Aký nábytok je teraz moderný?

Tagy:  nábytok, skrine, sedacia súprava, moderný nábytok

Sponzorované odkazy:

Aký nábytok je teraz moderný?

Všeobecne možno povedať, že aktuálne trendy vo svete nábytku sa zúžili na jednoduchosť, minimalizmus a optickú ľahkosť. Dávno sú preč doby, kedy predovšetkým v obývacej izbe prevládala masívna nábytková zostava, ktorá vyplňovala stenu od podlahy až k stropu a police zdobilo sklo, keramika či darčekové miniatúry.

Základným prvkom moderného nábytku dnešnej doby sú predovšetkým hladké línie a prepracovanie každého kusu do najmenšieho detailu. Týmto by sme sa mali riadiť pri zariaďovaní interiéru domova, keďže sa jedná o moderný trend a nadčasový prvok nábytkového dizajnu, ktorý bude prevládať aj v nastávajúcich rokoch.

Jednotlivé kusy nábytku

Skrinky

Klasické šatníkové či voľne stojace úložné skrine sú nahradené skriňami vstavanými, ktoré vhodne vypĺňajú každý interiér. Obľúbeným materiálom na výrobu vstavaných skríň je lamino, ktoré disponuje niekoľkými výhodnými vlastnosťami, ku ktorým predovšetkým patrí vysoká odolnosť proti opotrebovaniu, jednoduchá údržba, farebná a tvarová stálosť. Obľúbeným materiálom pre zhotovenie dvierok je mliečne sklo, zrkadlo, bambusový výplet, kov alebo drevená dyha.

Nábytková stena

Modernú nábytkovú stenu tvoria menšie dielce jednotlivých kusov, ktoré je možné voľne zostaviť do požadovanej finálnej predstavy. Dôležitým bodom pri zostavovaní jednotlivých kusov je fakt, že by sa jednotlivé dielce nemali navzájom dotýkať, čím sa navodí pocit vzdušného dojmu. Vyváženého priestoru steny dosiahneme jednoduchými policami a menšími závesnými skrinkami s presklenými či plnými dvierkami. Aktuálnymi trendmi je solitérny nábytok, ktorý má v každom interiéri dominantné postavenie.

Sedacia súprava

Pri výbere sedacej súpravy by sme sa nemali riadiť trendom modernosti a aktuálnym dizajnom, ale pohodlím. Dôležitým prvkom pred vlastnou kúpou je sedačku vyskúšať, aby sme zistili, či je nám pohodlná. Trh ponúka nepreberné množstvo druhov, typov, veľkostí a usporiadania sedenia, ale mnoho z nich je jednoduchým dizajnovým výtvorom, v ktorom nenájdeme komfortné posedenie. Či chceme či nechceme každá doba so sebou prináša nové módne materiály a farby, ktoré sa tiež premietnu v ponuke sedačiek. Do módy sa vracajú sedačky kožené a koženkové, ktoré sú nenáročné na údržbu a vhodné najmä pre alergikov.

Použitý materiál

Pri kúpe jednotlivých kusov nábytku myslime na to, že ide o investíciu minimálne na niekoľko rokov, a preto vyberajme nábytok z kvalitného a dokonale harmonizujúceho materiálu. Vedľa dreva a laminátových dosiek prichádza do obľuby plast, kov, hliník, sklo alebo kombinácia viacerých prvkov. Otázkou však zostáva, ktorý materiál nám je sympatickejší a viac vhodnejší do daného interiéru. Výhodou plastového nábytku je vysoká odolnosť proti opotrebovaniu a ľahká údržba. Plast použitý na výrobu nábytku sa perfektne snúbi s kovom či hliníkovými rámčekmi, ktoré finálny výrobok rozjasnia. Medzi ďalšie prednosti plastu patrí nepreberná farebná škála, vďaka ktorej môže byť nábytok vyrobený na mieru vo farbe, ktorá dokonale zapadne do interiéru.

Článok Aký nábytok je teraz moderný? bol publikovaný 8. března 2013 v 06.00 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...