Škvrny a fľaky vo vašej domácnosti. Viete, ako ich efektívne vyčistiť?

Sponzorované odkazy:

Škvrny a fľaky vo vašej domácnosti. Viete, ako ich efektívne vyčistiť?

Aj keby sme boli sebe opatrnejší, v každej domácnosti občas dôjde k nehode, po ktorej zostanú fľaky na sedacej súprave, či na novom koberci. Pokiaľ s nami žijú malé deti, či domáci maznáčikovia, býva nechcených škvŕn oveľa viac. Ako si účinne poradiť s najčastejšími škvrnami v domácnosti?

Náš tip: pre odstraňovanie nechcených škvŕn platí jedno zásadné pravidlo. Ak sa nám podarí niečo zašpiniť, je potrebné to upratať hneď. Čím dlhšie je škvrna na látke, či koberci, tým horšie sa nám jej bude zbavovať a bude nás to stáť viac síl. Poďme sa spolu pozrieť na najčastejšie chyby pri čistení škvŕn, ktorých sa dopúšťame v každej domácnosti.

Pomocou horúcej, alebo teplej vody

Vypláchnutie čerstvej škvrny horúcou vodou sa môže zdať ako samozrejmé, ale existujú situácie, kedy to môže mať opačný účinok. Horúca voda vám nepomôže natrvalo odstrániť niektoré škvrny, najmä tie, ktoré sú na báze bielkovín, ako je krv. Také je potrebné vyčistiť pomocou studenej vody, keď škvrnu od krvi namočíte do teplej vody, len ju do látky zakonzervuje.

Trenie

Zúfalým trením škvrny sa môže fľak ďalej rozšíriť a tiež poškodiť tkaninu látky. Najprv skúste škvrnu jemne odsať a utrieť čistou vlhkou handričkou. Škvrny od vosku napríklad najlepšie odsaje starý dobrý pijavý papier, prípadne papierová kuchynská utierka.

Použitie príliš veľkého množstva odstraňovača škvŕn

Môžete si myslieť, že pokiaľ ide o chemické odstraňovače škvŕn, bude lepšie, keď použijete čo najväčšie množstvo. Ale aj tu platí, že menej je viac. Príliš veľké množstvo prostriedku môže spôsobiť, že oblasť bude ťažšie opláchnuť, alebo po zaschnutí urobí na okrajoch bývalej škvrny nevzhľadné mapy, najmä na kobercoch a čalúnení. Radšej použite menšie množstvo, v prípade potreby proces čistenia zopakujte. Čalúnenie býva veľmi citlivé na chemikálie, preto si najskôr na menej viditeľnom mieste skúste, či prostriedok na odstránenie škvŕn neodstráni spolu so škvrnou tiež farbu z látky.

Zapracovanie mydla do čerstvých škvŕn

Žlčové mydlo, mydlové vločky a čistiace prostriedky obsahujúce mydlo môžu zhoršiť škvrny, najmä tie na báze pigmentu, ako je káva, červené víno a čaj. Najskôr fľak opláchnite studenou vodou a až potom používajte „mydlové prostriedky“. Soľ na škvrny od červeného vína

Toto je veľmi rozšírená rada našich babičiek, ale radšej na ňu úplne zabudnite. Soľ trvalo zakotví škvrnu v tkanine. Rovnako tak neodstraňujte pomocou soli škvrny od kávy, čaju a koly. Odporúčame opláchnuť studenou vodou a následne odstrániť špeciálnym prostriedkom z drogérie.

Miešanie produktov pre odstraňovanie škvŕn

Všeobecne je zlý nápad miešať chemikálie. Ak zareagujú spoločne, môže to mať veľmi nepríjemné následky. Najmä nebezpečná je reakcia chlórového bielidla s amoniakom, ktoré vytvoria život ohrozujúci oblak plynného chlóru!

Používanie produktov na báze enzýmu na hodváb a vlnu

Enzýmy štiepia proteínové molekuly, takže ak sa použijú na látky ako hodváb a vlna, mohlo by to zničiť váš obľúbený odev. Namiesto toho použite detergenty špeciálne určené pre pranie jemnej bielizne a vlny.

Nedávajte chlórové bielidlo na hodváb a vlnu

Tieto látky sú príliš jemné, aby odolali drsným účinkom bieleniu. Existujú aj niektoré syntetické látky, ktoré si s chlórovým bielidlom nerozumejú, preto vždy skontrolujte štítok čistenej textílie, kde sa dozviete, či môžete skúsiť škvrnu odstrániť pomocou bielidla.

Nepokúšajte sa doma odstrániť škvrny zo starožitných látok

Starožitné tkaniny sú extrémne citlivé, takže bude lepšie, keď ich zanesiete k odborníkom do čistiarne. Vzdávate boj so škvrnou príliš skoro Niektoré škvrny reagujú na našu snahu ich zlikvidovať pomaly, takže budete musieť opakovať postup niekoľkokrát, než úplne zmizne. Vytrvajte a nakoniec sa dočkáte vytúženého výsledku.

Článok Škvrny a fľaky vo vašej domácnosti. Viete, ako ich efektívne vyčistiť? bol publikovaný 13. dubna 2021 v 09.00 v rubrike Dom. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...