Kupujeme si bazén
Sponzorované odkazy:
Bazén sa čím ďalej tým viac stáva samozrejmým prvkom modernej záhrady, ktorého priestory nám ponúkajú príjemné osvieženie, odpočinok a relaxáciu.
Veľkosť bazéna
Na tuzemskom trhu môžeme vyberať z nepreberného množstva najrôznejších veľkostí a tvarov, dopyt je však ovplyvnený finančnými a predovšetkým priestorovými možnosťami. Veľkosť bazénu by tiež mala byť prispôsobená účelu a frekvencie využívania. Do menších záhrad postačia bazény veľkosti 6×3 metrov s hĺbkou 1,2 metrov. Do kategórie strednej veľkosti patria bazény disponujúce rozmermi 8×4 metrov, s hĺbkou 1,5 metrov. K veľmi priestranným, rodinným bazénom patria tie, ktorých dĺžka presahuje hodnotu 10 metrov a šírka sa pohybuje medzi 4 – 7 metrami.
Umiestnenie bazéna
Bazén by sme mali umiestniť do miest, do ktorých počas dňa najčastejšie dopadá slnko. Voľný priestor v blízkosti bazéna je ideálnym miestom pre umiestnenie záhradného nábytku, čím prispejeme k nadštandardnej relaxácii a odpočinku.
Typy bazénov
K najväčším výhodám polypropylénového (plastového) bazénu patrí veľmi ľahká tvarovateľnosť, preto je možné vyrobiť bazény najrôznejších aj atypických tvarov. Keďže súčasťou bazénu nie sú žiadne kovové časti nedochádza k nežiaducemu hrdzaveniu. Materiál je mrazuvzdorný, s výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami a je zdravotne neškodlivý.
Lacnejšou alternatívou sú bazény vyrobené zo špeciálnej fólie, ktoré sú ponúkané v rôznych veľkostiach, tvaroch, hĺbok aj prevedeniach. K nevýhodám patrí stavebná i časová náročnosť, nižšia životnosť a časté mechanické poškodenie fólie.
Vnútorný priestor betónových bazénov je tvorený betónovým základom alebo špeciálnymi termoizolačnými tvarovkami, ktoré môžeme obložiť keramickým obkladom, veľmi obľúbenou bazénovou mozaikou alebo PVC fóliou. K výhodám fóliovej výplne patrí prítomnosť geotextílie, ktorá umožňuje voľbu ľubovoľného tvaru bazénu, jeho hĺbku, sklon dna a tvar schodíkov.
Starostlivosť a údržba
Správnou a pravidelnou starostlivosťou o bazén prispievame k predĺženiu jeho životnosti. Zhruba dvakrát týždenne by sme mali kontrolovať hodnotu pH a aspoň raz týždenne vyčistiť bazén špeciálnym vysávačom, vďaka čomu sa zbavíme všetkých i neviditeľných nečistôt, ktorými sú riasy, baktérie a vírusy. K čistiacemu vybaveniu patria hladinové sieťky, pieskové alebo kartušové filtrácie, bazénová plachta, ktorá chráni kvalitu bazénu, znižuje stratu a teplotu vody a zamedzuje nepriaznivému vnikaniu mechanických nečistôt.
Článok Kupujeme si bazén bol publikovaný 19. září 2013 v 15.45 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Prečo je dôležité zabezpečiť bazény 05.07.2022 08.00
- Vírivé bazény už nie sú len výsadou boháčov 05.06.2013 07.30
- Mountfield koleso šťastia opäť v akcii 16.05.2013 07.00
- Luxusné osvetlenie bazéna 02.05.2014 06.30
- Ako si predstavujete svoju budúcu záhradu? 27.10.2021 21.30
Top 10
- Aký luster do obývačky?
- Unikátne a nádherné lustre pre váš domov
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Vianočné dekorácie - viete, ako si ozdobiť okná?
- Stropné svietidlá
- Vyberte si vhodné osvetlenie
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Mäsožravé rastliny
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa