Vyrábame ozdoby na vianočný stromček

Tagy:  Vianoce, vianočný stromček, vianočné dekorácie, ozdoby na stromček, vyrábame dekorácie, papier mache, domáci papier

Sponzorované odkazy:

Vyrábame ozdoby na vianočný stromček

Zdobenie vianočného stromčeka prináša radosť deťom aj dospelým. Často sa táto činnosť stáva rodinnou tradíciou a jedným z okamihov, kedy je celá rodina pohromade. Prečo spoločne nezačať už skôr a nepripraviť si na stromček vlastné originálne ozdoby?

Fantázia nepozná medze

Na prvý pohľad môže taká úloha vyzerať trochu neľahko. Všetci chceme mať ten najkrajší stromček, je teda vôbec priestor pre vlastnú výrobu? Áno, a aký! Vo chvíli, keď sa rozhodneme pre výrobu ozdôb, začne nám pracovať fantázia a máme tu prvé nápady. Na začiatku sa určite objavia nápady, čo vyrobiť z papiera či prírodných materiálov, ďalej môžeme zužitkovať staré či obyčajnejšie ozdoby z obchodu, vytvárať môžeme z textilu, fólií, z korálok a ďalších materiálov.

Prírodné materiály na stromčeku, autor: The Suss-ManPrírodné materiály na stromčeku, autor: The Suss-Man

Papier nie je len pre deti

Najbližšie nám bude asi využitia papiera. Okrem takmer klasických vystrihovaniek môžeme použiť ďalšiu hŕbu techník. Na papier môžeme tlačiť, môžeme vrstviť rôzne papiere na seba. Určite nás bude baviť napríklad výroba domáceho papiera či technika papier mache. Tá spočíva vo vrstvení jednotlivých papierových vrstiev za použitia lepidla na tapety. Ako podklad môžeme využiť napríklad kartón či nejaký predmet, ktorý nebude chýbať. Vrstvy sa nechajú uschnúť, potom sa zvyčajne natrú podkladovou farbou a ďalej sa maľujú.

Kupované ozdoby nemusíme vyhadzovať

Dobre nám poslúžia aj staré, opozerané ozdoby. Dotvoriť si ich totiž môžeme podľa svojho, poslúžia teda ako výborný základový materiál. Takéto ozdoby môžeme pomaľovať či polepiť trblietkami, kamienkami, korálkami či iným drobučkým zdobením. Dotvoriť ich môžeme tiež pomocou rozmanitých stužiek, povrázkov či iných materiálov zakúpených v galantérii. Pridať môžeme aj prírodné materiály ako sušené kvety či korenia.

Starým ozdobám dodáme šmrnc, autor: Paul JerryStarým ozdobám dodáme šmrnc, autor: Paul Jerry

Textilné ozdoby

Textil patrí k Vianociam. Je veľmi tvárny a umožňuje nám ozdobiť stromček skutočne za pár korún. Využiť môžeme rôzne zvyšky textílií, stúh, priadzí, korálok, nášiviek, gombíkov a ďalších drobností, ktoré na ozdôbkach vyniknú.

Najlepšie vyzerajú plastické ozdoby, ktoré pripomínajú drobné textilné hračky. Postup výroby je rovnaký ako u vankúšika či ihelničky. Pripravíme akýsi látkový „obal“, ktorý naplníme najlepšie vatelínom a potom otvor zašijeme. Potom už len zdobíme podľa vlastnej fantázie.

Aj textilné ozdoby majú svoje miesto, autor: chatirygirlAj textilné ozdoby majú svoje miesto, autor: chatirygirl

Zlatý a strieborný sprej v hlavnej úlohe

Veľkým pomocníkom môžu byť zlaté a strieborné spreje, prípadne sprej s umelým snehom. Nimi môžeme nastriekať prírodniny typu orieškov, šišiek či kúskov imela. Nastriekať ale môžeme aj akékoľvek iné drobné predmety, ktoré sa na našom stromčeku budú vynímať.

Jedlé ozdoby

Všetkým sa budú iste určite páčiť ozdoby určené na prehltnutie. Poteší čokoláda, sušené ovocie či klasické koláčiky. Pôsobivé sú aj doma vyrobené snehové pusinky, ktoré sa kladú na povrázok aby vytvorili reťaz. Takému stromčeku nikto neodolá.

Článok Vyrábame ozdoby na vianočný stromček bol publikovaný 2. prosince 2012 v 10.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Pavla Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...