Vyrobte si adventný veniec

Tagy:  advent, adventná výzdoba, Vianoce, adventný veniec

Sponzorované odkazy:

Vyrobte si adventný veniec

Doba Vianoc a predovšetkým adventu sa rýchlo blíži. Sviatky vianočné je najlepšie prežiť v pokoji a v pohode, čo sa dá jedine tak, že sa na ne budeme priebežne pripravovať. Čo sa adventu týka, je to skvelý čas na to, aby sme zapojili aj svoju kreatívnu zručnú stránku a namiesto obyčajného kupovaného adventného venca si vyrobili vlastný, originálny a jedinečný. Je to pomerne jednoduchá a zábavná záležitosť a výsledok stojí za to!

Čo je potrebné na výrobu venca

Základom venca, aby mal pekný súmerný tvar, je korpus, ktorý kúpime v každom kvetinárstve. Má pekný guľatý či oválny tvar a vybrať si obvykle môžeme z niekoľkých veľkostí. Korpus je buď z polystyrénu alebo je obalený slamou pre prírodnejší vzhľad. Je teda zrejmé, že vršok zahalíme do ihličia. Podľa veľkosti venca budeme potrebovať patričné ​​množstvo tenkých zelených vetvičiek ihličnatého stromu. Je len na vás, aký ihličnan si zvolíte. Z vetvičky jedle, tuje či tisu neopadávajú ihličky. K obaleniu venca vetvami budeme potrebovať drôt a kliešte. To potrebujeme na základ a teraz prichádza na rad zdobenie. Nutnosťou sú 4 sviečky, najlepšie rovnaké a prípadne aj stojančeky na ne. A na ozdobenie najrôznejšie farebné kamienky, stužky, trblietavú reťaz, ktorou zdobíme vianočný stromček a pokojne aj drobné vianočné ozdoby. Pre milovníkov prírodnejšieho zdobenia je možné použiť plátky sušeného pomaranča či iného ovocia, oriešky a slamené ozdôbky. Na upevnenie toho všetkého sa najlepšie hodí lepiaca tavná pištoľ.

Malý variant s jednou sviecou, autor: WordRiddenMalý variant s jednou sviecou, autor: WordRidden

Výroba venca a upevnenie sviečok

Asi najnáročnejšia časť je pekne a symetricky obaliť korpus vetvičkami ihličnanu. Na to si pripravte veľký priestor, najlepšie na veľkom stole či na zemi a svoje pracovné miesto zahaľte do igelitu či novín. Teraz už vezmite k ruke korpus a po častiach ho začnite zahaľovať do ihličia, ktoré upevníte drôtom. Prikladajte ďalšie vetvičky (najlepšie aby boli po celej ploche venca) a drôtom veniec obmotávajte. Vetvičky by mali pevne držať, ale dbajte na to, aby na venci nebolo drôtu príliš veľa, nevyzeralo by to pekne. To najdôležitejšie je teraz hotové. Pokúste sa drôt s priviazanými vetvičkami zamaskovať. Po výrobe základu prichádza úloha pripevniť sviečky, tie môžu mať rôzny tvar, farbu a veľkosť, ale na venci by nemali byť ani príliš veľké, ani také aby úplne zanikli. Zakúpiť v obchode môžeme kovové či sklenené stojany na sviečky, ktoré do venca jednoducho zabodneme a sviečku na ňu rozohriatym voskom prilepíme. Samotné sviečky pripevníte k vencu bohatým množstvom vosku či lepidlom z tavnej pištole.

Najkrajšia časť – zdobenie

Zdobenie je na adventnom venci to najkrajšie. Najviac si to užijete a takáto manuálna práca je aj skvelým odreagovaním. Jednotlivé predmety k vencu upevňujte lepiacou tavnou pištoľou, ale dávajte pozor, aby lepidla nebolo príliš veľa. Na prírodne vyzerajúci veniec môžete prilepiť sušené plátky citróna a pomaranča, vlašské orechy a celé arašidy, celú škoricovú kôru a ozdobné mašle, prípadne drevené a slamené ozdoby. Na moderný veniec môžete použiť výraznejšie farby a ozdobiť ho mašľami a látkovými či plastovými ozdobami v tvare hviezdičiek. Celý veniec potom môžete dozdobiť trblietavými niťami či ho nastriekať sprejom s trblietkami. Všetko by malo pekne farebne ladiť. K zelenej skvele vynikne vianočná červená či zlatá, ale aj strieborná a modrá. Veniec môže byť jednoduchý i veľmi bohato zdobený a skvelé na jeho výrobe je, že sa nemusíte báť zvoliť také dekorácie, aké sa vám páčia.

Výraznejšie ozdobený veniec, autor: cybaeaVýraznejšie ozdobený veniec, autor: cybaea

Článok Vyrobte si adventný veniec bol publikovaný 28. listopadu 2012 v 08.00 v rubrike Doplnky. Autorom článku je Šárka Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...