správnych materiálov hrá v tomto prípade nemalú úlohu. Zabudnite na tie najlacnejšie produkty, v konečnom dôsledku by ste na tom mohli prerobiť, dobrá strecha totiž potrebuje kvalitu.

Poraďte sa so špecialistami. Predídete chybám

Súbežne s výberom konštrukcie strechy si nezabudnite správne vybrať aj strešnú krytinu. Existuje mnoho druhov a aj tu by ste sa mali poradiť s expertami z praxe. „*Odborný posudok o vašej streche a vhodnej krytine vám však dokáže poskytnúť jedine odborník. Aj preto sa obráťte na profesionálneho pokrývača či iného špecialistu na strechy,*“ odporúča konateľ spoločnosti Tondach.

Pre konštrukcie s väčším sklonom sú najčastejšie odporúčané materiály z pálenej škridly. Ide o stopercentne prírodný materiál, zdravotne nezávadný a plne recyklovateľný. „*Pálená škridla je vyrábaná z hliny, čo umožňuje vytvoriť rozmanité tvary škridiel a doplnkov. Široká paleta farieb sa dosahuje technikou engobovania a glazovania. Vďaka hladkému povrchu a vlastnostiam povrchových úprav škridly perfektne odolávajú všetkým nepriaznivým vplyvom počasia a vonkajšieho prostredia. Výpalom pri vysokých teplotách sa stabilizuje ich odtieň, a tak nestratia svoju krásu a intenzitu počas celej životnosti,*“ uzatvára Vladimír Šablica.

Článok Kvalitná šikmá strecha – základ vášho bývania bol publikovaný 21. ledna 2016 v 23.45 v rubrike Dom. Autorom článku je Redakce. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...