Servis pri komíne a poisťovne

Tagy:  požiar, oheň, Vyhláška Ministerstva vnútra, komín, komíny, kominár, revízie, poistenie, domácnosť, nehnuteľnosť, poistka

Sponzorované odkazy:

Servis pri komíne a poisťovne

Zle konštrukčne riešené komíny, neudržiavané, nedostatočná údržba a pod. môžu byť zdrojom nečakaného a ničivého požiaru. Ste proti nemu poistený? Čo keď poisťovňa odmietne poistné plnenie? Kto za to môže?

autor: Tomasz Sienickiautor: Tomasz Sienicki

Poisťovňa a komíny

V súčasnej dobe vám žiadna poisťovňa nedojedná samostatné poistenie proti požiaru, vždy to býva súčasťou iných poistných zmlúv.
Poistenie proti akémukoľvek požiaru je väčšinou súčasťou poistenia nehnuteľnosti, ale tiež sa môže jednať o poistenie domácnosti. Pre lepšie vysvetlenie ide o škody spôsobené na budove, ale poistenie domácnosti v sebe zahŕňa poistenie vybavenia bytu alebo domu – nábytok, koberce, obrazy, až po vaše osobné veci.
V prípade, že by došlo k požiaru vo vašom byte či dome, bude plnenie z oboch týchto poistiek.

Komín

Je len na vás, ako sa o komín alebo ďalšie potenciálne zdroje požiaru budete starať. Majte na pamäti, že takýto požiar môže dôjsť nielen zo zle udržiavaného komína, ale aj kvôli chybnej elektroinštalácii, rozvodov plynu atď. Poisťovne vám nebudú kontrolovať, v akom stave tieto zdroje požiaru máte.
Pri uzatváraní poistenia nebude poisťovací agent vyžadovať prehliadku komína a ani ho nebude zaujímať doklad o poslednej vykonanej kontrole. To isté platí v prípade počtu kontrol a čistenia komína. Preto sa o komín riadne starajte a pravidelne ho kontrolujte. Ak dôjde k požiaru, poisťovňa zisťuje jeho stav až po vzniku poistnej udalosti.

Požiarna bezpečnosť

To, aby ste si pravidelne kontrolovali a udržiavali komín, je len na vás. Máte danú povinnosť vo Vyhláške Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pri používaní komína a dymovodu a lehoty ich čistenia a vykonávania kontrol.
Čistenie komína alebo samotné vyberanie, možno zvládnuť sám. Avšak kontrolu musí urobiť skúsený kominár, revízny technik so špeciálnym oprávnením. Komín by ste mali aspoň trikrát ročne nechať vyčistiť.
Ak kúrite pevnými palivami alebo máte spotrebič s výkonom max do 50 kW, môžete sa do čistenia pustiť sami. Ak servis zanedbávate a nedbáte na pravidelné čistenie, servis a kontroly, nemusíte sa obávať nejakej priamej sankcie. Ale v prípade, že dôjde k nehode (požiaru), dostanete pokutu od hasičov a navyše aj poisťovňa sa k vám otočí chrbtom.

autor: Man vyiautor: Man vyi

Slovo na záver

Poisťovňu teda nezaujíma stav komína pri spisovaní zmluvy, ale v prípade požiaru bude chcieť vidieť, či ste dodržiavali pravidelné čistenie a Vyhlášku Ministerstva vnútra. Stav komína spíšu hasiči do tzv. vyšetrovacej správy, ktorí podrobne skúmajú a vyšetrujú príčinu požiaru. Pokiaľ bude príčinou požiaru zanesený komín, pripravte si doklad o poslednej kontrole komína. V prípade, že doklad nemáte, čaká vás vysoká pokuta od hasičov a od poisťovne krátenie poistného plnenia.
Zverte radšej váš komín do rúk odborníka a dodržujte Vyhlášku Ministerstva vnútra.

Článok Servis pri komíne a poisťovne bol publikovaný 25. prosince 2013 v 07.15 v rubrike Dom a Byt. Autorom článku je Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...