Krb, dominanta obývačky

Tagy:  uzavretý krb, otvorený krb, biokrb, elektrický krb, plameň, oheň

Sponzorované odkazy:

Krb, dominanta obývačky

Len máloktoré zariadenie robí tak príjemný dojem, ako práve krb. Obľuba krbu zažíva, tak ako ostatne všetko, svoje vlny veľkého záujmu a nájdeme ho v mnohých moderných vilách aj v domoch zariaďovaných v staršom štýle. Kúzlo krbu je ohromné ​​a možno to je práve to, čo chýba našej obývacej izbe k dokonalosti.

Otvorený alebo uzavretý krb?

Mnoho z nás má slovo krb spojené s otvoreným ohniskom, v ktorom môžeme pozorovať mihotajúce sa plamienky. Táto predstava je pekná, ale trochu nepraktická. Čo sa krbov týka, býva v zásade dávaná prednosť krbom uzavretým, ktoré sú z mnohých hľadísk praktickejšie. Z otvorených krbov totiž takmer neustále lieta popol a prach a tento sa môže usadiť kdekoľvek. Aj pach dymu nemusí byť príjemný, obzvlášť ak ním presiakne koberec, pohovka a oblečenie. Otvorený krb nám tak pridá veľa práce, čo zatieni jeho báječný dojem. Uzavretý krb je lepší variant už z toho dôvodu, že miestnosť dokáže ďaleko lepšie vykúriť. U otvorených krbov je totiž ohromné ​​množstvo stratového tepla, ktoré uniká komínom von. Tento problém je u uzavretých krbov vyriešený a je dokonca možné pomocou nich vykúriť aj viac miestností.

O príjemný pohľad do horiacich plameňov v žiadnom prípade neprídeme, ba naopak si ho budeme môcť užiť bez nepríjemných vedľajších efektov. Obzvlášť v zimných mesiacoch sa nám bude pohodlne odpočívať pred horiacim krbom za zvuku príjemného praskania dreva. Pred krbom je zvyčajne umiestnená sedačka, alebo je sedenie vytvorené na zemi pred ním. Mäkký koberec s vankúšikmi taktiež poslúži ako skvelé odpočinkové miesto vedľa hrejivého krbu.

Autor: auntjojoAutor: auntjojo

Zaujímavé alternatívy

Kto si krb na drevo z nejakého dôvodu nemôže dovoliť, má k dispozícii niekoľko alternatív, ako horiace plamienky do svojho domova napriek tomu priniesť. Variantom je biokrb či elektrický krb, ktorý nepotrebuje komín a môžeme ho tak umiestniť aj do panelového bytu. Navyše náklady na jeho obstaranie aj prevádzku sú úplne prijateľné. S elektrickým krbom síce prídeme o šumenie praskajúceho dreva, ak sa však uspokojíme s efektom horenia polienok, budeme s elektrickým krbom napriek tomu spokojní. Elektrické krby sa predávajú v mnohých formách a veľkostiach a skvele simulujú horenie skutočného dreva. Sú zdrojom tepla a hlavne zalejú izbu príjemným hrejivým svetlom. Krb skrátka pristane každému domovu a dokáže pozdvihnúť atmosféru do nečakaných výšin.

Autor: greenbrokeAutor: greenbroke

Článok Krb, dominanta obývačky bol publikovaný 22. června 2013 v 08.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...