Ako doma ušetriť za vodu?

Tagy:  šetrenie, domácnosť, bývanie, byt, dom, umývačka, práčka, sprcha, vaňa

Sponzorované odkazy:

Ako doma ušetriť za vodu?

Tiež sa neustále čudujete, prečo máte tak vysoké účty za elektrinu a za vodu? Dôvod bude pravdepodobne ten, že plytváte a možno si to ani neuvedomujete. Obzvlášť, ak je vás v domácnosti viac a nemáte tak pod kontrolou tok vody, môžu peniaze vodovodom plávať rýchlejšie, než si myslíte. Inšpirujte sa nasledujúcimi typmi, ako doma šetriť za vodu a možno sa za usporené peniaze dostanete na zahraničnú dovolenku.

Splachujte šetrnejšie

Pravdepodobne si vôbec neuvedomujete, koľko vody môžete spotrebovať používaním toalety. Celkovo sa jedná až o 40 percent, čo rozhodne nie je málo a už vôbec nie v prípade, keď chodíte na malú častejšie, než ostatné. Dôvodom je fakt, že väčšina záchodov má desať litrovú nádobku, ktorá spustí zbytočne veľké množstvo vody. Aby ste ušetrili, zaobstarajte si novú, s takzvaným dvojitým piestom, ktorá je šetrnejšia o niekoľko litrov s každým spláchnutím. Na zahodenie nie je ani myšlienka pisoára, ktorý na jedno spláchnutie uvoľní len 2 litre vody.

Sprcha namiesto vane

Nie je žiadnou novinkou, že je sprchovanie úspornejšie, ako kúpanie vo vani. Zatiaľ čo s napustením vane spotrebujete kubíky vody, počas dvojminútovej sprchy, ktorá k bežnej dennej hygiene stačí, sa spotrebuje sotva pár litrov. Ak argumentujete tým, že sa aj vo vani iba sprchujete, človek má automaticky tendenciu v nej zostať o niečo dlhšie. Ideálnym riešením je preto vaňa aj sprchovací kút.

Zamerané na hlavice

Kto by to bol povedal, že vodu dokáže šetriť tiež hlavica sprchy? Áno, je to presne tak. Niektoré moderné hlavice majú systém dažďovej vody, ktorá namiesto klasického prúdu, ktorý je miestami až nepríjemný, púšťa vodu šetrnejšie, čím s každým sprchovaním ušetríte až 10 percent celkového objemu vody. No uznajte sami, že sa to vskutku oplatí, ak vezmete do úvahy každodenné sprchovanie celej rodiny.

Batérie ako šetrné riešenie

Ďalším šetričom vody sú termostatické batérie, o ktoré sa väčšina ľudí v bežnej domácnosti príliš nezaujíma. Tie sú však systémom, ktorý vie ušetriť až 20 litrov vody, čo je neuveriteľné množstvo. Princíp šetrenia spočíva v samostatnom nastavení teploty vody, ktorú si môžete regulovať. Kým automatické nastavenie beží po celú dobu, a to aj v prípade, keď si umývate ruky alebo sa sprchujete vodou studenou. Vy si však môžete teplotu nastaviť na nižší stupeň a tým tak rapídne ušetriť.

Článok Ako doma ušetriť za vodu? bol publikovaný 19. června 2015 v 06.00 v rubrike Byt a Dom. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...