Kupujeme si bazén

Tagy:  bazén, záhradný bazén, vonkajší bazén, kúpa bazéna, plastový bazén

Sponzorované odkazy:

Kupujeme si bazén

Bazén sa čím ďalej tým viac stáva samozrejmým prvkom modernej záhrady, ktorého priestory nám ponúkajú príjemné osvieženie, odpočinok a relaxáciu.

Veľkosť bazéna

Na tuzemskom trhu môžeme vyberať z nepreberného množstva najrôznejších veľkostí a tvarov, dopyt je však ovplyvnený finančnými a predovšetkým priestorovými možnosťami. Veľkosť bazénu by tiež mala byť prispôsobená účelu a frekvencie využívania. Do menších záhrad postačia bazény veľkosti 6×3 metrov s hĺbkou 1,2 metrov. Do kategórie strednej veľkosti patria bazény disponujúce rozmermi 8×4 metrov, s hĺbkou 1,5 metrov. K veľmi priestranným, rodinným bazénom patria tie, ktorých dĺžka presahuje hodnotu 10 metrov a šírka sa pohybuje medzi 4 – 7 metrami.

Umiestnenie bazéna

Bazén by sme mali umiestniť do miest, do ktorých počas dňa najčastejšie dopadá slnko. Voľný priestor v blízkosti bazéna je ideálnym miestom pre umiestnenie záhradného nábytku, čím prispejeme k nadštandardnej relaxácii a odpočinku.

Typy bazénov

K najväčším výhodám polypropylénového (plastového) bazénu patrí veľmi ľahká tvarovateľnosť, preto je možné vyrobiť bazény najrôznejších aj atypických tvarov. Keďže súčasťou bazénu nie sú žiadne kovové časti nedochádza k nežiaducemu hrdzaveniu. Materiál je mrazuvzdorný, s výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami a je zdravotne neškodlivý.

Lacnejšou alternatívou sú bazény vyrobené zo špeciálnej fólie, ktoré sú ponúkané v rôznych veľkostiach, tvaroch, hĺbok aj prevedeniach. K nevýhodám patrí stavebná i časová náročnosť, nižšia životnosť a časté mechanické poškodenie fólie.

Vnútorný priestor betónových bazénov je tvorený betónovým základom alebo špeciálnymi termoizolačnými tvarovkami, ktoré môžeme obložiť keramickým obkladom, veľmi obľúbenou bazénovou mozaikou alebo PVC fóliou. K výhodám fóliovej výplne patrí prítomnosť geotextílie, ktorá umožňuje voľbu ľubovoľného tvaru bazénu, jeho hĺbku, sklon dna a tvar schodíkov.

Starostlivosť a údržba

Správnou a pravidelnou starostlivosťou o bazén prispievame k predĺženiu jeho životnosti. Zhruba dvakrát týždenne by sme mali kontrolovať hodnotu pH a aspoň raz týždenne vyčistiť bazén špeciálnym vysávačom, vďaka čomu sa zbavíme všetkých i neviditeľných nečistôt, ktorými sú riasy, baktérie a vírusy. K čistiacemu vybaveniu patria hladinové sieťky, pieskové alebo kartušové filtrácie, bazénová plachta, ktorá chráni kvalitu bazénu, znižuje stratu a teplotu vody a zamedzuje nepriaznivému vnikaniu mechanických nečistôt.

Článok Kupujeme si bazén bol publikovaný 19. září 2013 v 15.45 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...