Ratanový nábytok

Tagy:  umelý ratan, ratan kreslo závesné, www.ratan.cz, ratanový nábytok akcia, ratanový nábytok brno, umelý ratanový nábytok, prútený ratanový nábytok

Sponzorované odkazy:

Ratanový nábytok

Ratan sa v Európe prvýkrát objavil asi v šestnástom storočí, tento luxusný tovar bol na starý kontinent dopravený z európskych kolónií v juhovýchodnej Ázii, kde je jeho domovina. Okamžite našiel uplatnenie, najmä v Anglicku, kde sa často využíval na výrobu nábytku do obľúbených zimných záhrad. Od tej doby jeho obľuba neklesla, ba naopak, obzvlášť v poslednej dobe je ratanový nábytok stále žiadanejším artiklom.

ratanový nábytokratanový nábytok

Bolo by omylom domnievať sa, že je všetok ratanový nábytok vyrobený z toho istého dreva, tými istými technológiami a že je obdarený rovnakou kvalitou. Druhov ratanového dreva je nepreberné množstvo, rovnako ako stupňov kvality. Preto nie je na škodu opýtať sa pri nákupe ratanového nábytku na niekoľko dôležitých údajov. V prvom rade kontrola – predavač by vám mal byť schopný povedať, aká a koľkostupňová kontrola bola vykonaná. Pýtajte sa, z akej triedy ratanu je nábytok vyrobený. Triedy sú od A do D, pričom medzi najlepšou (A) a najhoršou (D) je až 70% rozdiel, čo sa týka kúpnej ceny. Zaujímajte sa, či je nábytok vyrobený z mladého či vyzretého ratanu – mladý ratan má totiž sklon sa lámať, je krehkejší a menej odolný ako vyzreté drevo. Predajca by vám mal ďalej popísať jednotlivé časti nábytku, prípadne výrobné postupy.

Potom už je len na vás, či si zvolíte nábytok interiérový či exteriérový. Ratan je neuveriteľne tvárny a univerzálny materiál, je možné ním vybaviť celú miestnosť alebo aj obydlie, avšak rovnako dobre pôsobí aj ratanový solitér, pochopiteľne vhodne zladený s ostatným vybavením izby. Ratanový nábytok je určite obľúbený aj preto, že v modernom trende, ktorý uprednostňuje chladné materiály ako je sklo, kov alebo plast vyniká hrejivou prirodzenosťou a prináša do domácnosti závan prírody. Za zmienku rozhodne stoja aj jeho vynikajúce vlastnosti, ako je trvanlivosť, odolnosť a nadčasovosť.

Pre interiérový nábytok sa využíva skôr lúpaný ratan, tzv. pitriet, ktorý je trochu náchylnejší k vonkajším vplyvom. Ratanový nábytok zle znáša veľké výkyvy teplôt, sneh ale aj blízkosť ústredného kúrenia, naopak vlhkosť znáša veľmi dobre – nezabúdajme, že jeho pôvodným prostredím je tropický dažďový prales. Veľmi rozšíreným typom je nábytok vyrobený z ratanových ohýbaných tyčí, s čalúnením. Ďalej sa ratanový nábytok vyrába z prútia, ktoré je mylne pokladané za podradný materiál. Pravdou je, že prútený nábytok je vyrábaný z kvalitných prútov, hrubých niekoľko centimetrov. Rozhodne nejde o odpadový materiál. V poslednej dobe tiež stúpa obľuba nábytku z ratanovej kôry, ktorý vyniká luxusným a elegantným výzorom. Väčšinou je vyrábaný tak, že sa na konštrukciu z masívneho dreva pridá povrch, tvorený ratanovou kôrou. Posledným rozšíreným typom ratanového nábytku je nábytok, spájajúci v sebe porézny a elegantný ratan s nejakým masívnym drevom. Tento nábytok opäť vyniká krásou spracovania a eleganciou.

Exteriérový nábytok je vyrobený z nelúpaného ratanu, pulutu, a býva navyše zabezpečený vrstvou ochranného laku. To však neznamená, že tento nábytok vydrží všetko a že nie je potrebné sa o neho starať. Ratan ťažko odoláva intenzívnemu slnečnému žiareniu a – ako už bolo napísané vyššie – dlhotrvajúcemu suchu, striedanému vytrvalými dažďami. Ochrannú vrstvu je potrebné po čase obnovovať a aj tak sa odporúča ratanový nábytok vhodne skladovať.

Nakoniec pár odporúčaní týkajúcich sa starostlivosti o ratanový nábytok. Očistu je najlepšie vykonávať antistatickou prachovkou, nečistoty je tiež možné odstrániť navlhčenou handrou, prípadne slabším roztokom saponátu. Potom je najlepšie nechať nábytok voľne uschnúť na vzduchu. Avšak pozor – ratanový nábytok nikdy nesprchujte! A, ako som už tiež spomínala, čas od času ho znovu prelakujte. Dodáte mu tým lesku a čo viac, významne predĺžite jeho životnosť.

Článok Ratanový nábytok bol publikovaný 7. dubna 2013 v 08.30 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Markéta Jeníková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...