Ako začať s ekologickým záhradkárčením

Sponzorované odkazy:

Ako začať s ekologickým záhradkárčením

Hoci máme okolo seba výdobytky modernej doby, veľa predmetov, ktoré nám uľahčujú prácu, stále viac ľudí sa snaží o návrat k obyčajnému životu. Do doby, kedy boli ohľadom potravín a surovín sebestační. Sú unavení z neustáleho stresu a hluku veľkomesta. Záhradkárčenie zažíva neskutočný boom. A niet sa čo čudovať. Chvíle strávené na záhradke, pri činnosti, kde sa na čerstvom vzduchu venujete svojmu koníčku a ako bonus sa môžete svojou prácou pokochať.

Či už krásnymi rozkvitnutými rastlinami, či vlastnoručne vypestovanými plodinami, z ktorých svojej rodine pripravíte chutnú večeru. Starí roľníci pestovali svoje plodiny čo najprirodzenejším spôsobom, nepoužívali žiadne chemikálie ako hnojivo, ani na riešenie problémov so škodcami a chorobami. Ani hospodárske zvieratá nekŕmili antibiotikami. Zdá sa to logické, pretože všetko čo zvieratá a rastliny počas svojho rastu do seba absorbujú, dostane sa nám na taniere.

Ekologické pestovanie rastlín znamená, že pre hnojenie budete používať vlastný kompost, či vyzretý hnoj. So škodcami si musíte poradiť pomocou rád našich prarodičov, ale vďaka tomu sa nebudete musieť báť, že vaša mrkva bude plná dusičnanov a jabĺčko zo stromu bude bez pesticídov. Všetky tie syntetické hnojivá, herbicídy, fungicídy a pesticídy síce zaručia veľkú úrodu ovocia a zeleniny, ale sú mnohokrát jedovatejšie než tie, ktoré kúpime v obchode. Navyše všetky tieto chemikálie môžu nenávratne poškodiť ekosystém, pôdu a spodnú vodu.

Úrodná pôda nie je len médiom, v ktorom vaše rastliny žijú – je kľúčom k ekologickému pestovaniu. Zdravá pôda obsahuje prospešné baktérie, ktoré zaisťujú dostupnosť živín, minerálov, vody a vzduchu potrebných pre rast rastlín na úrovni koreňov. Spôsob, ako kultivovať zdravú pôdu, je pravidelné pridávanie organickej hmoty vo forme kompostu, alebo dobre vyzretého hnoja. Dážďovky a ďalšie tvory zapracujú organickú hmotu do pôdy, čo vám ušetrí zbytočné plytvanie chemickými prostriedkami a postrekmi.

Používanie bariér – ako sú textilné pokrývky a sieťovina – k udržaniu škodcov a buriny okrem vašich rastlín je ďalším skvelým nechemickým zásahom, ktorý chráni vaše rastliny pred poškodením a váš chrbát pred nekonečným okopávaním. Napríklad sieťovina odolná voči vtákom môže drozdom zabrániť v konzumácii bobúľ a jemná sieťovina zasa zamedzí tomu, aby motýle a ďalší hmyz kládli vajíčka na vašu úrodu.

Prírodné hnojivá je možné vyrábať z prospešných rastlín, ako je žihľava a kostihoj. Zo žihľavy vznikne hnojivo bohaté na dusík, ideálne pre listovú zeleninu a kostihoj vďaka vysokému obsahu draslíka skvele pomôže plodinám, ako sú paradajky a cukety.

Podporujte biodiverzitu tým, že pozvete faunu do vašej záhrady. Pestujte kvety bohaté na nektáre, vytvorte jazierko a nechajte kúsok trávy, ktorú necháte divoko rásť, aby ste nalákali vtáky, cicavce, obojživelníky a užitočný hmyz. Môžete na záhrade inštalovať vtáčie búdky, či vyrobiť hmyzie hotely. Cieľom je podporiť rovnováhu vo vašom záhradnom ekosystéme, čo bude prínosom pre všetky tvory a rastliny, ktoré v ňom žijú, vrátane vašich plodín.

Článok Ako začať s ekologickým záhradkárčením bol publikovaný 3. dubna 2021 v 09.00 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...