Kedy sú výrazné farby a motívy v byte nevhodné?

Tagy:  interiér, dizajn, materiál, farba, motív, čipka, symboly, tapeta, steny, nábytok

Sponzorované odkazy:

Kedy sú výrazné farby a motívy v byte nevhodné?

Farby a najrôznejšie motívy dokážu interiér skvele rozžiariť a dodať mu sviežosť, o tom niet pochýb, existujú však prípady, kedy môžu narobiť viac škody, ako úžitku. S odtieňmi, materiálmi a tvarmi treba sa vedieť pohrať a držať sa nepísaného pravidla, že menej je niekedy viac. Viete, kedy sa držať pri zemi a radšej sa experimentom oblúkom vyhnúť?

Nepraktická čipka

S materiálmi je to rovnaké ako v móde, tak aj v interiéroch. Existuje totiž pomerne tenká hranica medzi tým, kedy vyzerajú absolútne skvele a kedy naopak pôsobia lacno, ba dokonca vulgárne. Ak si oblečiete decentný top s jemnou čipkou a navrch pridáte jednoduché sako, budete za dámu, ak to s čipkou preženiete a nebude vám chýbať vyzývavý výstrih, razom sa stanete niečím veľmi lacným. A podobne premýšľajte aj pri zariaďovaní bývania, kde sú vhodné skôr drsnejšie a hrubšie materiály. Čipku môžete zvoliť napríklad do detskej izby alebo na okraje vankúšov či klasických záclon, ako poťah na sedaciu súpravu je ale nevhodná a predovšetkým nepraktická.

S kožou vždy opatrne

Kožené sedacie súpravy sú symbolom luxusu, a to nielen preto, že vyzerajú skvele a sú pohodlné, ale predovšetkým vydržia roky ako nové, čo svedčí o istej kvalite. Avšak aj koža je materiálom, ktorý pri nevhodnom použití môže vyzerať nevkusne a lacno, obzvlášť potom v prípade, keď zvolíte lesklý variant. Nábytok by mal byť vždy matný, lebo lesklá koža patrí skôr do vykričaného domu.

Autor: horchowAutor: horchow

Farby áno, ale decentne

Aj farby by sa v byte či dome mali objavovať, lebo čisto biele steny a svetlý nábytok je neuveriteľne studený a pre rodinu s deťmi aj nevhodný. S výraznými farbami sa môžete vyšantiť v detskej izbe, prípadne v obývacej izbe a spoločenskej hale. Kde buďte však opatrní, je jedáleň. Niektoré farby, ako je tmavo sivá alebo červená dokážu vyvolať agresivitu a ovplyvňovať chuť k jedlu, a to negatívnym spôsobom.

Halucinogénne tapety len za chrbát

Možno to bude znieť veľmi zvláštne, až smiešne, ale je vedecky dokázané, že výrazné tapety s halucinogénnymi vzormi, ovplyvňujú ľudskú psychiku, sústredenie a tiež premýšľanie. Takéto vzory by preto mali byť umiestnené tam, kde na nich priamo nevidíte. Ideálne teda na stene za sedacou súpravou, v pracovni chrbtom k vám a podobne. Kde sa s nimi môžete pohrať, je predsieň alebo chodba. V týchto miestnostiach totiž trávite minimum svojho času.

Optické klamy môžu uškodiť

Dizajnéri v bytoch a domoch často využívajú optické klamy. Sklo miestnosť dokáže zväčšiť, rovnako tak zabudované skrine a najrôznejšie priehradky. Niektoré „fígle“ sú naozaj chytré a miestnostiam prospejú, avšak existuje aj ich opak, kedy si nevedome izbu zmenšíte, dodáte jej nevzhľadný tvar alebo ju premeníte v temnú kobku. Ak máte menší byt, dajte pozor na tapety s veľkými a plastickými vzormi, na pestrofarebné obrazy a na police.

Autor: lanecrawfordAutor: lanecrawford

Článok Kedy sú výrazné farby a motívy v byte nevhodné? bol publikovaný 8. září 2014 v 12.00 v rubrike Nábytok, Dom, Byt a Doplnky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...