Je naozaj potrebné prevárať, či dokonca filtrovať vodu z kohútika?

Sponzorované odkazy:

Je naozaj potrebné prevárať, či dokonca filtrovať vodu z kohútika?

V dnešnej dobe sa ľudia naozaj starajú o svoje zdravie, užívajú suplementy, snažia sa jesť zdravo a tiež sa starajú o pitný režim. Nie je teda divné, že sa výrobcovia predbiehajú v tom, kto im dodá tú najlepšiu kanvicu na filtrovanie vody, či prístroj na výrobu vody s bublinkami. Je to potrebné?

Za nášho detstva nám mamičky vodu z kohútika prevárali, najmä na výrobu dojčenského mlieka zo sušeného polotovaru, dnešné mamičky si uľahčujú prácu nákupom dojčenskej vody, podľa mnohých zdrojov je však kvalitnejšia prevarená voda z kohútika, než iba ohriata voda z plastovej fľaše, ktorá bola zatvorená niekoľko mesiacov v obchode.

Voda je pre náš organizmus dôležitá a nie je divné, veď naše telo je tvorené až z 70% vodou! Dehydratácia nám môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Niekedy je ťažké donútiť sa vypiť dostatočné množstvo tekutín, ale jedno je isté, nikto z nás nechce piť závadnú vodu, ktorá navyše smrdí chlórom a škodiť tak svojmu zdraviu.

V Slovenskej republike máme výhodu, že voda, ktorá tečie z kohútika, je na väčšine území vysoko kvalitná a pitná. Nie je teda nutné na bežné pitie, prípravu sirupu a varenie ťahať z obchodov fľaše s balenou vodou.

Ak si chcete byť istí, môžete si vodu prevariť, či použiť filtračnú kanvicu. To sú tie dve najjednoduchšie riešenia. Existujú aj filtre, ktoré si môžete nechať zabudovať pri vstupe vodovodného potrubia do vašej domácnosti, ale to je finančne aj stavebne veľmi nákladné riešenie.

Pomocou rýchlovarnej kanvice si ľahko vodu upravíte, budete mať istotu, že keď prešla varom, mala by byť bez baktérií a je vhodná na konzumáciu ako pre vás, tak aj pre vaše deti. Prevarenie vody pred pitím je jednou z najjednoduchších metód dezinfekcie vody. Varenie vody pomôže odstrániť iba baktérie, čo znamená, že z vodovodnej vody neodstránia škodlivé látky, ako je chlór a ťažké kovy, ako je napríklad olovo (staré vodovodné potrubia).

Prevarenie vody tiež ovplyvní jej chuť, ktorá je potom ešte viac mdlá. Vodu si tiež neprevaríte v čase, keď vám doma nefunguje elektrina. Navyše tento proces je náročný na jej spotrebu a tiež vás bude stáť niekoľkokrát denne veľa času. Alternatívou k prevarovanej vode je filtrovanie vody, ktoré dokáže z vody okrem odstránenia škodlivých mikroorganizmov aj vyššie zmienené nečistoty. Kanvice na filtrovanie vody sú celkom finančne dostupné, len do nich musíte z času na čas dokúpiť nové filtre na filtrovanie vody. Starý filter, ktorý ste nevymenili, môže byť naopak spôsobom, ako si vodu ešte viac kontaminovať.

Ak máte doma vodu, z ktorej zapácha chlór, filtračné kanvice vám s týmto problémom celkom ľahko pomôžu. Výhodou je, že takto filtrovaná voda je ľahko dostupná, len natočíte vodu do kanvice, môžete ju použiť aj do kávovaru a má lepšiu chuť, než voda prevarená pomocou rýchlovarnej kanvice. Okrem vstupnej ceny filtračnej kanvice budete občas kupovať filtre, kanvica však nespotrebúva elektrickú energiu ako tá rýchlovarná. Navyše pri vode z filtračnej kanvice nemusíte čakať, kým vám vychladne.

Článok Je naozaj potrebné prevárať, či dokonca filtrovať vodu z kohútika? bol publikovaný 11. března 2023 v 07.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Petra Havlíková. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...