Posuvné dvere

Tagy:  dvere, posuvné dvere, dvere posuvné, dvere zasúvacie

Sponzorované odkazy:

Posuvné dvere

Hlavnou úlohou dverí je oddelenie jednotlivých priestorov, zachovanie teploty v miestnosti, ochrana pred nežiaducim hlukom a zachovanie súkromia aj bezpečnosti. Nemenej podstatnou úlohou je skrášlenie interiéru a dotvorenie určitého štýlu daného priestoru.

Využitie posuvných dverí v interiéri domova má hneď niekoľko predností pred dverami klasickými. V prvom rade ide o vzhľad luxusného dizajnu a elegantného prepojenia priestoru s niekoľkými ďalšími miestnosťami. Z praktického hľadiska umožňujú vytvorenie súkromia či spoločnosti, a to podľa individuálnej nálady obyvateľov domu. Veľkú výhodu a praktické riešenie prinášajú posuvné dvere seniorom a vozíčkarom, pretože im neprekáža prah a otváranie je oveľa jednoduchšie ako pri dverách klasických. K najväčším výhodám posuvných dverí patrí získanie väčšieho priestoru v miestnosti, pretože v ich tesnej blízkosti môžeme umiestniť nábytok, čo v prípade klasických dverí, ktoré musíme plne otvárať, nie je možné.

Dvere zásuvné do steny

Dvere posúvajúce do steny sú vhodnou alternatívou k posuvným stenám alebo zhrnovacím dverám. K výhodám takto technicky riešeným dverám patrí stabilita, pevnosť a možnosť zamknutia. Technické riešenie spočíva v stavebnom puzdre, do ktorého sa zasúvajú. Puzdro je tvorené kovovou konštrukciou, ktorá by sa mala osadiť do steny ešte vo fáze hrubej stavby, v prípade neskoršieho osádzania dverí sa využíva sadrokartónová priečka. Dverné puzdro je možné zabudovať do murovaných, sadrokartónových či štiepkocementových priečok alebo do betónových stavebných blokov. Hlavnou podmienkou pre správnu inštaláciu je dostatočná hĺbka a šírka steny, do ktorej budú dvere zachádzať.

Typy puzdier pre posuvné dvere

Kvalitné stavebné púzdra sa najčastejšie vyrábajú z hrubého profilovaného pozinkovaného plechu, horná vodiaca koľajnička sa vyrába z kvalitnej zliatiny hliníka, ktorý zabezpečuje tichý a hladký posun dverí.

Púzdro jednoduché

Jednoduché puzdro predstavuje najbežnejší typ používaný pre jednokrídlové posuvné dvere, ktoré sa veľmi často využíva v malometrážnych bytoch a pri menších rekonštrukciách.

Púzdro dvojité

Do dvojitého puzdra sa dajú zasunúť dve dverné krídla jedným smerom, paralelne za sebou, v ktorých je pohyb dverných krídiel synchronizovaný.
Dvojitý typ puzdra s opačným zasúvaním sa využíva pre dve susediace izby, ktoré sú uzatvárané vlastnými jednokrídlovými dverami.

Dverné krídlo sa musí do puzdra zasúvať hladko, za čo zodpovedajú pojazdy, ktoré sú ukotvené v hornej lište stavebného puzdra. Dvere by sa mali pohybovať ľahko a nečujne, v opačnom prípade sme upozornení, že sú pojazdy nejakým spôsobom poničené a pojazd je potrebné vymeniť.

Článok Posuvné dvere bol publikovaný 26. ledna 2013 v 06.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...