Interiérové trendy, ktoré lahodia oku a prospievajú zdraviu

Sponzorované odkazy:

Interiérové trendy, ktoré lahodia oku a prospievajú zdraviu

Všetci vieme, že ak doma niečo prerobíme, zmeníme dekoráciu v interiéri, prípadne presťahujeme nábytok, či vymaľujeme, hneď sa doma cítime lepšie. Interiérové trendy sa menia menej často, ako tie, ktoré sa týkajú oblečenia, ale do interiéru môžeme zakomponovať moderné prvky, ktoré budú lahodiť nielen nášmu oku, ale budú aj prospešné pre naše mentálne aj fyzické zdravie. Ako na to?

Kúsok prírody

Všimli ste si, že po popoludní strávenom vonku máte viac energie a ste psychicky oddýchnutí? Viete, čím to je? Je to spôsobené tým, že ľudstvo je naprogramované tak, aby sme ladili s prírodou. Kvety, stromy, čistý vzduch, zeleň – to všetko nám pomáha cítiť sa lepšie. A tak neurobíte chybu, keď do svojho interiéru prinesiete kúsok prírody. Bohužiaľ dnešná doba nám veľa ladenia s prírodou neprináša. Žijeme v mestách plných betónu, a keď chceme do prírody, musíme sa vydať do parku, či do lesa. Dnešné trendy zelených striech sa u bytových domov snažia priniesť do miest viac zelene. Rovnako tak si môžete doma vypestovať viac rastlín, medzi nimi vyberte také, ktoré dokážu filtrovať toxíny a kyslík z vašej domácnosti.

Okrem zelených rastlín, môžete navodiť pocit prepojenia s prírodou aj výberom materiálov, podľa ktorých zaobstaráte nábytok. Zamerajte sa na prírodné materiály, ako je drevo, mramor, bambus, prírodné textílie. To môže ovplyvniť váš autonómny systém a pomôcť znížiť krvný tlak a hladinu stresu. Udržiavanie harmónie vo vašom dome tak bude jednoduchšie. V osemdesiatych rokoch minulého storočia tento spôsob bývania dokonca získal svoj názov – bol označený americkým psychológom, EO Wilsonom, ktorý varoval, že urbanizácia a odpojenie prírody budú mať vplyv na psychické zdravie celej populácie.

Biofilný dizajn nám mal pomôcť žiť v súlade s prírodou. Domov by mal byť bezpečným útočiskom, ktorý vám umožnia získať späť vašu duševnú a fyzickú energiu. S neustále sa zvyšujúcou prítomnosťou technológií v domácnostiach spolu s ruchom veľkomesta je čím ďalej zložitejšie mať doma pokoj a pohodu. Pridanie prírodných prvkov do vášho interiéru môže nielen zvýšiť pohodu, ale má tiež vplyv na kreativitu, produktivitu a váš zdravotný stav.

Vyberajte prirodzené textúry a textílie

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako začleniť skvelé vonkajšie prostredie do vášho domova, je použitie prírodných materiálov. Pri renovácii štruktúry vášho interiéru, vrátane hlavných aspektov, ako sú podlahy, steny a schodiská, zvážte prácu s drevom, bambusom, tehlou, kameňom, alebo železom. Bambus môže byť použitý ako pružný podlahový materiál, tehla môže byť použitá ku krbu, alebo stena a drevo môže byť zakomponované v štruktúre vášho domu, najmä ako odkryté priznané trámy.

Prírodný kameň, ako je mramor a žula, sa ľahko udržujú a majú dlhú životnosť – navyše majú krásny a jedinečný vzhľad, ktorý môže vylepšiť dizajn celej miestnosti. Zaujímavým doplnkom môžu byť textílie a ďalšie doplnky, ktoré sú vyrobené z kože, vlny, či peria. Dekorácie z prútia a ďalších prírodnín pomôžu rozprúdiť energiu vo vašom dome – podľa dávneho učenia Feng Shui.

Ako dizajnový prvok použite prirodzené svetlo

Prirodzené svetlo má obrovský vplyv na vašu psychickú pohodu. Bez ohľadu na veľkosť, štýl, alebo usporiadanie vášho domova by ste mali hľadať spôsoby, ako využiť čo najviac prirodzeného svetla. Na miestach, kde prirodzené svetlo nie je možné, pracujte so svietidlami, ktorá vrhajú organické a mäkké svetlo, ako sú závesné svietidlá, sviečky, alebo dokonca svetlovody.

Uvítajte zeleň do svojich priestorov

Začlenenie živých rastlín do vášho domova vás posunie bližšie k prírode. Zeleň dodáva nudným, alebo tmavým miestnostiam v domácnosti hĺbku, krásu a charakter a zároveň čistí vzduch, takže interiéry sú „obývateľnejšie“. V kuchyni si vybudujte na parapete záhradku plnú byliniek, ktorá môže vylepšiť chuť vašich pokrmov. V kúpeľni zaveste rastliny milujúce vlhkosť, aby nasiakli prebytočnú vodu.

Článok Interiérové trendy, ktoré lahodia oku a prospievajú zdraviu bol publikovaný 10. dubna 2021 v 09.00 v rubrike Dom. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...