Ako na pestovanie zeleniny?

Sponzorované odkazy:

Ako na pestovanie zeleniny?

S ohľadom na zdražovanie zeleniny a ovocia v obchodoch sa mnoho záhradkárov rozhodlo znovu obnoviť aj pestovanie plodín. Ako si doma vypestovať chutnú zeleninu s čo najväčším výnosom?

Zelenina zo záhradky Samozrejme to môžete skúšať každý rok znova a znova, skôr než na najľahšie pestovanie prídete sami, ale to ide nielen do peňazí, ale stojí to tiež veľa úsilia a času, o boľavom chrbte ani nehovoriac.

Starostlivo sa o záhony starajte Založenie zeleninového záhona nie je nič zložité. Stačí vybrať priestor, kde budete záhon chcieť, ešte si musíte rozmyslieť, či budete mať záhon klasický, alebo dáte prednosť moderným vyvýšeným záhonom, ktoré sú jednoduchšie na údržbu, pri okopávaní nebolí chrbát a tiež doplnenie kvalitnejšej zeminy je jednoduchšie.

Pokiaľ sadíte plodiny zo semienok, zbytočne nimi neplytvajte. Radšej tomu venujte viac času. Nielenže je neekonomické nasypať na záhon kopu semien, ale aj potom klíčiace sadenice budete zbytočne musieť pretrhávať. Semená majú celkom vysokú klíčivosť, tak sa nemusíte báť, že by na záhonoch potom boli prázdne miesta.

Zberajte úrodu včas Skôr ako niečo zasadíte, zistite si o danej plodine nejaké informácie, niektorým sa darí na priamom slnečnom svetle a chcú ho čo možno najviac, iné rastlinky budú plodiť najviac, keď budú v tieni, či polotieni. Vyhnite sa záhonom, ktoré sú príliš vlhké, zelenina na nich má tendenciu skôr hniť a plesnivieť.

Ak máte staré záhony, prihnojte ich, alebo do nich navezte, aspoň trochu novej zeminy, v pôde bez živín toho príliš veľa nevypestujete. Pre domáce pestovanie nie sú príliš vhodné priemyselné hnojivá, radšej zvoľte klasický hnoj, či vlastný kompost. Aj pri prihnojovaní platí zlaté pravidlo – všetko s mierou. Keď použijete veľa hnojiva s obsahom dusíka, dočkáte sa rastlín, ktoré majú veľké a krásne listy, ale malé plody.

Pozor pri zalievaní – veľké NIE platí pre zalievanie v priebehu dňa, zalievajte buď veľmi skoro ráno, či večer, kým nepáli slniečko. Sledujte tiež počasie, pokiaľ hlásia napríklad krupobitie, nebuďte leniví a radšej rastliny preventívne prikryte, nech neprídete o úrodu.

Hmyz vám pomôže k väčšej úrode Urobte na záhrade domčeky pre hmyz, ktorý vám pomôže opeľovať nielen okrasné kvety, ale aj plodiny, ako napríklad paradajky, či tekvice.

Nezabudnite si vysadiť voňavé bylinky, ktoré použijete pri varení. Napríklad mätu, bazalku, ligurček, pažítku, či petržlen.

Článok Ako na pestovanie zeleniny? bol publikovaný 10. května 2022 v 08.00 v rubrike Záhrada. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...