Stále zelené kríky

Tagy:  kríky, zelené kríky, stále zelené kríky, neopadajúce kríky

Sponzorované odkazy:

Stále zelené kríky

Stále zelené kríky sú ozdobou každej záhrady, ktoré ju predovšetkým umožňujú zbaviť melancholickej zimnej nálady.

Starostlivosť

Stále zelené kríky vyžadujú pred zimnými mesiacmi dostatočné množstvo zálievky, pretože u nich v zime dochádza k strate vody výparmi z listov. V prípade nedostatočných zimných zrážok je potrebné kríky zalievať aj počas zimy, poskytnúť im dokonalú ochranu pred silnými mrazmi a premrznutím koreňového balu. Niektoré kríky vyžadujú priame slnečné žiarenie, iným stačí polotieň a niektoré druhy vyžadujú tienisté stanovište.

Strihanie

Neopadavé kríky je dôležité pravidelne udržiavať formou strihania, tvarovania a prestrihávania, vďaka čomu krík zhustne. S tvarovaním a zastrihávaním stále zelených kríkov začíname až začiatkom septembra, avšak pokračovať môžeme až do prvých prichádzajúcich mrazíkov. Ideálnym pomocníkom pri tvarovaní nám bude napnutý špagát, ktorým dosiahneme jednotného štýlu. Aj stále zelené kríky nepretržite počas roka zhadzujú staré listy, ale robia to takým spôsobom, ktoré ľudské oko počas sezóny nezaregistruje.

Druhy kríkov

Vtáčí zob

Vtáčí zob patrí k neopadavým, stále zeleným kríkom, ktorý je hojne zastúpený pri zriaďovaní živého plotu. Na našom trhu nájdeme tri druhy vtáčieho zobu, ktoré sa odlišujú podľa sfarbenia listov – zelenej, zlatej alebo panašovanej. Tento druh kríka vyžaduje predovšetkým dostatok slnečných lúčov a pravidelné zastrihávanie, ktoré sa vykonáva 2× v roku. Prvé zastrihávanie by sa malo uskutočniť začiatkom apríla a začiatkom augusta, pretože pri neskoršom strihaní by mohli výhonky zamrznúť. Správnu starostlivosť dosiahneme hustotou jednotlivých kríkov, ktoré v zoskupení vytvárajú nádherný dekoratívny celok a dokonale izolujú záhradu od hlučnosti a prachu.

Buxus

Buxus čiže krušpán patrí medzi honosne vyzerajúce kríky, ktoré sú ozdobou každej záhrady. Elegantne pôsobia samostatne stojace kríky, ktoré sú zastrihnuté do geometrických tvarov, napr. gule, kocky, špirály či ihlanu. V našom podnebnom pásme sa dobre darí predovšetkým krušpánu všeobecnému a krušpánu malolistému, ktorým prospieva polotieň a dostatok vlahy.

Dráč obyčajný

Pichľavý ker dráču spoznáme predovšetkým podľa typických až 4 cm dlhých tŕňov. Od polovice mája sa ker začne pozvoľna obaľovať drobnými, mierne zapáchajúcimi kvetmi, ktoré sa premenia v polodlhé až guľovité bobule. Dráč obyčajný je oproti ostatným kríkom náročnejší na pestovanie, vyžaduje hojnú zálievku s veľmi výživnou zeminou, ktorú je potrebné pravidelne prihnojovať. Najlepším stanovišťom pre správny rast kríku je priestor s priamym slnkom.

Skalník

Skalník má 50 rôznych druhov, avšak na našom trhu môžeme vyberať iba z troch, z ktorých najznámejším je rozložený skalník. Výhodou tohto kríka je jeho všestranné použitie, v záhrade môžeme nízke kríky použiť do skalky, kde pravidelným strihaním udržujeme výšku aj tvar. Skalníkom môžeme vyplniť aj voľné plochy, skalnaté steny alebo použiť pre kríkové výsadby. Patrí medzi nenáročné kríky, ktoré nevyžadujú pravidelnú zálievku, skôr uprednostňujú suchú, vápenitú pôdu a stanovište s priamym slnkom. Nádherný pohľad ponúkajú lesklé červené plody, tzv. malvičky, ktoré plnia funkciu nielen dekoratívnu, ale aj účelnú, pretože sú delikatesnou potravou vtáctva.

Článok Stále zelené kríky bol publikovaný 22. února 2013 v 09.45 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...