Interiérové dvere

Tagy:  dvere, interiérové ​​dvere, presklené dvere, masívne dvere

Sponzorované odkazy:

Interiérové dvere

Hlavnou úlohou dverí je oddelenie jednotlivých priestorov, zachovanie teploty v miestnosti, ochrana pred nežiaducim hlukom a zachovanie súkromia aj bezpečnosti. Nemenej podstatnou úlohou je skrášlenie interiéru a dotvorenie určitého štýlu daného priestoru.

Plné či presklené?

Plné dvere

Plné dvere používame predovšetkým v miestnostiach, v ktorých je nutné vytvoriť súkromnú komunikačnú bariéru a zabrániť tak nežiaducim pohľadom. Plné dvere by sme vždy mali voliť do spální, kúpeľní a na toaletu. Jednoduché pravidlo pre použitie plných dverí je nasledovné: oddelenie súkromnej zóny domácnosti od spoločenskej, dennej od nočnej, mokrej od suchej a technickej od obytnej.

Presklené dvere

Veľmi módne výplne drevených či fóliovaných dverí je číre sklo s čiastočným pieskovaním, ktoré dodá interiéru luxusný vzhľad. K často používaným skleným výplniam patrí matné sklo, ktoré prepustí svetlo, nie obraz.

Použitý materiál

Fóliové interiérové ​​dvere

Medzi pozitíva fóliových dverí patrí veľmi priaznivá cena, jednoduchá údržba, široké spektrum farebných odtieňov a dekórov, ktoré na prvý pohľad nie sú takmer rozpoznateľné od drevených dverí. K najbežnejším dekórom patrí čerešňa, buk, dub, jelša, smrek, borovica, javor alebo exotické dreviny tmavších odtieňov – mahagón, wenge. K nevýhodám naopak patrí nižšia životnosť a väčšia náchylnosť k mechanickému poškodeniu.

Voštinové interiérové ​​dvere

Patria medzi najlacnejšie typy dverí, a to z dôvodu použitého materiálu, čím je stužený papier. Povrch je tvorený z nalisovaných dosiek, ktoré disponujú rôznou povrchovou úpravou. Životnosť je však veľmi nízka, pretože pri väčšom údere sa vo dverách objaví priehlbina alebo dokonca diera.

Masívne interiérové ​​dvere

K lacnejším variantom masívnych dverí patria tie, ktorých povrch je pokrytý lakovanou prírodnou dyhou, ktorá nadobúda vzhľad masívu. K výhodám masívnych dyhovaných dverí patrí možnosť voľby materiálov z rôznych typov drevín, profilov, tvarov a dlhá životnosť.

Dvere z pravého masívu disponujú vysokou kvalitou, ktorá sa vyznačuje pevnou konštrukciou, dlhou životnosťou a príjemným, teplým vzhľadom. Ak dôjde k mechanickému poškodeniu, stačí dvere obrúsiť a prelakovať. K výrobe masívnych dverí sa používajú predovšetkým mäkké dreviny, medzi ktoré patrí borovica či smrek, a to z dôvodu nižšej ceny oproti tvrdým drevinám. Cenu masívnych dverí ovplyvňuje druh použitého dreva, hrúbka a prevedenie – kazetové, ryté, hladké, lištové. Povrchovú úpravu masívnych dverí môžu tvoriť laky, oleje či vosky.

Sklenené interiérové ​​dvere

Sklo predstavuje moderný prvok interiéru a v poslednej dobe vstupuje do radu moderných domácností vo forme sklenených dverí. Celosklenené dvere potom predstavujú komunikačný prostriedok spájajúci niekoľko miestností, sú neprehliadnuteľnou súčasťou interiéru, ktorá dodáva miestnosti novú dimenziu. Ponuka sklenených dverí je na slovenskom trhu naozaj široká, vyberať môžeme z pestrej škály farebného skleného prevedenia aj z osadenia skiel v najrôznejších typoch rámov. Farebnými sklami docielime oddelenosti jednotlivých priestorov, čírym sklom interiér presvetlíme a opticky rozšírime, čím dodáme priestoru vysoký stupeň elegancie a ľahkosti. K módnym výstrelkom patria dvere zložené z ornamentálnych farebných skiel, ktoré by sme však mali používať skôr v priestoroch, v ktorých si chceme udržať v súkromie. Sklenené dvere sú vyrábané z tvrdeného skla, ktoré zaručuje bezpečnosť, vysokú kvalitu a odolnosť voči nárazom.

Typy otvárania

Otváracie interiérové ​​dvere

Otváracie dvere môžeme vyberať z dvojakého typu otvárania: pravého a ľavého. Pred vlastnou kúpou je dôležito vedieť, ktoré dvere budú ľavé a ktoré pravé. Ak sa postavíte k dverám tak, aby sa otvárali smerom k nám, ľavé dvere majú pánty po ľavej ruke a pravé dvere majú pánty po pravej ruke. Štandardná šírka týchto dverí sa vyrába v rozmedzí 60 – 90 centimetrov, výška je 197 centimetrov.

Posuvné, zasúvacie dvere

K najväčším výhodám posuvných dverí patrí predovšetkým úspora miesta, ktorá je dva metre štvorcové. Otváranie dverí je možné zvoliť do steny či na stenu v prevedení jednokrídlových alebo dvojkrídlových. Otváranie na stenu funguje na princípe sadrokartónového puzdra, do ktorého dvere vchádzajú. Otváranie do steny funguje na báze vstavaného púzdra do konštrukcie steny.

Článok Interiérové dvere bol publikovaný 27. května 2013 v 16.15 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...