Kancelársky nábytok

Tagy:  nábytok, kancelársky nábytok, písací stôl, kreslo, stoličky

Sponzorované odkazy:

Kancelársky nábytok

Pracovnú výkonnosť, spokojnosť a dobrú náladu na pracovisku do značnej miery ovplyvňuje nielen firemná kultúra, dobré kolektívne vzťahy či pracovný čas, ale tiež pracovné prostredie a predovšetkým nábytok, ktorý nás každodenne obklopuje. Kancelária je miestom, kde zamestnanec trávi väčšinu svojho času a teda by sa v nej mal cítiť dobre a byť predovšetkým spokojný.

Nábytok patrí k základnému vybaveniu každej kancelárie, v ktorej by nemal chýbať predovšetkým pracovný stôl alebo zostava stolov, stoličky, popr. kancelárske kreslo, knižnica, konferenčné stolíky, popr. sedacia súprava, úložné priestory – skrine, boxy, kontajnery a police. Spôsob vybavenia kancelárie závisí predovšetkým na tom, k akému účelu bude využívaná.

Stolička, kreslo

Pre každodennú prácu v sede je veľmi dôležitá kvalita stoličky, na ktorej pracovník sedí väčšinu dňa. Medzi hlavné kritériá, ktoré sú pri výbere stoličky rozhodujúce, patrí výškovo nastaviteľné sedadlo a polohovateľné operadlo, ktoré je vybavené prítlakovou mechanikou, ktorá umožňuje automatickú reguláciu v závislosti na aktuálnej polohe sediaceho. Tento systém umožňuje správne držanie chrbtice, aktívne a zdravé sedenie. Sedadlo by malo zodpovedať tvaru tela a byť anatomicky tvarovaný tak, aby sa váha tela rovnomerne rozložila. K ergonomických kritériám stoličky patrí tiež ľubovoľné nastavenie výšky podrúčiek či permanentné podopretie chrbta a hlavy. Najpraktickejším riešením sú pojazdné stoličky či kreslá, ktoré nám umožňujú jednoduchý a rýchly pohyb počas vstávania. Sedenie na nekvalitnej stoličke môže vyvolať rôzne zdravotné problémy, medzi ktoré najčastejšie patria bolesti chrbta, bolesti hlavy a nesústredenosť, čím je negatívne ovplyvnený pracovný výkon a celková produktivita práce.

Písací stôl

Využitie pracovných stolov v kancelárskych priestoroch sa traduje od dvadsiatych rokov minulého storočia, kedy sa prvýkrát objavili masívne drevené stoly a od tej chvíle nás až doteraz sprevádzajú každodennou pracovnou činnosťou. Za optimálne parametre kancelárskych a písacích stolov sa považujú rozmery 75 cm výška, 120 – 150 cm dĺžka a v rozmedzí 65 – 80 cm hĺbka. Tieto rozmery poskytujú pohodlnú pracovnú plochu a dostatočný priestor pre dolné končatiny či priestor pre mobilné kontajnery. Keďže pracovný stôl býva zároveň stolom pre umiestnenie počítača, je dôležité umiestniť ho tak, aby počítač bol bokom k oknu, čím zamedzíme nechcenému slnečnému svitu priamo do monitora. Moderné pracovné stoly, ktoré sú určené predovšetkým do veľkých kancelárií sú vybavené výsuvnou mechanikou, ktorá umožňuje nastaviť výšku či rozloženie podľa aktuálnej potreby užívateľa.

Úložné priestory

Najtypickejšími úložnými kancelárskymi priestormi sú otvorené skrine, ktoré slúžia predovšetkým na ukladanie šanónov, kníh či spisov. Štýl skríň môže byť jednotný, alebo kombinovaný, kedy je zostava zložená z rôznych typov, veľkostí a dezénov. Najčastejšie používaným materiálom na výrobu kancelárskych skríň je lamino, popr. dyha. Pojazdné kontajnery sú štandardným vybavením každej kancelárie, lebo sú veľmi skladné, mobilné a vnútorné usporiadanie je veľmi prehľadné. Vďaka pojazdnému systému môžu slúžiť tiež ako odkladacia plocha.

Design

Kancelársky nábytok môže mať niekoľko podôb, vyberať môžeme od klasického cez elegantný, strohý, rustikálny až po najnovšie módne výstrelky. Vždy je však veľmi dôležité prispôsobiť nábytok typu kancelárie tak, aby sa všetko kancelárske vybavenie vzájomne spojilo. Kancelársky nábytok a vybavenie vypovedá o svojom užívateľovi, prenesene môžeme povedať je kancelária symbolom, logom a značkou kvality svojho majiteľa. Na ľudskú psychiku, výkonnosť a spokojnosť pôsobia farby a farebné zladenie, ktorému nás počas dňa a pracovnej činnosti obklopuje. Za najvhodnejšie farebné odtiene stien sú považované farby svetlé, pastelové, tlmené a decentné, medzi ktorými môžeme objaviť farbu oceľovo modro-šedú, bledomodrú, pieskovo hnedú, ľahko šedú. Kanceláriu rozjasnia prírodné farebné odtiene zelenej v tónoch farby machu, trávy a listov, pistáciovej alebo jemná pastelová zeleň. Strop miestnosti by mal zostať biely, pretože opticky zväčší priestor a vzbudzuje dojem veľmi presvetlenej miestnosti.

Osvetlenie

Hoci osvetlenie nepatrí do kategórie nábytku je nevyhnutnou a veľmi podstatnou súčasťou každej kancelárie. Centrálne osvetlenie by malo dostatočne osvietiť celý priestor, nemalo by však byť príliš oslňujúce a dráždivé. Na písacom stole je samozrejmosťou lampička, ktorej najpraktickejšou podobou je uchytenie k hrane stola. Obľúbené sú lampičky s dvoma ramenami, ktorých polohu môžeme jednoducho meniť a natáčať tienidlo podľa aktuálnej potreby.

Článok Kancelársky nábytok bol publikovaný 24. července 2013 v 15.45 v rubrike Nábytok. Autorom článku je Ing. Šárka Jalčová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...