Matrac a zdravie chrbta idú ruka v ruke dohromady. Neničíte si oboje?

Sponzorované odkazy:

Matrac a zdravie chrbta idú ruka v ruke dohromady. Neničíte si oboje?

O tom, že matrac, na ktorom spíte, priamo ovplyvňuje zdravie vášho pohybového aparátu a dokonca aj vašu náladu hneď ráno, boli napísané stovky článkov.

Takže už viete, že musíte mať kvalitný rošt a matrac, aby ste si neničili svoj chrbát, ale viete, ako zaobchádzať s matracom, aby vám dlho vydržal? Naozaj dobrý matrac nebýva práve lacná záležitosť, a tak je treba sa oň adekvátne starať, aby dlho poskytoval dostatočnú oporu nášmu pohybovému aparátu. Tretinu života strávite spaním, preto sa s nákupom matraca neponáhľajte, a vyberte si ten správny pre vás. Iné preferencie majú mladí ľudia, starším ľuďom vyhovuje iná tvrdosť, záleží aj na vašej hmotnosti a tom, či už nejaké problémy s chrbticou a kĺbmi máte.

Správna starostlivosť o matrac

Zásadnú vec, ktorú pre dlhodobú životnosť vášmu matracu môžete urobiť, je ho pravidelne otáčať. Najmä, ak noc čo noc zaspávate v rovnakej polohe. Ak nechcete mať v matraci vyležanú jamku, každý mesiac ho otočte.

Čistenie matraca

Ak si nepamätáte, kedy ste matrac naposledy čistili, je pravdepodobne najvyšší čas to urobiť! Ak má váš matrac poťah ktorý sa dá oprať, máte vyhrané. Stačí ho opatrne zložiť a dať do práčky. Tu pozor, poťah na matrac nepatrí do sušičky, a máloktorý znesie použitie bielidla. Radšej si prečítajte návod, aby ste poťah nepoškodili. Noc čo noc sa do vášho matraca potíte, zhromažďujú sa v ňom vaše odumreté kožné bunky, na ktorých hodujú tisíce roztočov. Chybu neurobíte, ak na pranie poťahu matraca použijete antibakteriálny prací prostriedok.

Pravidelné vysávanie

Ak máte doma alergika, dajú sa zaobstarať proti roztočové chrániče na matrace, a musíte matrac častejšie vetrať a vysávať. Aj keď alergiou na roztoče netrpíte, aj tak by ste mali matrac aspoň každý mesiac dôkladne povysávať.

Babská rada: Pred vysávaním posypte povrch matraca jedlou sódou a nechajte chvíľu pôsobiť. Jedlá sóda do seba nasiakne nepríjemný zápach. Sódu potom z matraca vysajete.

Matrac nie je trampolína!

Skákanie na posteli a vankúšové bitky sú veľmi zábavné. Avšak matrac nie je trampolína. Nielenže môžu prasknúť pružiny v matraci, ale aj latkový rošt. Deti radšej vyžeňte na záhradnú trampolínu a matrac bráňte svojím telom.

Žalúzie nechávate zatiahnuté

Roztočom a baktériám sa darí v temnom a zatuchnutom prostredí, preto milujú matrace, ktoré sú zastlané perinami a prikryté prikrývkou. Zbožňujú spálne tých, ktorí ráno nevetrajú a ani nevytiahnu žalúzie, aby do bytu mohlo zasvietiť slniečko a denné svetlo.

Hneď ráno nechajte posteľ chvíľu tak ako je, vytiahnite žalúzie a než si vyčistíte zuby, poriadne vyvetrajte. Až potom si usteľte periny a vankúše.

Nekvalitný rošt

Spojenie nekvalitného roštu a kvalitného matraca vám neprinesie dokonalý spánok. Každý matrac potrebuje riadnu podporu, aby mohli vyniknúť jeho vlastnosti. Pre jednotlivé druhy matracov sa požadované rošty líšia. Penové a latexové matrace potrebujú lamelové rošty, pružinové matrace sa uspokoja s látkovými.

Posteľná bielizeň

Ako sme už spomenuli, maz, pot a odumreté kožné bunky môžu na vašom matraci urobiť neplechu. A aj keď vaše prestieradlá a obliečky nie sú veľkou bariérou proti nim, to, že ich budete častejšie meniť a prať, dokáže pomôcť udržať váš matrac dlhšie čistý a voňavý.

Článok Matrac a zdravie chrbta idú ruka v ruke dohromady. Neničíte si oboje? bol publikovaný 27. dubna 2021 v 09.00 v rubrike Dom. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...