Drevené uhlie alebo grilujme zdravšie

Tagy:  gril, grilovanie, leto, záhrada, uhlie, drevo, kurivo

Sponzorované odkazy:

Drevené uhlie alebo grilujme zdravšie

Drevené uhlie pozná určite každý, ale často iba ako pojem, nie ako niečo, čo by mohol vo svojom živote upotrebiť. Zísť sa ale v skutočnosti môže prakticky každému.

Drevené uhlie

Drevené uhlie má úplne jednoduchú a logickú definíciu. Je to zuhoľnatené drevo, teda drevo, ktoré bolo vystavené vysokým teplotám bez prísunu vzduchu, čo viedlo k jeho karbonizácii.

Použitie dreveného uhlia

Drevené uhlie má široké možnosti použitia. Pre nás určite nie je dôležité, že sa používa na výrobu munície alebo ku chemickým reakciám. Ďaleko významnejšie je jeho použitie v bežnom živote, v každodennej pra­xi.

Drevené uhlie je pre nás predovšetkým palivom, ktoré nahrádza a vytláča skôr používanejšie drevo. Drevené uhlie sa môže pochváliť čistejším a vyšším žiarom v porovnaní s drevom. Je tak alternatívou k inak rozšíreným briketám. Využiť ho môžeme buď ako kurivo alebo napríklad ku grilovaniu. Grilovanie tak bude čisté a výrazne zdravšie ako bežné spaľovanie dreva tak, ako sme na to zvyknutí od táboráku.

Drevené uhlieDrevené uhlie

Výroba dreveného uhlia

Drevené uhlie je možné vyrábať z akéhokoľvek dreva, avšak niektoré druhy dreva pochopiteľne vedú. Je výhodné totiž uhlie vyrábať z dreva listnatých stromov, tým sa zaručia jeho optimálne vlastnosti. Dnes je vyrábané priemyselne, to zabezpečuje jeho dobrú dostupnosť a nízke ceny.

Vyrobte si drevené uhlie doma

Drevené uhlie si možno vyrobiť aj doma, avšak podmienkou je záhrada, železný sud a vhodné drevo. Drevo sa poštiepa na primerane veľké polienka, sud sa nimi naplní, do veka sa urobia otvory. Potom už sa len sud postaví do ohniska a stačí čakať, až sa drevo premení na uhlie. Postup je to síce jednoduchý, ale odporučiť ho možno iba veľmi opatrným milovníkom grilovania.

Drevené uhlie na grilovanie

Drevené uhlie najčastejšie použijeme v našich griloch. Na grilovanie je totiž úplne ideálne, pretože vydáva potrebný žiar, zároveň produkuje minimum zdraviu škodlivých látok. Manipulácia s ním je pomerne jednoduchá, avšak je potrebné dávať pozor pri jeho výbere v obchodoch. Ak si dobre vyberieme, budeme mať primerane veľké kúsky dreveného uhlia s minimálnym množstvom voľného popola. Bude tak ľahko a pohodlne použiteľné.

Gril na drevené uhlie NEOWAYGril na drevené uhlie NEOWAY

Rýchlozápalné drevené uhlie

Rýchlozápalné drevené uhlie je špeciálny druh uhlia, ktoré obsahuje ďalšie prímesi umožňujúce ľahké, rýchle zapálenie. Využitie nájde predovšetkým pri podpaľovaní aromatických produktov a vodných fajok. Toto uhlie vydáva žiar približne hodinu, nehorí a produkuje výrazné teplo.

Článok Drevené uhlie alebo grilujme zdravšie bol publikovaný 2. srpna 2013 v 06.45 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...