Matrace do postele

Tagy:  matrace, matrace do postele, taštičkové matrace, latexové matrace

Sponzorované odkazy:

Matrace do postele

Pre zdravé spanie je najdôležitejší výber kvalitného matraca a roštu. Kvalitu matraca ovplyvňuje tvar, spôsob a sila tvarovania vnútorného drôtu, zloženie a výška vrchnej vrstvy. Najväčší komfort nám prinesú matrace so zónovou tvrdosťou, ktoré sú vyhotovené priamo na mieru nášho tela. Pre zdravé spanie vyberajme stredne tvrdý matrac, na ktorom je chrbtica ležiaceho v tvare priamky. Kvalitný matrac by mal byť vzdušný, dobre sať, ľahko sa udržiavať, čo zaistí snímateľný poťah s možnosťou prania alebo chemického čistenia.

Sendvičové matrace

Matrac je zložený z niekoľkých vrstiev odlišných materiálov alebo z vrstiev rovnakého materiálu s rôznou objemovou hmotnosťou. K výrobe sendvičových matracov sa najčastejšie používa studená alebo lenivá PUR pena (polyuretánová) a kokosové vlákno spojené s latexom. K výhodám sendvičových matracov patrí predovšetkým tvarová stálosť, ktorá zamedzuje nežiaducim deformáciám. K pozitívam patrí aj možnosť výberu tvrdšej alebo mäkšej strany matraca a možnosť výberu zo širokej cenovej škály.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace sú tvorené pružinami, ktoré sú všité do samostatných textilných vrecúšok, tzv. taštičiek, ktoré dokážu reagovať na tlak tela a optimálne rozložiť hmotnosť spiaceho. Kvalitné typy matracov obsahujú pružiny rôznych stupňov tvrdosti, ktoré sú rozdelené do jednotlivých zón ľudského tela. V oblasti panvy a chrbtice by mal byť matrac viac spevnený ako napr. v oblasti ramien. K výhodám patrí vysoká priedušnosť, ktorá zamedzuje výskytu roztočov, baktérií a plesní. K nevýhodám patrí že nie je možnosť matrac polohovať.

Pružinové matrace

Fungujú na rovnakom princípe ako matrace taštičkové, ale sú viac-menej určené len na príležitostné spanie. K výrobe pružinového matracu sa používajú klasické bonell pružiny spojené oceľovou špirálou, ktoré sú rozmiestnené podľa zónovej
tvrdosti tak, aby pod ramenami a kolenami ležiaceho bola pružina mäkšia.

Latexové matrace

Materiál je vyrobený zo zmesi prírodného a syntetického latexu, ktorý disponuje dlhou životnosťou a výbornými ortopedickými vlastnosťami. Latexový matrac musíme vyberať podľa váhovej kategórie, ktorá je rozdelená do troch typov: A – do 80 kg, N – do 100 kg, S – do 120 kg. K výhodám patria výborné tvarové vlastnosti, ktoré sa dokážu prispôsobiť telu spiaceho a poskytujú pevnú oporu. Tvrdosť matraca sa odvíja od počtu a veľkosti otvorov v dierovanom jadre. Tento druh matraca musí byť v kombinácii s lamelovým roštom, pretože je nutnosťou dostatočné odvetrávanie. K nevýhodám patrí priedušnosť, čo znamená, že vo vlhkom prostredí hrozí nebezpečenstvo zapáchania či tvorenia neodstrániteľnej plesne.

Futonový matrac

Vyrábajú sa z prírodných materiálov, predovšetkým z vlny a bavlny, s prídavkom latexu, gumy alebo kokosu. Prírodné vlákna dokážu absorbovať až 5× viac vlhkosti ako vlákna umelé, čím pohltia všetok pot. Výhodou futonu je dobrá skladovateľnosť, pretože sa dá zrolovať alebo zložiť, materiál je vhodný najmä pre alergikov. K nevýhodám patrí pravidelné prevetrávanie, čo je nutné urobiť tak, že sa matrac oprie o stenu, aby mohol dýchať z oboch strán.

Biomatrace

Materiál je zložený zo studenej biopeny, ktorá obsahuje olej z ricínu lekárskeho, čím sa šetrí nielen životné prostredie, ale aj zásoby ropy. Prídavné rastlinné oleje majú blahodarný vplyv na naše zdravé spanie. K výhodám biopeny patrí dlhá životnosť, rozdielna tuhosť, dobré ortopedické vlastnosti a vysoká miera elasticity, čím dochádza k zníženiu tlakovej deformácie a zvýšeniu odrazovej pružnosti.

Článok Matrace do postele bol publikovaný 29. října 2013 v 07.30 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...