Jedáleň, ako súčasť interiéru

Tagy:  jedáleň, jedálenský stôl, jedálenský kút, stoličky, príborníky

Sponzorované odkazy:

Jedáleň, ako súčasť interiéru

Jedáleň je samostatná miestnosť, ktorá slúži prevažne pre gastronomické účely, spojené so stolovaním. Priestrannejšie miestnosti sú veľmi vhodné na usporiadanie väčších rodinných osláv, jubilejných výročí či k väčšiemu priateľskému posedeniu.

Nábytok v jedálni

Najdôležitejším nábytkom v každej jedálni je jedálenský stôl, ktorého materiálové zloženie by malo korešpondovať predovšetkým s podlahou a stenami danej miestnosti. Do tmavo vymaľovaných jedální s tmavšími podlahovými odtieňmi, vyberajme svetlejšiu dosku jedálenského stola. Ak v miestnosti prevládajú svetlé, jemné farby môžeme siahnuť po tmavšom odtieni dosky stola. Tvar a rozmer stola závisí predovšetkým na priestorových možnostiach jedálne, väčšiemu priestoru slušia veľké, obdĺžnikové stoly, v menších miestnostiach vyniknú stoly štvorcové. Výber materiálu záleží najmä na našom osobnom vkuse, vyberať môžeme z bohatej ponuky sklenených, drevených, plastových, skleneno-kovových alebo dreveno-kovových modelov.

Ku každému jedálenskému stolu bezpochyby patrí pohodlná stolička, ktorá nemusí korešpondovať rovnakým materiálom ani farebným odtieňom. Na základe rôznorodosti výšky jedálenských stoličiek a stolov, je zákazníkom odporúčané, vyberať tieto dva typy nábytku súčasne. Štandardná výrobná výška jedálenských stoličiek je 46 cm, ale v kombinácii s niektorými typmi stolov by sa mohlo stať, že si stolovníci nebudú môcť dať nohy voľne pod stôl, pretože im doska stola bude prekážať. Najčastejšie používaným materiálom pri výrobe stoličiek je tradičné drevo, kov, preglejka, plast alebo kombinácia niekoľkých materiálov. Jedálenské stoličky sa vyrábajú z mäkkého aj tvrdého dreva, pričom by sme mali uprednostňovať výrobky z dreva tvrdého, ktoré zaručujú prvotriednu kvalitu a stabilitu stoličky.

V poslednej dobe sa stávajú veľmi moderné stoličky z kože alebo koženky, ktoré majú čalúnené sedadlo aj operadlo. Pevné textílie, určené na poťah sedadla, sú špeciálne povrchovo upravené proti škvrnám od jedla a pitia, čo umožní ľahkú údržbu najrôznejšími penovými prostriedkami.

Stoličky vyrobené z kovu bývajú oživené prídavným materiálom, najčastejšie chrómovými či nerezovými prvkami. Špeciálne povrchové úpravy zaručujú nielen luxusný vzhľad, ale aj jednoduchú a rýchlu údržbu, pretože celý povrch stoličky je umývateľný.

Plastové stoličky sa stávajú hitom posledných rokov, ktoré si svoju obľubu získali predovšetkým pre ľahkú údržbu a atypický prvok moderného interiéru. Nevýhodou však je tvrdosť sedačky, čo môže byť pri dlhšom stolovaní veľmi nepríjemné. Možným riešením sú čalúnené sedadlá, ktoré je možné zakúpiť v akomkoľvek farebnom a materiálovom prevedení.

Súčasťou moderných jedální bývajú príborníky, ktoré slúžia predovšetkým na ukladanie príborov, nápojového skla, obrúskov, ochucovadiel a tácok.

Doplnkové prvky

Pre zútulnenie atmosféry môžeme ozdobiť steny tematickými fotografiami, ktoré sú spojené s odborom gastronómie. Za vhodné sa považujú fotografie – zátišie s fľašou vína, hrozno a poloplné poháre s božským nápojom, možnou alternatívou sú fotografie interiéru vínnej pivnice, uskladnenie vína či nekonečne dlhé vinice. Pre milovníkov sladkostí sú na tuzemskom trhu k dostaniu fotografie s tematikou luxusných tort, mini cukroviniek alebo čokolády. Každý priestor, rovnako tak aj jedáleň, sa veľmi oživí zelenou alebo pestro kvitnúcou rastlinou, ktorá môže byť umiestnená na príborníku, uprostred stola alebo voľne rozmiestnená po poličkách. V priestranných jedálňach nádherne vyniknú mohutné a vysoké rastliny, ktoré perfektne dotvoria atmosféru jedálne.

Článok Jedáleň, ako súčasť interiéru bol publikovaný 21. června 2013 v 07.45 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...