Ovocné stromy

Tagy:  stromy, ovocie, strihanie, jablká, hrušky, čerešne, nektárinky, záhrada

Sponzorované odkazy:

Ovocné stromy

Kto z nás si dokáže predstaviť záhradu na ktorej by si nemohol odtrhnúť jablko, hrušku či slivku? Ovocné stromy do domácej záhradky jednoducho patria. Slúžiť môžu na mnohé účely – pestovanie ovocia, vyplnenie priestoru, vytvorenie tieňa, domov pre vtákov či len tak na okrasu.

Všeobecné rady

Veľká záhrada poskytuje priestor aj pre niekoľko druhov ovocných stromov. Je ale treba mať na pamäti, že pre určitý druh stromu (ovocia) potrebujeme mať blízko seba rovnaký druh (pretože mnohým odrodám chýba schopnosť samoopelenia). Ovocným stromom sa vo všeobecnosti najlepšie darí v teplých slnečných podmienkach, preto je dobré umiestniť strom na také miesto vo vašej záhrade, kam najčastejšie dopadá slnečný svit. Ovocné stromy môžu mať tiež veľa tvarov – tieto tvary boli vyvinuté pre podporu charakteru plodnosti určitých druhov stromov. Najčastejšie druhy sú zákrsok, polokmeň, vejár, kordón, palmeta a vreteno. Stromy je teda potrebné pravidelne prerezávať – ​​kvôli udržaniu smeru rastu a posilneniu štruktúry, a tiež ozdravenie stromov prerezaním odumretého, chorého dreva. Väčšina stromov sa prerezáva počas zimného vegetačného pokoja.

Jablká

Jablkám sa najlepšie darí na slnečnom, chránenom mieste. Väčšina odrôd zrie od polovice leta do konca zimy. Výber odnože sa odvíja od požadovanej veľkosti stromu a typu pôdy. Na začiatku leta by ste mali pretrhávať plody. Jablone môžu napadnúť roztoče, chrastavitosť, húsenica obaľovača jablčného, ​​monilióza, alebo múčnatka. Každý rok je potrebné stromy mulčovať a hnojiť.

Hrušky

Hruškám sa darí v podobných podmienkach ako jabloniam, potrebujú ale stálejšie tepelné podmienky. Najvhodnejším tvarovým typom pre hrušku je vreteno. Na jar stromy mulčujte a hnojte rovnako ako jablone. U hrušiek je treba dobre načasovať dobu zberu, ak plody zostanú na strome veľmi dlho, zhnednú. Hrušky napadá hrdza hrušková, chrastavitosť či piadivka jesenná.

Ďalšie ovocie

Obľúbenými záhradnými stromami sú tiež slivky, ringloty, čerešne, višne, broskyne či nektarinky. Pestovať ovocie môžete aj v malom priestore – vyriešia to ovocné kríky ako sú egreše, červené a čierne ríbezle, čučoriedky, maliny, černice alebo vinič.

Článok Ovocné stromy bol publikovaný 18. února 2013 v 08.15 v rubrike Dom. Autorom článku je Katka Jamb.. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...