Vianočný betlehem môže byť drevený, papierový, keramický alebo perníkový

Tagy:  Vianoce, vianočné dekorácie, sviatky, betlehem, perník, keramika

Sponzorované odkazy:

Vianočný betlehem môže byť drevený, papierový, keramický alebo perníkový

Mnoho z nás s obľubou zdobí svoj domov v predvianočnom čase. Vyberáme dekorácie, ktoré nám budú pripomínať nadchádzajúci čas vianočný a spríjemňovať čas strávený doma cez vianočné sviatky. Jednou z týchto dekorácií je práve aj betlehem.

Vianočná symbolika

Vianoce sú azda viac ako ktorékoľvek iné sviatky v roku spojené s rôznymi symbolmi. Rozvešiavame imelo, schovávame šupinky, tiež ale staviame betlehem na dobre viditeľné miesto. Ten potom pripomína jeden z najznámejších a najdôležitejších biblických príbehov, narodenie Ježiša.

Betlehem v našich domovoch

Vianočný betlehem môže mať tisíc podôb, vždy má však jedno spoločné – postavičky predstavujúce konkrétne osoby vystupujúce v biblickom príbehu. Hlavným tvorcom vianočného príbehu je narodený Ježiško uložený v jasličkách a Mária s Jozefom. Tieto tri postavy ďalej dopĺňa celý rad ďalších osôb, ako sú pastieri, anjeli či trebárs domáce zvieratá.

Betlehem mnohých podôb

Betlehem sa stal jednou z najpopulárnejších vianočných dekorácií. Nájdeme ho v mnohých rôznych prevedeniach. Vyrába sa z najrôznejších materiálov, možno kúpiť obyčajné betlehemy vyrábané vo fabrikách, malosériové či originálne výrobky. Betlehem si tiež môžeme vyrobiť doma, či už sami alebo s deťmi.

Najčastejšie používanými materiálmi pre výrobu betlehemu sú drevo, keramika, papier, bohužiaľ sa stále častejšie stretávame aj s betlehemami plastovými. Niektoré originálne výrobky však môžu byť zo skla, kameňa, kože alebo trebárs rôznych prírodnín.

Voňavé drevo

Veľmi obľúbené sú betlehemy vyrobené z dreva. Možnosti spracovania dreva sú totiž ohromné, takže si každý medzi týmito výrobkami určite vyberie. Niektoré betlehemy sú veľmi klasické, do detailu prepracované a tiež skutočne hodnotné. Možno si ale zaobstarať aj modernejšie kúsky využívajúce čistých línií, geometrických tvarov či štylizácie.

Štylizovaný drevený betlehem., autor: Dřevěná dílna Fler.czŠtylizovaný drevený betlehem., autor: Dřevěná dílna Fler.cz

Papierové betlehemy v mnohých podobách

Papier je vynikajúci materiál, ktorý možno použiť aj k výrobe betlehemov. Mimo skôr bežných rozkladacích papierových betlehemov sú k dostaniu napríklad aj betlehemy vyrobené z papierovej hmoty, malé betlehemy slúžiace ako priania či betlehemy rozprávajúci príbeh o Ježiškovi tým najmenším.

Papierový betlehemček, autor: bursikova.kaca Fler.czPapierový betlehemček, autor: bursikova.kaca Fler.cz

Obľúbená keramika

Keramické dekorácie sú stále v obľube a nie inak tomu je aj u keramických betlehemov. Hlina je veľmi tvárny materiál a betlehemy tak majú tisíce podôb. Opäť sa stretávame s jednoduchými i veľmi prepracovanými kúskami.

Keramický betlehem zostavený z mnohých komponentov, autor: Božulka Fler.czKeramický betlehem zostavený z mnohých komponentov, autor: Božulka Fler.cz

Sladké perníkové

Nádherne ozdobí náš príbytok aj perníkový betlehem. Bacuľaté perníčky zdobené polevou sú samy osebe dostatočne vianočné. O správnu atmosféru sa postará tiež príjemná perníková vôňa.

Perníkový betlehem, autor: kacenkabrno Fler.czPerníkový betlehem, autor: kacenkabrno Fler.cz

Článok Vianočný betlehem môže byť drevený, papierový, keramický alebo perníkový bol publikovaný 7. prosince 2012 v 10.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...