Manuál pre domáce pestovanie byliniek

Tagy:  byliny, záhrada, pestovanie, varenie, vôňa, kuchyňa, jedlo

Sponzorované odkazy:

Manuál pre domáce pestovanie byliniek

Už pomaly miznú doby, kedy bolo lacné grilovacie korenie, vegeta a iné chemikálie neoddeliteľnou súčasťou každého pokrmu a ľudia si bez nich nedokázali prestaviť svoje varenie. Čerstvé bylinky sú v každom prípade tým najlepším variantom, ktoré jedlu dodajú sviežosť, ľahkosť a nádhernú vôňu. Ak sa naučíte správne bylinky používať, dokonca nebudete musieť siahnuť ani po soli, čím pokrm povýšite na zdravší variant. Bylinky z obchodu sú často veľmi nekvalitné a nevydržia vám ani týždeň. Kúpte si radšej sadenice a naučte sa ich pestovať sami. Viete, ako na to? Ak nie, my vám samozrejme veľmi radi poradíme.

Von či dovnútra?

Bylinkám sa samozrejme najlepšie darí vo vonkajšom prostredí, avšak nie každý má to šťastie na záhradu, terasu alebo balkón, preto si ukážeme hneď dve varianty, ako bylinky pestovať. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, či rastú do výšky alebo sú takzvane plazivé. Medzi priamo rozkonárené bylinky, ktoré vám budú rásť ako do výšky, tak zľahka do strán sú ligurček, oregano, medovka, bazalka, tymian, petržlen alebo mäta. A práve tieto základné bylinky sú alfou a omegou každého varenia.

Autor: Green Mountain Girls FarmAutor: Green Mountain Girls Farm

Ak ste sa rozhodli pre pestovanie vonku, potom venujte každej bylinke zvláštny hrantík a nebojte sa nimi zaplniť takmer celú záhradu. Väčšina byliniek po tom, čo vyrastie, nielen skvele vyzerá, ale predovšetkým nádherne vonia, čo počas posedenia pri obede alebo popoludňajšej káve iste uvítate. Ak budete chcieť pestovať bylinky napríklad na parapete v kuchyni, klaďte dôraz na ich zasadenie, aby ste potom s ich rastom nemali problémy.

Ako ich zasadiť?

Výhodou byliniek je fakt, že k sebe obvykle veľmi dobre ladia, preto sa nemusíte vôbec obávať ich vložiť do jedného hrantíka. Ideálne k sebe pridajte tie byliny, ktoré používate do jedného pokrmu. Ak napríklad často pripravujete zemiaky na rozmaríne a tymiane, rozhodne môžu mať spoločnú pôdu. To isté platí o bylinkách, ktoré dávate do vývaru alebo sviečkovej. Čo pestujte oddelene je vavrín, ktorému vadí príliš suchý vzduch v bytoch.

Pestujte nevšedné byliny

Vyššie spomenuté bylinky pozná snáď každý a väčšina ľudí ich v pokrmoch bežne identifikuje. Existuje ale aj celý rad ďalších byliniek, ktoré sú populárne predovšetkým vo svete a Slováci sa ich ešte nenaučili osvojiť. Čo hovoríte napríklad Stévii, čo je prírodné, nekalorické sladidlo, štyrikrát sladšie ako klasický biely cukor. Pestovať môžete napríklad tiež wasabi, ktorá je populárna predovšetkým v ázijskej kuchyni.

Autor: jeffreywAutor: jeffreyw

Článok Manuál pre domáce pestovanie byliniek bol publikovaný 25. června 2015 v 07.00 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...