Bylinky, ktoré vypestujeme na okne
Sponzorované odkazy:
Bylinky sú niečím, čo dodá jedinečnú chuť a šmrnc prakticky akémukoľvek jedlu. Sú zdravé a perfektne sa hodia ku každému mäsu. Mnoho čerstvých byliniek má priaznivý vplyv na naše zdravie, prekypujú vitamínmi a sú vždy ľahko použiteľné ako chutné a voňavé koreniny. Ako vyriešiť aby boli vždy po ruke? Je veľa byliniek, ktoré možno bez problémov pestovať doma a nie je potom problém ich kedykoľvek využiť. Kuchyňu navyše zútulnia a prevoňajú. Nižšie sa môžete dozvedieť o niekoľkých bylinkách, na pestovanie ktorých nepotrebuje veľké úsilie.
Základné typy pre pestovanie byliniek
Väčšina byliniek potrebuje svetlé miesto, kde budú môcť prijímať slnečné lúče a prosperovať z nich. Keďže veľmi často ide o rastlinky zo stredozemia, nemali by byť v chladných miestnostiach a ak budú umiestnené na okne, bude dobré ustrážiť ich, aby na ne nefúkalo. Živé rastliny vyzerajú v kuchyni veľmi pekne a tí, čo si potrpia na detailoch, určite strávia veľa času vyberaním najkrajších kvetináčov. Väčšinu byliniek je pred zimou najlepšie zožať a buď ich usušiť, alebo lepšie zamraziť do kociek ľadu.
Žerucha
Snáď najjednoduchšie pestovateľnou konzumnou rastlinkou je žerucha so svojimi sviežimi zelenými výhonkami. Jej semienka zakúpime prakticky kdekoľvek a potom ich už stačí rozsypať na vlhkú vatu a niekoľko dní čakať, až žerucha začne zo semienka klíčiť stále vyššie a vyššie. V tejto fáze (keď je žerucha niekoľko cm vysoká) je najlepší čas na žatvu. Žerucha má jemnú, ostrú chuť a skvele sa hodí do polievok, šalátov či nátierok.
Mäta pieporná
Sadenice mäty piepornej je najlepšie zakúpiť na jar v záhradníctve. Cez leto bude prosperovať na balkóne aj za oknom a pri dobrej starostlivosti (pravidelnej zálievke) sa odmení svojím rýchlym rastom. Mäta sa hodí ako do čajov, tak alkoholických nápojov. Nádherne vonia a dozdobiť môže aj mnohé sladké dezerty. Na zimu je najlepšie ju zožať. Najvhodnejším spôsobom uskladnenia, rovnako tak ako u väčšiny byliniek, je zamrazenie.
Bazalka
Kto by sa bál pestovanie bazalky od semienka, môže si zakúpiť už väčšie rastlinky. Šetrí to čas a navyše potom bazalka bude kedykoľvek k dispozícii už od prvého dňa. Bazalka je veľmi známou jednoročnou stredomorskou bylinkou, ktorá sa perfektne hodí k paradajkám a syru. Ideálne je použiť ju do cestovín, jednoduchých omáčok, do šalátov či na obľúbené pesto. Má výraznú chuť i vôňu, preto ju možno využiť aj v aromaterapii. Bazalka odháňa hmyz a medzi jej prospešné účinky patrí podpora trávenia.
Článok Bylinky, ktoré vypestujeme na okne bol publikovaný 1. července 2013 v 15.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Užitočné bylinky, ktoré sú nenáročné na pestovanie 20.03.2021 08.00
- Moderný kvetináč od Månsa Salomonsena 05.07.2013 08.15
- Dekoračné bábiky s levanduľou 06.11.2013 07.00
- Záhradka plná byliniek – krása a zdravie v jednom II. diel 23.05.2023 07.00
- Bylinková záhradka je nielen okrasná, ale tiež vám pomôže udržať zdravie I. diel 05.08.2023 05.00
Top 10
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Vianočné dekorácie - viete, ako si ozdobiť okná?
- Aký luster do obývačky?
- Unikátne a nádherné lustre pre váš domov
- 3D plotové panely
- Oceľové tyče: vlastnosti a rozsah použitia
- Aj detské izby sa riadia dizajnovými trendmi!
- Prečo na jeseň (ne) hrabať lístie?
- Magnetické koreničky Mago5
- Drevené vázy od Paula Loebacha
Tagy
interiér Záhrada bývanie kuchyňa dekorácie kuchyne kreslo nábytok kúpeľňa