Ako žiť v malom byte

Tagy:  byt, malý byt, úložné priestory, zväčšenie bytu

Sponzorované odkazy:

Ako žiť v malom byte

Problém úložných priestorov a získanie väčšej plochy miesta je takmer každodennou úlohou obyvateľov malých bytov. Ak nechceme bývať v chaose a väčšinu času tráviť hľadaním rôznych predmetov, snažme si daný priestor naplánovať. V každej miestnosti je nutné detailne pracovať s priestorom, rozmiestnenie nábytku vopred dôkladne naplánujte tak, aby sme daný priestor mohli čo najlepšie využiť.

Do malých priestorov volíme nábytok zhotovený na mieru, pretože týmto variantom dokážeme ušetriť najviac miesta. Ideálnym modelom sú vstavané skrine, ktoré dokážu maximálne využiť sebemenší voľný priestor a ich vnútro nám ponúka dostatočný úložný priestor. Vstavané skrine je nutné voliť s posuvnými dverami, vďaka čomu sa môže v tesnej blízkosti nachádzať ďalší kus nábytku.

V malých kúpeľniach je nutné dať prednosť sprchovému kútu, ktorý je na rozdiel od vane nenáročný na priestor. Sprchovací kút vyberajme s posuvnými alebo skladacími zástenami, krídlové dvere vyžadujú dostatočnú okolitú priestorovú kapacitu. Ak sa však nechceme vzdať vane, vyberajme z asymetrických typov, ktoré sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné pohodlne umiestniť do menších kúpeľní. Umývadlo voľme závesné, najlepšie so spodnými skrinkami, ktoré využijeme ako dostatočný zdroj úložného priestoru.

Nepriestorné detské izby je potrebné vybaviť atypickými posteľami, ak izbu obývajú dve deti rozhodnime sa pre poschodovú posteľ. Dnešné palandové zostavy sú navrhnuté tak, že zahŕňajú nielen úložný, ale aj hrací priestor. Miesto klasických nábytkových skríň na hračky dajme prednosť dreveným alebo plastovým škatuliam, ktoré sa schovajú pod posteľ.

K veľmi lacným a účinným variantom patrí optické zväčšenie izby, ktoré dosiahneme jednoduchými trikmi. Priestor opticky zväčšíme použitím svetlých farieb na stenách aj podlahe, vyvarujeme sa veľkým a výrazným vzorom. Optického rozšírenia priestoru dosiahneme použitím svetlých odtieňov žltej, béžovej, bielej, modrej alebo žltozelenej. Nízke miestnosti môžeme opticky predĺžiť použitím tapiet alebo maľby so zvislými pásmi alebo tenkými prúžkami.

Miniatúrne kuchyne vybavte výsuvnými regálovými skrinkami, skrinkami s roletovými dvierkami alebo skladacím jedálenským stolíkom.

Do obývacej izby vyberajme multifunkčný konferenčný stolík, ktorý bude slúžiť nielen na odkladanie predmetov, ale aj ako úložný priestor alebo jedálenský stôl. Multifunkčnosť sa vyžaduje aj od sedacej súpravy, tá by mala byť rozkladacia, sklápacia, otáčacia a skladacia. Jedine tak dokážeme získať dostatočný priestor, bez toho by to bolo na úkor pohodlia a komfortu.

Článok Ako žiť v malom byte bol publikovaný 14. února 2013 v 15.30 v rubrike Byt. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...