Záhradný nábytok
Sponzorované odkazy:
Niektorí ľudia využívajú svoju záhradku len pre pestovanie ovocia, zeleniny alebo kvetov, iní však v tomto kúsku prírody hľadajú aj odpočinok a únik pred neustále ponáhľajúcim sa svetom okolo. Každý majiteľ záhradky, patriaci k tejto druhej skupine, skôr či neskôr stojí pred závažným rozhodnutím – aký do svojej záhradky vybrať nábytok?
Záhradný nábytok musí spĺňať niektoré základné kritériá, bez ohľadu na materiál či mobilnosť. Záhradný nábytok by mal byť trvanlivý, odolný poveternostným vplyvom a počasiu, zároveň by mal byť umývateľný a ľahko udržiavateľný. Dôležité tiež je, aby záhradný nábytok za všetkých okolností držal tvar, samozrejmosťou je stabilita a bezpečnosť.
Mobilný versus stabilný nábytok
Rozlišujú sa celkom dva hlavné typy záhradného nábytku: mobilné a stabilné čiže vstavané. Prvý typ, mobilný nábytok, sa ľahšie udržuje, je elegantný a veľmi skladný. Nespochybniteľnou výhodou je aj to, že môžeme rozostavenie prenosného nábytku vždy prispôsobiť daným okolnostiam. Vstavaný nábytok oproti tomu nemožno prenášať, niekedy navyše môže budiť dojem ťažkopádnosti. Na druhej strane, stabilný nábytok sa dá nápadito kombinovať s rôznymi prvkami, ako sú múriky či kvetináče, s napevno inštalovaným nábytkom navyše nie je potrebné riešiť mimosezónne uskladnenie a podobne.
Materiály
Materiálov, z ktorých sa záhradný nábytok vyrába, je nepreberné množstvo. Asi najobľúbenejší a najpraktickejší je drevený záhradný nábytok. Vyrába sa z mnohých rozličných druhov dreva s veľmi rozdielnymi vlastnosťami. Z tuzemských druhov sa najčastejšie používa smrek, borovica alebo luxusnejší smrekovec, toto sú ale mäkké drevá, rýchlejšie podliehajúce skaze. Lepšie vlastnosti vykazujú tvrdé drevá, zriedka používaný brest, jaseň alebo agát. Agátové drevo, upravené špeciálnymi technológiami, tzv. rotimber, vykazuje lepšie vlastnosti než samotný agát. Najlepšie a najpoužívanejšie ale je drevo dubové a bukové. Všeobecne platí, že čím je drevo tvrdšie, tým viac sa tiež predraží. Cena je však bohato vyvážená jeho trvanlivosťou.
Cudzokrajné dreviny sú veľmi dobre známe. Je to bambus, ale hlavne tvrdé drevá – ratan, teak, eukalyptus alebo bangkirai. Bambus je veľmi citlivý voči vode, preto je nutné skladovať ho na suchom mieste. Masívnejší a odolnejší je ratan, avšak najtrvanlivejšie drevo je teak, ktorý je možné nechať prakticky celý rok vonku. Teak nevyžaduje žiadnu zvláštnu údržbu. Svoje miesto medzi materiálmi má aj kov, prípadne betón. Z kovov sa najčastejšie využíva hliník alebo liatina, hliníkový záhradný nábytok je obľúbený pre svoju ľahkosť a trvanlivosť. Liatina sa využíva skôr u robustnejších konštrukcií. Nevýhodou kovového nábytku môže byť neskladnosť a vyššia hmotnosť. Betónový záhradný nábytok je skôr výnimkou, stretnúť sa s ním môžete skôr v parkoch a verejne prístupných záhradách.
A dostávame sa k záhradnému nábytku, ktorý budí u ľudí veľmi rozporuplné reakcie – totiž nábytku, vyrobenom z plastu. Tento materiál má svoje nesporné výhody, je odolný voči vode, ľahký a ľahko skladovateľný, plastový záhradný nábytok sa vyrába v širokej škále tvarov a farieb. Nič pochopiteľne nie je dokonalé, plastové stoličky a stoly nie sú príliš stabilné, vďaka mäkkosti materiálu sa ľahko poškriabu a farby časom vyblednú. Obľubu si preto v poslednej dobe získava záhradný nábytok, spájajúci plasty a kov a uplatňujúci tak výhody oboch materiálov.
Zriedka sa tiež stretávame so záhradným nábytkom, vyrobeným z umelého kameňa, čo je vlastne biely betón, zafarbený do požadovaného odtieňa. Tento nábytok je ťažký, hrozí poranenie, na druhej strane je stabilný a nie je potrebné lámať si hlavu s údržbou a uskladnením.
Uskladnenie záhradného nábytku
Kam so záhradným nábytkom mimo sezóny? Najlepšie je pochopiteľne uskladnenie v prístrešku priamo v záhrade, už kvôli manipulácii. Ak si svoju záhradu budujete sami, je už pri plánovaní treba myslieť aj na priestor pre prístrešok, a táto konštrukcia sa dá pri troche umu a fantázie využiť pre celkové vylepšenie vzhľadu záhrady. V každom prípade platí, že prístrešok nemusí byť iba nevzhľadnou kôlňou, zastrčenou niekde v rohu záhrady. Pri jeho stavbe je pochopiteľne nutné myslieť aj na to, koľko priestoru zaberie samotný záhradný nábytok. Tu platí, že sťahovateľné či dokonca skladacie kúsky zaberú až šesťkrát menej priestoru ako tie klasické. Ak zariaďujete skladovacie priestory v dome, vybudujte ich pokiaľ možno bezprostredne pri záhrade, aby odpadli problémy spojené s manipuláciou s nábytkom.
Článok Záhradný nábytok bol publikovaný 10. dubna 2013 v 15.00 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Markéta Jeníková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).
Podobné články
- Asko nábytok 21.07.2013 06.30
- Ratanový nábytok 07.04.2013 08.30
- Luxusný záhradný nábytok WAVE 24.06.2013 06.00
- Sklenený nábytok 28.03.2013 06.30
- Kancelársky nábytok 24.07.2013 15.45
Top 10
- Ako sa zbaviť zažltnutých škvŕn na vankúšoch a prikrývkach?
- Šťastný bambus prináša hojnosť do domu. Viete, ako sa o neho starať?
- Letničky do hrantíkov - na slniečko a do tieňa
- Test odstraňovačov škvŕn - ktoré sú najlepšie?
- Dekoračné bábiky s levanduľou
- Test vôní do záchodu - ktoré sú najkvalitnejšie?
- Kúpanie v drevenej vani
- Ako zbaviť starodávny nábytok typického zápachu
- Susedov strom - kto môže orezať jeho tieniace vetvy?
- Vínna pivnica v kuchyni
Tagy
dekorácie interiér kuchyňa Záhrada nábytok bývanie kúpeľňa kuchyne kreslo